Կիրանցում փոխհատուցումը համաչա՞փ է եղել. Սաքունցի գրասենյակը դիմել է դատարան
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Լրատվամիջոցները մեր մասին | Սեփականության իրավունք
Դատարանը կորոշի՝ արդյոք կառավարությունը իրավասու է գաղտնի պահել, թե քանի մարդու ու ինչ չափով է փոխհատուցում տալիս կիրանցիներին, որոնք գույք են կորցրել Ադրբեջանի հետ հատվածական սահմանազատման արդյունքում։
Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցի ղեկավարած Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակն է դատի տվել կառավարությանը, որ մերժել է փոխհատուցման մասին տվյալներ տրամադրել, պատճառաբանելով, թե տեղեկությունները գաղտնի են։
«Սեփականության իրավունքի խախտման կամ սահմանափակման դիմաց փոխհատուցման չափը մեզ համար հասկանալի չէ, այսինքն՝ վերջին հաշվով այդ գումարը պետական բյուջեից վճարվել է քաղաքացիներին, մենք որպես հարկատուներ չիմանա՞նք՝ մեր գումարը ողջամիտ չափերով է տնօրինվել, նպատակայնություն ինչումն է։ Չափորոշիչը, թե ինչ չափանիշների հիման վրա են որոշել գումարի չափը, շատ կարևոր է ոչ թե այդ մարդկանց տեսակետից, այլ մնացած հանրության տեսակետից», - «Ազատության» հետ զրույցում նշեց նա։
Արթուր Սաքունցն ասում է՝ մարդու իրավունքներին վերաբերող որևէ տեղեկություն չի կարող գաղտնի լինել. - «Տեղեկատվության չտրամադրելն այն հիմնավորմամբ, որ նա հանդիսանում է պետական գաղտնիք, բավարար չէ, որովհետև ամեն մի կոնկրետ տեղեկատվության դեպքում պետք է ոչ միայն սահմանափակվել՝ որակելով այն գաղտնիք, այլ պետք է հիմնավորել, թե ինչն է նրա գաղտնիությունը»։
Կառավարության պատասխանից պարզ չէ՝ փոխհատուցումների մասին տվյալները պետական, թե անձնական գաղտնիք են համարել։ Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն «Ազատությանն» ասել էր, թե որոշումը գաղտնի է, որովհետև այստեղ «պետական սահմանի սահմանազատման հետ կապված հարցեր են»։ Օրեր անց վարչապետը լրագրողների հետ ճեպազրույցում սահմանազատումից բացի, որոշումը գաղտնի պահելու մեկ այլ փաստարկ էր բերել։
«Դուք չպետք է վստահ լինեք, թե գիտեք՝ ինչ է տեղի ունենում փոխհատուցման կամ աջակցության ծրագրերով, որովհետև այդ ծրագրերն իրականացվում են գաղտնի որոշումներով, և որոշումները գաղտնի են, որովհետև դրանք պարունակում են անհատական տվյալներ», - ասել էր Նիկոլ Փաշինյանը։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Սաքունցը հակադարձում է՝ հանրությունը պետք է տեղյակ լինի՝ որքանով է համաչափ տրվել փոխհատուցումը, հատկապես որ կառավարությունը հայտարարել է՝ սահմանազատման գործընթացը շարունակական է լինելու հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով։ Մյուս բնակավայրերի բնակիչները պետք է տեղյակ լինեն՝ ինչ է իրենց սպասվում, ասում է Արթուր Սաքունցը։

Was the compensation proportionate in Kirants? Sakunts’ organization appealed to the court
The court will decide whether the government has the right to keep secret the number of people and the amount of compensation given to people of Kirants who have lost property as a result of fragmentary demarcation with Azerbaijan.
Helsinki Citizens Assembly-Vanadzor, headed by the human rights defender Artur Sakunts, has sued the government for the rejection of providing data on compensation, reasoning that the information is confidential.
“It is not clear to us the amount of compensation for the violation or restriction of the property right. It means that, after all, that sum of money was paid from the state budget to citizens. Shouldn't we, as taxpayers, know whether our money was used reasonably and for what purpose? It is of great importance on which criterion or criteria the amount of money was determined. It is very significant not from the point of view of those people, but from the point of view of the rest of the public,” he noted in a conversation with “Radio Liberty”․
Artur Sakunts says that any information referring to human rights shouldn’t be kept secret. “It is not sufficient not to provide information on the grounds of it being a state secret, as in the case of each specific information, it is not right to set limits claiming it to be a secret but to justify what its confidentiality is."
It is not clear from the government’s response whether the information on the compensation was considered a state or a personal secret. Earlier, the prime minister Nikol Pashinyan had said in a conversation with “Radio Liberty” that the decision is confidential because here “there are issues related to the border demarcation.” Days later, the prime minister, in a briefing with journalists, gave another argument for keeping the decision secret, in addition to demarcation.
“You shouldn't be sure that you know what is happening in the support and compensation programs, as those programs are implemented with secret decisions, and the decisions are secret because they contain private data,” said Nikol Pashinyan.
The head of the Helsinki Citizens Assembly-Vanadzor, Artur Sakunts, counters that the public should be aware of how proportionally the compensation was given, especially since the state has announced that the border demarcation will be continuous along the Armenia-Azerbaijan border. According to Artur Sakunts, the people living in the other settlements ought to be aware of what is ahead.