Զեկույց՝ 2016 թ. ապրիլին պատերազմական գործողությունների ընթացքում մահացած զինծառայողների մահվան հանգամանքների և նրանց ընտանիքների սոցիալական ապահովության վիճակի մասին
2016 թ.-ի ապրիլի 2-5-ը ժամանակահատվածում պատերազմական գործողությունները եւ նրանց հետեւանքով զոհված զինծառայողների մահվան հանգամանքները հանդիսացան հանրային լայն եւ թեժ քննարկումների թեմա: ԶԼՄ-ներով հրապարակվեցին տարբեր նյութեր, հոդվածներ եւ տեսանյութեր այդ պատերազմական գործողությունների վերաբերյալ, սակայն ռազմական գործողությունների հետեւանքով զոհված զինծառայողների մահվան հանգամանքների վերաբերյալ ամբողջական եւ ամփոփ տեղեկատվություն մինչ այժմ հրապարակված չէ:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը, ելնելով պետության կողմից իր քաղաքացիների կյանքի, առողջության եւ անվտանգության ապահովման եւ դրանց վերաբերյալ  հանրային պատշաճ իրազեկման պարտականությունից, իրականացրել է 2016 թ.-ի ապրիլի 2-5-ը  ժամանակահատվածում պատերազմական գործողությունների (մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության Գլխավոր շտաբերի պետերի կողմից հրադադարի հաստատումը) եւ դրանից հետո շարունակվող լարվածության հետեւանքով մահացության դեպքերի, հանգամանքների վերլուծություն, որի արդյունքները ներկայացվում է սույն զեկույցում:
Զեկույց՝ 2016 թ.  ապրիլին պատերազմական գործողությունների ընթացքում մահացած զինծառայողների մահվան հանգամանքների և նրանց ընտանիքների սոցիալական ապահովության վիճակի մասին

REPORT ON THE DEATH CIRCUMSTANCES OF SERVICEMEN PERISHED DURING THE HOSTILITIES OF APRIL 2016 AND THE STATE OF SOCIAL SECURITY OF THEIR FAMILIES
The hostilities dated April 2-5 of 2016 and the death circumstances of servicemen, perished as a result of them, became a subject for a wide-ranging and heated public discussion. Various publications, articles and footages were disseminated by Mass Media regarding the aforementioned hostilities, however, no complete and comprehensive information in relation to the death circumstances of servicemen, perished as a result of the hostilities, has been published so far.
In view of the commitment by the Government to ensure life, health and security of its citizens, as well as proper public awareness on them, HCA Vanadzor conducted an analysis of the death cases and circumstances triggered by the hostilities during April 2-5 of 2016 (prior to reaching a ceasefire by the Chiefs of General Headquarters of the Republic of Armenia and Azerbaijan), and after the following tensions, the findings of which are delivered in this report.