Դադարեցնել ՌԴ սահմանապահ ծառայության գործունեությունը «Զվարթնոց» օդանավակայանում
Ազատ տեղաշարժվելու և բնակավայր ընտրելու իրավունք | Գործունեություն | Իրավունքներ | Հայտարարություններ | Հրապարակումներ | Պետական կառույցներ | Սեփական | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավոր Մուստաֆա Նայեմը 2019թ․ մայիսի 2-ին Երևանում կայանալիք հակակոռուպցիոն ֆորումին մասնակցելու նպատակով ապրիլի 30-ի լույս մայիսի 1-ի գիշերը ժամանել է «Զվարթնոց» օդանավակայան և պարզել, որ մուտքի արգելք ունի։ ՌԴ սահմանապահները հրաժարվել են հայտնել արգելքի պատճառը՝ նշելով միայն, որ նա «անցանկալի անձ» է։
Ավելի ուշ տեղեկացրել են, որ արգելքը ոչ թե ՀՀ-ի կողմից է, այլ «երրորդ երկրի», իսկ «երրորդ երկիրը», նրա կարծիքով, Ռուսաստանի Դաշնությունն է, քանի որ նման նախադեպ Ուկրաինայի այլ քաղաքացիների հետ նախկինում նույնպես տեղի են ունեցել։ Մուստաֆա Նայեմը ՀՀ մուտքի հնարավորություն է ստացել միայն ՀՀ-ում Ուկրաինայի դեսպանատան միջամտությամբ։
Նշենք, որ մինչ այս միջադեպը, դեռևս 2019թ․ մարտի 11-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի հարցմանը, թե ինչ հիմնավորմամբ են ՌԴ սահմանապահները սահմանային սպասարկման ծառայություն իրականացնում «Զվարթնոց» օդանավակայանում, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից հայտնել են, որ ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ զորքերը Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում ծառայություն են իրականացնում  1992 թ․ սեպտեմբերի 30-ի ՌԴ և ՀՀ միջև «ՀՀ տարածքում գտնվող ՌԴ սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին» պայմանագրի 2-րդ և 4-րդ հոդվածների համաձայն։
Այսպիսով՝ նշված միջպետական պայմանագրով սահմանված իրենց լիազորություններն իրականացնելու շրջանակում, ՌԴ սահմանապահները ՌԴ մուտքի թույլտվություն չունեցող կամ ՌԴ-ի համար անցանկալի անձանց ցուցակը կիրառում են նաև ՀՀ սահմանային ծառայությունն իրականացնելու շրջանակում ՀՀ մուտք գործող քաղաքացիների նկատմամբ։
ՌԴ-ի համար մուտքի արգելման սահմանափակումներ ունեցող անցանկալի անձինք ինքնաբերաբար անցանկալի են համարվում նաև ՀՀ մուտք գործելու դեպքում, որը բացարձակ անհիմն, իրավական որևէ հիմնավորում չունեցող գործողություն է և հակասում է թե ՀՀ Սահմանադրությանը, թե ՀՀ օրենսդրությանը, և հանդիսանում է ՀՀ ինքնիշխանությանը հակասող գործելակերպ։
Միանշանակ նման ապօրինի և հակասահմանադրական գործողությամբ խախտվում է մարդու ազատ տեղաշարժի իրավունքը, որը չի բխում ՀՀ Սահմանադրության  և օրենսդրության որևէ նորմից։  ՌԴ-ի կողմից Ուկրաինայի նկատմամբ կիրառվող ագրեսիվ քաղաքականությունը, մարդու իրավունքների նկատմամբ ոտնձգությունները փաստացի փորձում են տարածել նաև ՀՀ մուտք գործող Ուկրաինայի քաղաքացիների նկատմամբ, որը որևէ կերպ չի համապատասխանում ՀՀ նոր իշխանությունների որդեգրած քաղաքականությանը՝ երկկողմանի հարաբերությունները չկարգավորել երրորդ պետության հետ հարաբերություններից ելնելով։
ՀՀ-ում անցանկալի համարվող անձանց ցանկը կարող են սահմանել միայն ՀՀ իրավասու մարմինները, մասնավորապես՝ այն կարգավորվում է «Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքով, իսկ անցանկալի անձանց ցանկը սահմանվում է «ՀՀ տարածքում անցանկալի համարվող օտարերկրացիների տվյալների բանկում»։
Ելնելով վերը նկարագրվածից՝ պահանջում ենք․
1․ իրականացնել քննություն՝ պարզելու համար Ուկրաինայի քաղաքացի, Գերագույն ռադայի պատգամավոր Մուստաֆա Նայեմի մուտքի խոչընդոտման հանգամանքերը,
2․ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներից՝ անկախ կուսակցական պատկանելիությունից  իրենց սահմանադրական լիազորությունների օգտագործմամբ դիմել ՀՀ Սահմանադրական դատարան՝  «1992 թ․ սեպտեմբերի 30-ի ՌԴ և ՀՀ միջև «ՀՀ տարածքում գտնվող ՌԴ սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին» պայմանագրի» ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցով,
3․ ՀՀ Կառավարությունից՝ միջոցներ ձեռնարկել Երևան քաղաքի «Զվարթնոց» օդանավակայանում սահմանապահ ծառայությունն ամբողջությամբ ՀՀ սահմանապահ ծառայության կողմից իրականացնելու համար՝ առանց երկրորդ կամ երրորդ պետության մասնակցության։

Cease the activity of the RF border service in Zvartnots airport
On the night between April 30 and  May 1, Mustafa Nayyem – member of the Rada of Ukraine – arrived at Zvartnots airport with the view to participating  in the anti-corruption forum supposed to take place on May 2, 2019, and found out that he had a prohibition on entry. The RF border guards refused to inform him on the reason for the prohibition by only stating that he was “an undesirable person”.
Later he was informed that the prohibition was imposed not by the Republic of Armenia, but rather by a third country, which is, in his opinion, the Russian Federation, since previously there had been such precedents with Ukrainian citizens. Mustafa Nayyem received an RA entry permit only with the interference of the Embassy of Ukraine in the Republic of Armenia.
It should be mentioned that on March 11, 2019, before this incident, the query presented by HCA Vanadzor pertaining to the grounds of the RF border guards carrying out border service in Zvartnots airport received  a response from the RA National Security Service, according to which the border guards of the RF Federal Security Service carry out their service in Yerevan city Zvartnots airport in compliance with Article 2 and Article 4 of the contract on ''The situation of the RF border guards located in the RA and conditions of their activity'' signed between the Russian Federation and the Republic of Armenia on September 30, 1992.
Thus, within the framework of their powers stated in the interstate contract, the RF border guards apply the list of persons not having an entry permit to the RF or persons undesirable  for the RF within the framework of carrying out their border service in the RA regarding citizens entering the Republic of Armenia.
Undesirable persons who have entry restrictions for the RF are automatically considered undesirable regarding their entry to the RA, which is completely ill-founded. It is an action with no legal grounds and contradicts both the RA Constitution and the RA Legislation and amounts to a conduct contradicting the RA sovereignty.
Undoubtedly, such an illegal and anticonstitutional action violates the human right to the freedom of movement, which does not stem from any norm of the RA Constitution or Legislation. There is an actual attempt to extend the RF aggressive policy towards Ukraine to the Ukrainian citizens who enter the Republic of Armenia, which does not comply in any way with the policy adopted by the new governments of the RA, which supposes not regulating bilateral relations based on the relations with a third state.
It is the power of only the RA competent authorities to determine the list of undesirable persons for the RA. Particularly, it is regulated by the RA law ’’On Foreigners’’ and the list of the undesirable persons is determined in the ’’Database of foreigners considered undesirable in the territory of Armenia’’.
Based on the aforementioned, we claim
1 That an examination be conducted to find out the conditions of the entry hindrance of Ukrainian citizen and member of the Verkhovna Rada of Ukraine - Mustafa Nayyem,
2 We claim that the RA NA deputies, irrespective of their party affiliation, apply their powers as defined the constitution and apply to the RA Constitutional Court with the matter of the compliance of the contract on ''The situation of the RF border guards located in the RA and conditions of their activity'' signed between the Russian Federation and the Republic of Armenia on September 30, 1992 with the RA Constitution.
3 We claim that the Government of the RA take measures so that the border guard service in Yerevan city Zvartnots airport is completely carried out by the RA border guard service without any participation by a second or third state.