ՔԿՀ-ներում դիտորդություն իրականացնող հասարակական խմբի ներկայացուցիչները համակարծիք են, որ իրենց աշխատանքում կարևոր են նաև հոգեբանական սթրեսը հաղթահարելու հմտությունները
March 14, 2019
Գործունեություն | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Ծրագիր։ Պայքար Խոշտանգման և Վատ վերաբերմունքի դեմ Վրաստանում, Հայաստանում և Ուկրաինայում | Կարողությունների զարգացում | Մարդու իրավունքների ուսուցում զորակոչիկների համար | Նորություններ | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2019թ. մարտի 1-3-ը ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի համար կազմակերպվեց արտագնա դասընթաց՝ փակ հաստատությունում մշտադիտարկում անցկացնելու և մասնագիտական հուզական այրումը հաղթահարելու թեմայով:
Դասընթացը կազմակերպվել էր ԵՄ ֆինանսավորմամբ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի և Խոշտանգման զոհերի հոգեսոցիալական և բժշկական վերականգնողական վրացական կենտրոնի (GCRT) հետ համատեղ իրականացվող «Պայքար խոշտանգման և վատ վերաբերմունքի դեմ Վրաստանում, Հայաստանում և Ուկրաինայում» ծրագրի շրջանակում:
Ծրագիրը մեկնարկել է 2018թ.-ի փետրվարին: Նպատակն է փակ և կիսափակ հաստատություններում խոշտանգման կանխարգելումը, խոշտանգում վերապրած անձանց աջակցության տրամադրումը, թեմայի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացումն ու ջատագովությունը:
Դասընթացի առաջին օրը խմբի ներկայացուցիչներն ու փորձագետ Մուշեղ Եկմալյանը քննարկեցին փակ հաստատություններում մշտադիտարկում անելու հայաստանյան և միջազգային փորձը՝ խոսելով նաև իրենց պրակտիկայում հանդիպած դեպքերի մասին, մշակեցին մշտադիտարկման գործիքակազմ:
2-րդ օրը Խոշտանգման զոհերի հոգեսոցիալական և բժշկական վերականգնողական վրացական կենտրոնի ներկայացուցիչներ Լելա Ցիսկարիշվիլին, Մայա Ծիրամուան և փորձագետ Մուշեղ Եկմալյանը դասընթացի մասնակիցներին ներկայացրին փակ հաստատություններում հարցազրույց վարելու առանձնահատկությունները և խմբային աշխատանքով ամրապնդեցին ստացած գիտելիքները:
Խմբի աշխատանքներում վերջերս ներգրավված Լուիզա Վարդանյանը շատ կառուցողական է համարում հատկապես Մուշեղ Եկմալյանի վարած դասընթացը և խմբային աշխատանքը: Խմբում իր հետագա աշխատանքը կազմակերպելու կարևոր գիտելիքներ է ձեռք բերել:
Հայկ Հակոբյանը, որը խմբում է 2017թ.-ից, ևս կարևորում է գործնական վարժությունները և փակ հաստատություններում հարցազրույց վարելու հմտությունները: Նա ընդգծում է նաև դասընթացի հոգեբանական մասը և նշում, որ իր աշխատանքում կարևոր է նաև սեփական անձի նկատմամբ հոգ տանելն ու մասնագիտական հուզական այրումը հաղթահարելը:
Դասընթացի վերջին օրը լիովին նվիրված էր մասնագիտական հուզական այրման ու սթրեսի հաղթահարմանը: Վրացի մասնագետները գործնական մեթոդներ ներկայացրին, որոնցից մի քանիսը մասնակիցներն սկսեցին փորձակել հենց դասընթացի օրվանից:
Իրավաբան Ռոբերտ Ռևազյանը դիտորդական խմբում աշխատանքի շուրջ 10 տարվա փորձառություն ունի և կարծում է, որ նման դասընթացներ ավելի հաճախ է պետք կազմակերպել:
Նա հատկապես կարևորում է դասընթացի հոգեբանական մասը և նշում. «Նման աշխատանքի մեջ մարդիկ հակված են սթրեսի, որը որոշ ժամանակ անց լուրջ խնդիրների է բերում, եթե չկանխարգելվի»:
Սթրեսը հաղթահարելու՝ հոգեբանների առաջարկած որոշ մեթոդներ արդեն իսկ սկսել է կիրառել, բայց նշում է, որ դեռ վաղ է արդյունքների մասին խոսել:
ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի ներկայացուցիչները համակարծիք են, որ նման դասընթացները անհրաժեշտություն են իրենց աշխատանքում, և արժի հոգեբանական մասին ավելի շատ ժամանակ հատկացնել:

Representatives of the public group conducting observation in penitentiary institutions share the opinion that skills of overcoming psychological stress are also important in their work
March 14, 2019
Activities | Right to Freedom from Torture | Project։ Combatting Torture and Ill Treatment in Georgia, Armenia and Ukraine | Capacity Building | Human rights training for conscripts | News | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
On March 1-3, 2019, an outgoing training on conducting monitoring in closed institutions and overcoming professional burn-out was organized for public monitoring group conducting public oversight in the RA Ministry of Justice penitentiary institutions and bodies.
The training was  organized within the framework of “Combating Torture and Ill-treatment in Georgia, Armenia and Ukraine” project, which is funded by the European Union and is implemented jointly by Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor and Georgian Centre for the Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims (GCRT).
The project was launched in February, 2018. The aim of the project is the prevention of torture in closed and semi-closed institutions, provision of support to torture survivors, advocacy and raising  awareness of the subject.
On the first day of the training, representatives of the group and expert Mushegh Yekmalyan discussed the Armenian and international experience of conducting monitoring in closed institutions, touched upon incidents they came across in their practice and developed monitoring toolkit.
On the second day, Georgian Centre for the Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims representatives Lela Tsiskarishvili, Maya Tsiramua and expert Mushegh Yekmalyan presented peculiarities of conducting interviews in closed institutions and strengthened the knowledge acquired by group work.
Luiza Vardanyan, who has recently joined the group work, finds the training and group work conducted by Mushegh Yekmalyan very constructive. In the group, she obtained significant knowledge regarding the organization of her further work.
Hayk Hakobyan, who has been a member of the group since 2017, also underscores the importance of practical exercises and skills of conducting interviews in closed institutions. He also highlights the psychological component of the training and mentions that taking care of oneself and overcoming professional burn-out are an important part of his work.
The last day of the training was completely dedicated to overcoming professional burn-out and stress. The Georgian specialists presented practical methods, a few of which the training participants started to test on the training day.
Lawyer Robert Revazyan has around 10-year work experience in the observation group and finds that such trainings should be organized more frequently.
He particularly underscores the psychological part of the training and mentions, “In such work, people are prone to stress, which, unless prevented, entails serious problems in time”.
He has already started applying certain stress-overcoming methods suggested by the psychologists. However, he mentions that it is too early to talk about results.
Representatives of public observation group conducting public oversight in the RA Ministry of Justice penitentiary institutions and bodies share the opinion that such trainings are a necessity in their job and that it is worth to allocate more time for the psychological part.