Զեկույց ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության վիճակի և պետական աջակցության ծրագերից նրանց հասանելիության խնդիրների մասին
July 18, 2024
2023թ. սեպտեմբերի 19-ին ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերը իրականացրեցին ռազմական գործողություններ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը զինված ուժի սպառնալիքի ներքո ստիպված լքեց իր տները եւ օրերի ընթացքում բռնի տեղահանվեց Հայաստանի Հանրապետություն:
Փաստացի փախստականի կարգավիճակում հայտնված մարդկանց աջակցելու նպատակով ՀՀ Կառավարությունը ձեռնարկեց լայնածավալ հումանիտար օգնության տրամադրման աշխատանքներ։
Բռնի տեղահանված քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության համար Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը 2023թ նոյեմբեր-2024թ հունիս ժամանակահատվածում անվճար իրավաբանական աջակցություն է տրամադրել բռնի տեղահանված անձանց ՀՀ բոլոր մարզերում՝ կոնտակտային անձանց եւ իրավաբանների միջոցով։
Իրավաբանական աջակցության նպատակն էր իրավաբանական եւ տեղեկատվական խորհրդատվության միջոցով նպաստել կառավարության կողմից տրամադրվող սոցիալական աջակցության ծրագրերին բռնի տեղահանված անձանց հասանելիությանը, մշտադիտարկել պետական եւ համայնքային աջակցության ծրագրերի իրականացման արդյունավետությունը մարզերում, ներկայացնել առաջարկություններ իրականացվող ծրագրերի եւ հետագա քաղաքականությունների եւ ռազմավարությունների արդյունավետության բարձրացման համար։
2023 թվականի նոյեմբեր ամսից մինչեւ օրս կազմակերպությունը տրամադրել է ավելի քան 1650 իրավական խորհրդատվություն։
Իրավախորհրդատվության արդյունքում, արձանագրված խնդիրների շրջանակներում մինչ օրս տարբեր պետական մարմիններ է ուղարկվել 259 գրություն։
• ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարություն՝ 188 գրություն
• ՀՀ ներքին գործերի նախարարություն՝ 43 գրություն
• ՀՀ առողջապահության նախարարություն՝ 10 գրություն
• ՀՀ Կառավարության հումանիտար կենտրոն՝ 6 գրություն
• ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ 2 հանցագործության մասին հաղորդում
• ՀՀ արդարադատության նախարարություն՝ 5 գրություն
• ՀՀ պաշտպանության նախարարություն՝ 3 գրություն
• ՀՀ ֆինանսների նախարարություն՝ 2 գրություն
Կազմակերպության կողմից տրամադրված իրավական աջակցության ընթացքում մենք արձանագրել ենք մի շարք համակարգային խնդիրներ և սույն զեկույցում ներկայացրել ենք խնդիրները և դրանց լուծման առաջարկությունները։ Զեկույցը՝ ԱՅՍՏԵՂ։

Report on the State of the Rights of Persons Forcibly Displaced from Nagorno Karabakh in September 2023 and the Problems of their Access to State Support Programs
July 18, 2024
On September 19, 2023, the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan carried out military operations against Nagorno-Karabakh in the zone of responsibility of the Russian peacekeeping forces. Under the threat of armed force, the population of Nagorno-Karabakh was forced to leave their homes and, within days, was forcibly displaced to the Republic of Armenia.
To support people who found themselves in a de facto refugee status, the Government of the Republic of Armenia undertook extensive humanitarian aid efforts, implementing various financial support programs and assessing needs.
For the protection of the rights of forcibly displaced citizens, Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor provided free legal support from November 2023 to June 2024 through contact persons and lawyers in all regions of the Republic of Armenia. The purpose of legal support is to facilitate the access of forcibly displaced persons to the social support programs provided by the government through legal and informational advice, to monitor the effectiveness of the implementation of state and community support programs in the regions, to present recommendations for increasing the effectiveness of the implemented programs and further policies and strategies.
Starting November 2023, the Organization provides legal support to forcibly displaced persons in the direction of ensuring accessibility, availability, and implementation of social support approved by the RA government's decrees.
The legal support has been provided to 12 contact persons (two in each region, and two in Yerevan) and 7 lawyers, who establish contact through humanitarian aid with residents affected by displacement due to their actions, carrying out home visits, assessing needs, and in case of necessity, preparing legal documents of significant importance to the RA authorities for resolving issues concerning the problems of displaced Artsakh residents.