ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանն իրականացրեց ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի օրենսդրական առաջարկությունը
Անձնական և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունք | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավակիրառ պրակտիկայի վերլուծություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հաջողության պատմություններ | Նորություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումի հիման վրա ՀՀ Սահմանադրական դատարանը 2019թ. փետրվարի 5-ին ընդունած ՍԴՈ-1442 որոշմամբ հակասահմանադրական ճանաչեց պատժախցում գտվելու ընթացքում կալանավորված անձանց և դատապարտյալների մասնավոր և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության և հաղորդակցության ազատության իրավունքները ինքնաբերաբար սահմանափակող օրենսդրական դրույթները։
Սահմանադրական դատարանը եզրակացրել է, որ «պատժախուց տեղափոխված անձանց նկատմամբ կիրառվող արգելքները պետք է անմիջական կապ ունենան կալանավորված անձի կամ դատապարտյալի կողմից թույլ տրված խախտման հետ, և նրանց հիմնական իրավունքների և ազատությունների սահմանափակումները պետք է ողջամտորեն անհրաժեշտ լինեն իրավաչափ նպատակին հասնելու համար»։ ՀՀ Սահամանադրական դատարանի որոշմամբ հակասող ճանաչված դրույթների ուժը կորցնելու վերջնաժամկետը սահմանվել է 2019 թվականի հունիսի 5-ը։
Պատժախցում գտնվելու ժամանակ ազատազրկված անձանց իրավունքների չհիմնավորված սահմանափակումները և արժանապատվությունը նվաստացնող ձևերի կիրառումը վերացնելուն ուղղված օրենսդրական փոփոխություններ կատարելու մասին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը դիրքորոշում էր հայտնել դեռևս 2017թ․-ին, երբ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը դիմել էր ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ՝ «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին», «Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների և «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2006թ. օգոստոսի 3-ի թիվ 1543-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ Կառավարության որոշման նախագծերի վերաբերյալ առաջարկություններ և դիտողություններ ստանալու նպատակով:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ողջունում է կալանավորված անձանց և դատապարտյալների իրավունքների և ազատությունների երաշխավորմանն ուղղված Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատանքը։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը հետևողականորեն շարունակելու է մշտադիտարկել իրականացվող օրենսդրական փոփոխությունները մարդու իրավուքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության միջազգային ստանդարտների տեսանկյունից։

Right to Respect for Private and Family Life | Activities | Legal Support | Legal Support | Law Enforcement Practice Analysis | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Success stories | News | Legislative Proposals | Legislative Proposals and Analysis
Based on the application of the RA Human Rights Defender, the RA Constitutional Court –by the DCC – 1442 decision dated February 5, 2019- recognized anti-constitutional the legislative provisions that automatically restrict the rights of detained persons and convicts to private and family life immunity and freedom of communication during their stay in the punishment cell.
The Constitutional Court concluded that “the prohibitions applied to persons transferred to the punishment cell should have a direct connection with the violation made by the detained person or the convict and the restriction of their fundamental rights and freedoms should be reasonably necessary to reach the legitimate aim”. June 5, 2019 was set as the deadline for recognizing null and void the provisions recognized contradictory by the RA Constitutional Court’s decision.
Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor expressed its position pertaining to the implementation of constitutional changes aimed at the elimination of actions degrading dignity and unsubstantiated restrictions of rights of persons deprived of their liberty during their stay in the punishment cell back in 2017, when the RA Human Rights Defender’s Office applied to HCA Vanadzor to get proposals and observations on drafts of the RA government decisions on “Making addenda to the RA Criminal Procedure Code”, “On making addenda and amendments to “the RA law on keeping detained and arrested persons” and to “the RA government decision no. 1543-N dated August 3, 2006”.
HCA Vanadzor welcomes Human Rights Defender Office’s work aimed at guaranteeing the rights and freedoms of detained persons and convicts.
HCA Vanadzor will consistently continue monitoring the constitutional changes being implemented from the perspective of international standards on the protection of human rights and fundamental freedoms.