Մարդու իրավունքները համընդհանուր են և չեն կարող ունենալ ազգային սահմանափակումներ․ հայտարարություն
Գործունեություն | Խտրականությունից զերծ մնալու իրավունք | Համատեղ | Հայտարարություններ | Պետական կառույցներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Սույն թվականի ապրիլի 5-ին ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ, ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի գրասենյակի և ՀՀ ՄԻՊ-ի աշխատակազմի աջակցությամբ ԱԺ-ում տեղի ունեցան խորհրդարանական լսումներ՝ նվիրված  Մարդու իրավունքների ազգային օրակարգին: Լսումների ընթացքում տեղ գտած ելույթներն ու մեկնաբանությունները հերթական անգամ հանրությանն ի ցույց դրեցին մարդու հիմնարար իրավունքները հարգելու ու պաշտպանելու գործում առկա լուրջ համակարգային խնդիրները: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, Ազգային ժողովի պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի և մի խումբ այլ պատգամավորների ցուցաբերած վերաբերմունքը ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցչի նկատմամբ մարդու իրավունքների պաշտպանության կոպիտ ոտնահարում էր, որն ամբողջովին խախտում էր տվյալ հանձնաժողովի առաքելությունը:
Մենք՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներս և անհատներս, միանում ենք բոլոր այն քաղաքացիներին, տեղական և միջազգային կազմակերպություններին, որոնք արտահայտեցին իրենց անհանգստությունը Նոր Հայաստանի Ազգային ժողովում տեղի ունեցած՝ մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ոտնահարումների կապակցությամբ:
Մեր խորին մտահոգությունն ենք հայտնում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության արձագանքի կապակցությամբ, որը ենթադրաբար ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումը: Հրապարակված դիրքորոշումը ստորադասում է մարդու հիմնարար իրավունքները, մասնավորապես՝ խտրականությունից ազատ լինելը և իրավահավասարությունը՝ «հասարակական բարոյականության սկզբունքին», ինչը հիմնովին մերժելի է և հարիր չէ ժողովրդավարական սկզբունքներ որդեգրած պետությանը:
Կոչ ենք անում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը վերանայել իր պաշտոնական դիրքորոշումը և հավաստել, որ այն անդրդվելիորեն հավատարիմ է մարդու իրավունքների պաշտպանության սկզբունքներին և բոլոր մարդկանց արժանապատվության հանդեպ բարձր հարգանք դրսևորելու Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրությամբ և միջազգային համաձայնագրերով ստանձնած իր պարտավորություններին՝ առանց բացառությունների, կողմնապահությունների և երկիմաստությունների:
Կոչ ենք անում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը
• ձեռնարկել անհապաղ ու գործուն միջոցներ՝ պատասխանատվության ենթարկելու մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներ, խտրականություն, ատելություն և բռնություն հրահրողներին ու իրականացնողներին, որոնք շարունակում են նախորդ վարչախմբի օրոք անպատժելիության մթնոլորտում տարածված անօրինական գործելակերպը՝ քողարկվելով «հասարակական բարոյականության» շղարշով,
• պետության և դրա բոլոր առնչվող ինստիտուտների մակարդակով ամրագրել մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության արժեքների գերակայությունը,
• կազմակերպել լայնամասշտաբ կրթական և իրազեկման միջոցառումներ՝  վերացնելու վերջին տարիներին վտանգավոր ծավալների հասնող խտրականության քարոզն ու ատելության խոսքը և վերականգնելու քաղաքացիների ոտնահարված իրավունքները:

Human rights are universal and cannot have national limitations STATEMENT
Activities | Right to Freedom from Discrimination | Joint | Announcements | State Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
On 5 April 2019, the National Assembly of Armenia held parliamentary hearings dedicated to the national human rights agenda upon the initiative of the National Assembly’s Standing Committee for Human Rights and Public Affairs and with the support of UNDP Armenia and the Office of the Human Rights Defender of Armenia. The speeches and comments pronounced during the hearings revealed once again the serious systemic problems in regards to respecting and protecting fundamental human rights. The attitude of Naira Zohrabyan, Member of the National Assembly, Chairwoman of the National Assembly’s Standing Committee for Human Rights and Public Affairs, and of a group of other members of parliament towards a representative of the LGBT community was a grave violation of human rights, which seriously breached the mission of the Standing Committee.
We, the below-signed representatives of organisations and individuals, join all the citizens and local and international organisations that expressed concerns over the violations of human rights and fundamental freedoms that took place in the National Assembly of New Armenia.
We express profound concern over the response of the Foreign Affairs Ministry of the Republic of Armenia, which presumably represents the official position of the Government of the Republic of Armenia. The response subordinates human rights, namely the right to be free from discrimination and equal rights, to the “principle of public morals,” which is totally unacceptable and not befitting a state that has adopted democratic principles.
We urge the Government of the Republic of Armenia to reconsider its official position and to ascertain that it is unreservedly committed to the principles of human rights protection and to the respect for the dignity of persons—commitments under the Republic of Armenia Constitution and international treaties without exceptions, bias and ambiguity.
We hereby urge the Government of the Republic of Armenia:
• To take immediate and effective measures to hold liable those who incite and perpetrate grave violations of human rights, discrimination, hate and violence, who continue the unlawful practices under a disguise of “public morals,” which were widespread under the previous regime and entertained within the atmosphere of impunity;
• To assert the supremacy of human rights and democratic values in the state and all related institutions; and
• To organise wide-scale educational and awareness-raising initiatives in order to eliminate the propaganda of discrimination and hate speech, reaching dangerous levels in recent years, and to recover the violated rights of citizens.