ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը զորակոչի ու զինծառայության վերաբերյալ իրազեկման դասընթացներ անցկացրեց Լոռու և Արմավիրի մարզի տասնյակ համայնքներում
March 4, 2019
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը շարունակում է ՀՀ-ում զինվորական հաշվառման ենթակա անձանց, զորակոչիկների և զինծառայողների իրավունքների և պարտականությունների վերաբերյալ իրազեկման դասընթացները:
Այս տարվա փետրվարին  Ժողովրդավարության աջակցության ազգային ֆոնդի (NED) ֆինանսական աջակցությամբ «Մարդու իրավունքների ուսուցում զորակոչիկների համար» ծրագրի շրջանակներում արդեն երկրորդ անգամ, քաղաքացիների հետաքրքրվածությամբ պայմանավորված, դասընթացներ անցկացվեցին Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքում և Արմավիրի մարզի Արգավանդ համայնքում:
2018թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին դասընթացներ էին անցկացվել Լոռու, Արագածոտնի, Շիրակի, Տավուշի, Արարատի և Կոտայքի մարզերի տարբեր գյուղական ու քաղաքային բնակավայրերում:
Դասընթացների շրջանակում ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի խաղաղասիրական ծրագրերի համակարգող Արմինե Սադիկյանն ու իրավաբան Սյուզաննա Սողոմոնյանը ներկայացնում են նախազորակոչային տարիքի անձանց զինվորական հաշվառման, զորակոչի եւ զինծառայության ընթացակարգերը, զորակոչի ընթացքում զորակոչիկների և զինծառայության ընթացքում զինծառայողների իրավունքներն ու պարտականությունները, պատասխանում են մասնակիցների հարցերին:
Ինչպես նախորդ տարի, փետրվարին անցկացված դասընթացներին ևս ներկայացվեց ՀՀ-ում զինվորական հաշվառման ենթակա անձանց, զորակոչիկների եւ զինծառայողների իրավունքների և պարտականությունների վերաբերյալ տեղեկատվական գրքույկը, որը հասանելի է Կազմակերպության կայքէջում: Իրավական ակտերի փոփոխություններով պայմանավորված՝ գրքույկն անընդհատ թարմացվում է:
Վանաձորում կայացած դասընթացին ներկա էին շուրջ 30 մասնակիցներ Վանաձորից ու Լոռու մարզի Ալավերդի, Սպիտակ, Լեռնապատ, Մեծ Պարնի, Բլագոդարնոյե համայնքներից։
Արմավիրի մարզում դասընթացին մասնակցեց ավելի քան 50 հոգի՝ Արմավիրի մարզի Արմավիր, Արգավանդ, Մարգարա, Արազափ, Արաքս, Նալբանդյան, Ակնալիճ, Վարդանաշեն համայնքներից:
«Մարդու իրավունքների ուսուցում զորակոչիկների համար» ծրագրի շրջանակում ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը նախաձեռնել է նաև տեղեկատվական արշավ, որը ինտերակտիվ ձևով և տեսահոլովակների միջոցով ներկայացնում է զինվորական հաշվառման, զորակոչին, բժշկական զննությանը և զինծառայությանն առնչվող այլ ընթացակարգեր:

HCA Vanadzor conducted awareness trainings on conscription and military service in a dozen communities of Lori and Armavir regions
March 4, 2019
Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor continues awareness trainings on the rights and obligations of servicemen, conscripts and persons subject to military registration in the Republic of Armenia.
In February, 2019, with the financial support of National Endowment Support and within the framework of “Human rights training for conscripts” project, for the second time and connected with the interest of citizens, trainings were conducted in Lori region Vanadzor town and Armavir region Argavand community.
During September-November, 2018, trainings were conducted in various rural and urban residential areas of Lori, Aragatsotn, Shirak, Tavush, Ararat and Kotayk regions.
Within the framework of the trainings, HCA Vanadzor coordinator of peacebuilding projects Armine Sadikyan and lawyer Syuzanna Soghomonyan present the procedures of enlistment of persons of pre-conscription age, conscription and military service procedures, rights and obligations of servicemen during military service and the rights and obligations of conscripts during conscription, as well as respond to participants’ questions.
As in 2018, during the trainings conducted in February, a booklet on the rights and obligations of persons subject to enlistment in the Republic of Armenia, conscripts and servicemen was presented. The booklet is available on the Organization’s website and is kept updated in connection with changes of legal acts.
During the trainings conducted in Vanadzor, around 30 participants from Vanadzor and Lori region Alaverdi, Spitak, Lernapat, Mets Parni and Blagodarnoye communities were present. More than 50 persons from Armavir region Armavir, Argavand, Margara, Arazap, Araks, Nalbandyan, Aknalitch, Vardanashen communities took part in the training conducted in Armavir region.
Within the framework of “Human rights training for conscripts”, HCA Vanadzor also initiated an informative campaign which, by interactive methods and videos, presents procedures pertaining to enlistment, conscription, medical examination, military service, etc.