Ծրագրի համակարգող  Վարդինե Գրիգորյան
Հայաստանում աշխատանքային իրավունքների պաշտպանությանը նպաստելու համար «Արժանապատիվ աշխատանք, հիմա» ծրագիրն ունի հետևյալ ընդհանուր նպատակը․ նպաստել աշխատանքի և սոցիալական իրավունքների պաշտպանության անհատական, կոլեկտիվ և պետական մեխանիզմների զարգացմանը և դրանց կիրառմանը Հայաստանում` աշխատողների, արհմիությունների  հզորացման և օրենսդրական դաշտի բարեփոխումներին ուղղված  շահերի պաշտպանության միջոցով:
Ծրագիրը որդեգրել է  աշխատանքային իրավունքների համապարփակ մոտեցում՝ հիմնված այն գաղափարի վրա, որ պետական պաշտպանության մեխանիզմների և երաշխիքների արդյունավետությունը կախված է այն հանգամանքից, թե որքանով են անհատ քաղաքացիները և արհմիությունների հզորացված և  իրենց իրավունքների մասին տեղեկացված։ Այս մոտեցումը թույլ տվեց իրականացնող գործընկերներին ստեղծել և տարածել քաղաքացիներին իրենց անհատական և կոլեկտիվ աշխատանքային իրավունքների մասին իրազեկող ռեսուրսներ և ապահովել համապատասխան հմտություններ այն անձանց, ովքեր որոշել են միավորվել՝ արհմիություններ ստեղծելու և իրենց արժանապատիվ աշխատանքի իրավունքն ապահովելու նպատակով միջազգային և տեղական մեխանիզմներից օգտվելու համար։
• Գործողությունները՝ հակիրճ
1. Բարելավել և գործարկել քաղաքացիների աշխատանքային և սոցիալական իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմները՝ նրանց իրազեկմանն ուղղված գործողությունների, անհրաժեշտ իրավաբանական օգնություն տրամադրելու և նրանց խախտված իրավունքների պաշտպանության միջոցով։
2. Հզորացնել աշխատանքային իրավունքների կոլեկտիվ պաշտպանության մեխանիզմները և աշխատանքի հանդեպ իրավունքահեն մոտեցումը՝ բարձրացնելով իրազեկվածությունը և զարգացնելով թիրախային կարողություններ` ելակետային հետազոտության միջոցով հավաքագրված հավաստի և ամբողջական տեղեկատվության հիման վրա:
3. Նպաստել աշխատանքային իրավունքների և սոցիալական պաշտպանության պետական մեխանիզմների բարեփոխմանը՝ մշտադիտարկման,  օրենսդրության և քաղաքականության վերլուծության, և առաջարկությունների միջոցով։
4. Ավելացված բաղադրիչ* Գնահատել ԼՂ փախստականների աշխատանքային իրավունքների վիճակը և կարիքները, և պետական աջակցության ծրագրերի իրականացումը։
• Արդյունքներ
1. Քաղաքացիների աշխատանքային և սոցիալական իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմները բարելավվել և գործարկվել են՝ քաղաքացիների իրազեկվածությունը բարձրացնելուն ուղղված գործողությունների, անհրաժեշտ իրավական աջակցություն տրամադրելու և նրանց խախտված իրավունքները պաշտպանելու արդյունքում։
2. Ծրագրի արդյունքում աշխատանքային իրավունքների կոլեկտիվ պաշտպանության մեխանիզմները և աշխատանքի հանդեպ իրավունքահեն մոտեցումը հզորացվել է։
3. Ծրագիրը նպաստել է աշխատանքային իրավունքների և սոցիալական պաշտպանության պետական մեխանիզմների բարեփոխմանը՝ մշտադիտարկման,  օրենսդրության և քաղաքականության վերլուծության, և առաջարկությունների միջոցով։
4. Ավելացված բաղադրիչ* ԼՂ փախստականների աշխատանքային իրավունքների վիճակը և կարիքները նույնականացվել են, պետական աջակցության ծրագրերը գնահատվել են, և ներկայացվել են առաջարկություններ։
2․ Գնահատման նպատակ
Գնահատել ծրագրի նախագծումը և իրականացումը հետևյալ համատեքստում․
• վերաբերելիություն
• հաջորդականություն
• ներառականություն
• արդյունավետություն
• արդյունարարություն
• ազդեցություն
• կայունություն
3․ Գնահատման մեթոդաբանություն և շրջանակ
Ձեր գնահատման շրջանակում անհրաժեշտ կլինի ներգրավել բազմաթիվ շահագրգիռ կողմեր, իսկ գնահատումը կներառի փաստաթղթային ուսումնասիրության ու դաշտային ուսումնասիրության փուլեր։
Փաստաթղթային ուսումնասիրության փուլը կընդգրկի հետևյալ կետերի վերանայում․
Ծրագրի գլխավոր փաստաթղթեր․ Ծրագրի հայտի փաթեթ, այդ թվում՝ տրամաբանական շրջանակ և փոփոխություններ
Իրականացման ընթացքի վերաբերյալ տեղեկատվություն․ Բովանդակային հաշվետվություններ իրականացնող գործընկերներից, իրականացված այլ արտաքին գնահատման արդյունքներ
Ծրագրի շրջանակում պատրաստված նյութեր․ Հետազոտություն, վերլուծություն, քաղաքականության փաստաթղթեր, դատական հայցեր, առաջարկություններ և հրապարակումներ՝ պատրաստված ծրագրի շրջանակում
Լրատվամիջոցների լուսաբանում․ Ծրագրի գործողությունների և նյութերի լուսաբանում, տեսանելիություն ապահովելու նպատակով ձեռնարկված գործողություններ
Դաշտային ուսումնասիրության փուլը կընդգրկի․
Դեմառդեմ հարցազրույցներ․ Հարցազրույցներ ծրագրի թիմերի, գործընկերների և շահագրգիռ կողմերի հետ
Հարցաշարեր․  Ծրագրի գնահատում շահառուների կողմից
4․ Գնահատողի որակավորումներ
Մենք փնտրում ենք անհատ գնահատող կամ գնահատման թիմ, որը կհամապատասխանի հետևյալ պահանջներին․
• ԵՄ կողմից ֆինանսավորված ծրագրերի գնահատման փորձ;
• Ուժեղ վերլուծական հմտություններ՝ քանակական և որակական տվյալներ վերլուծելու ունակությամբ;
• Մասնագիտական ​​աստիճան մշտադիտարկման և գնահատման կամ հարակից ոլորտում՝ ուղղված շահույթ չհետապնդող կազմակերպություններին և/կամ շահերի պաշտպանությանը;
• Հայերեն և անգլերեն լեզուներով գրելու, հաշվետվություն ներկայացնելու և հաղորդակցման գերազանց հմտություններ;
• Տվյալների հավաքագրման և դաշտային հետազոտության նպատակով ճանապարհորդելու կարողություն։
Հայաստանում  աշխատանքային իրավունքների խնդիրների, քաղհասարակության ներգրավման և բարեփոխման գործընթացների վերաբերյալ իմացությունը  կդիտվի որպես առավելություն։
5․ Ժամանակացույց և արդյունքներ
Գործողություն
Վերջնաժամկետ
Դիմումների վերջնաժամկետ
15.04.2024
Գնահատողն ընտրված է
19.04.2024
Պայմանագիրը ստորագրված է
25.04.2024
Գնահատողը ներկայացրել է գնահատման մանրամասն պլան
06.05.2024
Վճարման 30%-ն կատարվել է
09.05.2024
Փաստաթղթային ուսումնասիրության նյութերը և դաշտային ուսումնասիրության կոնտակտները տրամադրվել են գնահատողին
10.05.2024
Փաստաթղթային ուսումնասիրությունն ավարտվել է
10.06.2024
Դաշտային ուսումնասիրությունն ավարտվել է
28.06.2024
Հայերեն լեզվով զեկույցի սևագիր տարբերակը ներկայացվել է
10.07.2024
Զեկույցի վերաբերյալ մեկնաբանությունները տրամադրվել են
12.07.2024
Հայերեն սևագիր զեկույցի վերջնական տարբերակը ներկայացվել է
22.07.2024
Հայերեն սևագիր զեկույցի վերջնական տարբերակի վերաբերյալ մեկնաբանությունները տրվել են
24.07.2024
Վերջնական զեկույցի հայերեն և անգլերեն տարբերակները ներկայացվել են
31.07.2024
Ընդունման ակտը/վերջնական վճարումը կատարվել է
01.08.2024
6․Գնահատման աջակցություն և վերահսկողություն
ՀՔԱՎ-ի Ծրագրի համակարգողը կտրամադրի անհրաժեշտ փաստաթղթերը և կոնտակտները՝ գնահատումն իրականացնելու համար, և կաջակցի գործընկերների և հարցվողների հետ կապ հաստատելու հարցում։ Համակարգողը պատասխանատու կլինի պլանի և զեկույցների վերաբերյալ համապատասխան մեկնաբանությունների տրամադրման, ինչպես նաև ԵՄ պատվիրակության ծրագրի ղեկավարին պարբերաբար զարգացումների մասին տեղեկացնելու և հետադարձ կապի հնաավորություն տալու համար։
7․ Ինչպես դիմել
Գնահատողն ընտրվելու է հետևյալ բաժիններից կազմված դիմումի հիման վրա․
• Ընկերության նախկին փորձի և առաջարկվող աշխատակազմի վերաբերյալ տեղեկատվություն (ռեզյումեներ, պորտֆոլիո և նախկինում կատարված աշխատանքի օրինակներ)
• Գնահատման մեթոդաբանության ամփոփագիր
• Գնահատման նախնական պլան և ժամանակացույց
• Մանրամասն բյուջե (նշում․ ծրագիրն ազատված է ԱԱՀ-ից)
Իրավաբանական անձի դեպքում դիմումը պետք է ներառի
• Իրավաբանական անձի գրանցման փաստաթուղթ;
• Հայտատուից տեղեկանք այն մասին, որ կազմակերպությունը չի վերակազմակերպվում կամ լուծարվում, և որ նրա նկատմամբ սնանկության գործ չկա;
• Նամակ հարկային վարչությունից առ այն,  որ կազմակերպությունը պետական ​​բյուջեին ժամկետանց վճարումներ չունի։

Project Director   Artur Sakunts
To contribute to the protection of labour rights in Armenia, Decent Work Now! project aimed to reach the following overall objective: Enhancement of individual, collective, and state mechanisms of labour and social rights protection and their application in Armenia through empowerment of employees and labour unions and advocacy for legislative framework reform.
The action took on a comprehensive approach to labour rights with a philosophy that the effectiveness of state protection mechanisms and guarantees depends on how empowered and informed individual citizens and labour unions are about their rights. This approach allowed the implementing partners to build and disseminate resources that inform citizens about their individual and collective labour rights and provide specific skills to those who decide to come together for creating unions and making use of international and local mechanisms for ensuring their right to decent work.
Actiivities in Brief
1. To improve and implement mechanisms of protecting citizens’ labor and social rights by taking actions aimed at raising their awareness, providing the necessary legal aid and protecting their violated rights.
2. To strengthen mechanisms of collective protection of labor rights and human rights-based approach to employment by raising awareness and developing target capacities based on reliable and complete information collected through a baseline survey.
3. To contribute to the reform of state mechanisms of labor rights and social protection through monitoring, analysis of legislation and policy, recommendations.
4. Added component* To assess the labour rights situation and needs of NK refugees and the implementation of state assistance programs
Results
1. Citizens’ labor and social rights protection mechanisms have been improved and implemented due to actions aimed at raising their awareness, providing the necessary legal aid, and protecting their violated rights.
2. As a result of the Action, mechanisms of collective protection of labor rights and human rights-based approach to employment have been strengthened.
3. The Action contributed to the reform of state mechanisms of labor rights and social protection through monitoring, analysis of legislation and policy, and recommendations.
4. Added component* The labour rights situation and needs of NK refugees are identified, the implementation of state assistance programs is assessed, and recommendations are made
• Evaluation purpose
The evaluation aims to assess project design and implementation in terms of
• relevance
• coherence
• inclusiveness
• effectiveness
• efficiency
• impact
• sustainability
• Evaluation methodology and scope
Your evaluation will focus on engaging a variety of stakeholders and include preliminary desk research phase and field phase.
The desk research phase will include a review of the following:
Key project documents: Project application package including the log frame and amendments.
Progress updates: Narrative reports from implementing partners, Results of other external evaluations conducted.
Materials produced by the project: Research, analysis, policy papers, court applications, recommendations and articles produced with the project.
Media coverage: Coverage of activities and products of the Action, visibility actions undertaken.
The field research phase will include:
Face-to-face interviews: Interviews with project teams, partners, and stakeholders.
Questionnaires:  Evaluation of the project by beneficiaries
• Evaluator qualifications
We are seeking an individual evaluator or an evaluation team with
• Proven experience in conducting evaluations of EU funded projects.
• Strong analytical skills with the ability to interpret both quantitative and qualitative data.
• A professional degree in Monitoring and Evaluation or a related area with a focus on nonprofits and/or advocacy.
• Excellent writing, reporting and communication skills in Armenian and English.
• Ability to travel for data collection and field research.
Knowledge and understanding of labour rights issues in Armenia and civil society involvement and reform processes will be seen as an advantage.
• Schedule and deliverables
Activity
Deadline
Deadline for applications
15.04.2024
Evaluator selected
19.04.2024
Contract signed
25.04.2024
Detailed Evaluation Plan submitted by the evaluator
06.05.2024
30% of payment made
09.05.2024
Desk research materials and field research contacts shared with the evaluator
10.05.2024
Desk Research completed
10.06.2024
Field Research completed
28.06.2024
Draft report in Armenian submitted
10.07.2024
Feedback on draft report provided 12.07.2024
Final draft report in Armenian submitted
22.07.2024
Feedback on final draft report provided
24.07.2024
Final Report – in English and Armenian submitted
31.07.2024
Act of Acceptance/Final payment made
01.08.2024
• Evaluation support and supervision
Project Coordinator from HCA Vanadzor will provide necessary project documents and contacts to carry out the evaluation and will assist in connecting with partners and interviewees. The coordinator will be responsible for timely feedback on the plan and reports and providing regular updates and feedback opportunities to the project manager at the EU Delegation.
• Application process
The selection of the evaluator will be based on an application containing the following sections:
• Information about the previous experience of the company and proposed staff (resumes, portfolio, and examples of previous work)
• An outline of the evaluation methodology
• Draft evaluation plan and timeline
• Detailed Budget (Note: The Project is VAT exempt)
In case of legal entity, the application should include:
• Registration document of the legal entity;
• Statement from the applicant that the organization is not being reorganized or liquidated and that there is no bankruptcy case against it;
• Letter from the Tax Department confirming that the organization has no overdue payments to the State budget.