Դատարանը Ջ․ Ղուկասյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչներին դեռ չի տրամադրել 1 ամիս առաջ հրապարակած որոշումը
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Կյանքի իրավունք | Հրապարակումներ | Նորություններ | Ջուլիետա Ղուկասյան
Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը Ջուլիետա Ղուկասյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչներ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցին, ՀՔԱՎ փաստաբաններ Արայիկ Զալյանին ու Հայկ Հակոբյանին դեռ չի տրամադրել 1 ամիս առաջ հրապարակված որոշումը։
2019թ. հունվարի 19-ին Գյումրիում մահացած Ջ․ Ղուկասյանի իրավահաջորդները Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում բողոքարկել էին ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչության  քննիչ Վ. Սամվելյանի և ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազ Վ. Միրզոյանի որոշումները, որով վերջիններս մերժել էին Ջուլիետա Ղուկասյանի մահվան մեջ մեղադրված ռուս զինծառայող Անդրեյ Ռազգիլդեևին 102-րդ ռուսական ռազմական բազայի տարածքից ՀՀ համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխել։
2019թ․ մարտի 15-ին Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը, Վ. Միսակյանի նախագահությամբ, մերժեց բողոքը, բայց որոշում կայացնելուց մեկ ամիս անց իրավահաջորդի ներկայացուցիչները չեն ստացել բողոքը մերժելու որոշումը։
Մինչդատական վարույթի նկատմամբ դատական վերահսկողությունը մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության արդյունավետ միջոց է, այն միաժամանակ կատարում է նաև քրեական հետապնդման մարմիններին զսպող գործոնի դեր, ինչն էլ իր հերթին նպաստում է քրեական գործի նախաքննության բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությունն ապահովելուն։ Իսկ ՀՀ Սահմանադրության 63-րդ և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 290-րդ հոդվածներից հետևում է, որ մինչդատական վարույթի նկատմամբ դատավարական վերահսկողություն իրականացնելիս դատարանը կաշկանդված է գործը ողջամիտ ժամկետներում քննելու հանգամանքով, հակառակ պարագայում վտանգի տակ է դրվում մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության արդյունավետ միջոցի՝ մինչդատական վարույթի նկատմամբ դատավարական վերահսկողության ինստիտուտի իրացումը։
Դատարանի որոշումը չստանալով՝ Ջուլիետա Ղուկասյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչները փաստացի զրկված են տուժողի իրավահաջորդի խախտված իրավունքները և ազատությունները դատական պաշտպանության իրավունքի միջոցով վերականգնելու հնարավորությունից։

The Court still has not provided the representative of J. Ghukasyan’s successor with the decision publicized a month ago
Activities | Legal Support | Legal Support | Rights | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Right to life | Publications | News | Julieta Ghukasyan
Shirak region General Jurisdiction Court has still not provided representatives of J. Ghukasyan’s successor – HCA Vanadzor chairman Artur Sakunts, HCA Vanadzor lawyers Arayik Zalyan and Hayk Hakobyan – with the decision publicized a month ago.
On January 19, 2019, representatives of J. Ghukasyan’s successor appealed the RA Invstigative Committee Shirak region investigative department investigator V. Samvelyan and RA Shirak region Prosecutor V. Mirzoyan’s decisions in Shirak region General Jurisdiction Court. By these decisions, the latter refused to transfer Andrey Razgildeyev – who is accused of murdering Julieta Ghukasyan- from Russian military 102 base to the RA relevant penitentiary institution.
On March 15, 2019, Shirak region General Jurisdiction Court, presided by V. Misakyan, refused the appeal. However, the successor’s representatives have not received the decision on rejecting the appeal even a month after the decision was made.
Judiciary control over pre-judiciary proceedings is an effective remedy of human rights and freedoms and it simultaneously performs the role of reserving the bodies of criminal prosecution, which, in its turn, contributes to the provision of comprehensive, full and objective preliminary investigation of the case. It can be concluded from Article 63 of the RA Constitution and Article 290 of the RA Criminal Procedure Code that while performing judiciary control over pre-judiciary proceedings, the Court is constrained in the meaning of examining the case within reasonable time. Otherwise, the realization of the institute of human rights and freedoms effective remedy’s judiciary control over pre-judiciary proceedings is threatened.
Not having received the Court’s decision, the representatives of J. Ghukasyan’s successor are actually deprived of the possibility to restore the violated rights and freedoms of the victim’s successor by the right to judiciary protection.