Փաստաբանն ահազանգում է. պաշտպանյալը «Վանաձոր» ՔԿՀ-ում ապօրինի արգելանքի տակ է
Ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Նորություններ
ՀՀ Փաստաբանների պալատի անդամ Գուրգեն Հարությունյանն իր ֆեյսբուքյան էջում ահազանգել է, որ իր պաշտպանյալ Արթուր Մանուչարյանին «Վանաձոր» ՔԿՀ-ում ապօրինի արգելանքի տակ են պահում:
Իր դեմ դեռևս 2013 թ.-ին հարուցված քրեական գործի դատաքննության շրջանակում Արթուր Մանուչարյանը չի ներկայացել դատական նիստերին. քննությունից խուսափելու հիմքով նրա նկատմամբ ընտրված ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցը դատարանը 2014 թ.-ին փոխարինել է կալանքով և հայտարարել հետախուզում:
«Զվարթնոց» օդանավակայանի գծային ոստիկանության բաժնի աշխատակիցները հետախուզման մեջ գտնվող Արթուր Մանուչարյանին արգելանքի տակ են վերցրել ՀՀ ժամանելուն պես՝ 2019թ. փետրվարի 7-ին՝ ժամը 4:00-ի սահմաններում: Այնտեղից նրան տեղափոխել են ՀՀ ոստիկանության Ալավերդու բաժին, ապա՝ «Վանաձոր» ՔԿՀ:
Մինչդեռ նրան կալանավորելու որոշում դատարանը կայացրել է 5 տարի առաջ՝ 2014 թ. հունվարի 14-ին, և հետախուզման մեջ գտնվող Ա. Մանուչարյանին  հայտնաբերելու դեպքում նրան, առանց դատարանի որոշման, «Վանաձոր» ՔԿՀ տեղափոխելը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով ամրագրված անձի ազատության իրավունքի կոպիտ խախտում է:
Փաստ է, որ Արթուր Մանուչարյանը 2019թ. փետրվարի 7-ին ձերբակալվելուց հետո 72 ժամվա ընթացքում դատարան չի տարվել կամ ազատ չի արձակվել, ավելին՝ 72 ժամը լրանալուց հետո էլ նա շարունակում է մնալ ՔԿՀ-ում, իսկ նրան ազատ արձակելու պաշտպանի դիմումը «Վանաձոր» ՔԿՀ պետը մերժել է:

The lawyer alarms, the defendant is under illegal detention in “Vanadzor” penitentiary institution
Right to Freedom and Personal Inviolability | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | News
Gurgen Harutyunyan – member of the RA Chamber of Advocates – alarms in his Facebook account that his defendant Artur Manuchayan is under illegal detention in Vanadzor penitentiary institution.
Within the framework of hearings of the criminal case initiated against him back in 2013, Artur Manucharyan did not appear before the court during the court sessions. In 2014, on the basis of avoiding examination, the court replaced the preventive measure of signature on not leaving with detention and declared him wanted.
“Zvartnots” airport linear division police officers took wanted Artur Manucharyan upon his arrival at the Republic of Armenia at around 4 a.m. on February 7, 2019. He was then transferred to the RA Police Alaverdi division and then to “Vanadzor” penitentiary institution.
Whereas, the Court took the decision on detaining him 5 years ago, on January 14, 2014, and in case of discovering wanted A. Manucharyan, transferring him to Vanadzor penitentiary institution  without the court’s decision is a violation of a person’s right to freedom enshrined in the European Convention of Human Rights.
It is a fact that On February 7, 2019, Artur Manucharyan was not transferred to the court or released during 72 hours following his arrest. Moreover, after 72 hours he was still in the penitentiary institution. His defender’s application to release him was rejected by the head of Vanadzor penitentiary institution.