Առողջության պաշտպանվածության իրավունք | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Կյանքի իրավունք | Հրապարակումներ | Նորություններ | Ռազմավարական գործեր | Սերոբ Գևորգյան | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2015թ. ապրիլին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում ինքնավնասում կատարելու հետևանքով հիվանդանոցում մահացած դատապարտյալ Սերոբ Գևորգյանին պատշաճ բժշկական օգնություն չտրամադրած բժիշկ-վիրաբույժ Լևոն Նավոյանն ու բուժմասի պետ Արթուր Հարությունյանը դեպքից հետո ազատվել են աշխատանքից, իսկ ՔԿՀ պետերին նման խախտումները հետագայում բացառելու նպատակով հանձնարարականներ են տրվել։
Հարցը 2019թ․ հունվարի 31-ին ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության պետին ուղղված միջնորդագրում բարձրացրել էր ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննիչ Ա․ Կարապետյանը։
Հիշեցնենք, որ հարուցված քրեական գործի շրջանակում դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքում պարզվել էր, որ ՔԿՀ-ում Ս․ Գևորգյանին տրամադրված բուժօգնության վերաբերյալ հստակ եզրակացություն տալ հնարավոր չէ, քանի որ նրա ամբուլատոր քարտը լրացված է ոչ պատշաճ, բազմաթիվ ջնջումներով ու ուղղումներով, բժշկական միջոցառումների ժամերի աղավաղմամբ, ինչը փորձագիտական տեսանկյունից կարևոր նշանակություն կարող էր ունենալ։ Սա վկայում է այն մասին, որ ՔԿՀ բժիշկ-վիրաբույժ Լևոն Նավոյանն ու բուժմասի պետ Արթուր Հարությունյանը իրենց պարտականությունները բարեխղճորեն չեն կատարել։
Քննիչի միջնորդագրի հիման վրա իրականացված գործողությունների մասին տեղեկատվություն ստանալու նպատակով տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Ա․ Զալյանը 2019թ․ մարտի 14-ին դիմել է Քրեակատարողական ծառայության պետին։ Սակայն քրեակատարողական ծառայությունից հրաժարվել էին տեղեկատվություն տրամադրելուց և հորդորել էին այդ հարցով դիմել համապատասխան քննչական բաժին։ Մինչդեռ տեղեկատվությունը տնօրինողը պարտավոր է տրամադրել այն կամ եթե իրավասու չէ դա անելու, պարտավոր է հարցումը փոխանցել իրավասու մարմնին։
Միայն ՀՀ արդարադատության նախարարություն դիմելուց հետո ԱՆ վերահսկողական ծառայությունից ուղարկել են միջնորդագրի հիման վրա տրված հանձնարարականների օրինակները։ Պատասխանից տեղեկանում ենք, որ բարձրացված հարցերը քննարկվել են Քրեակատարողական ծառայության կենտրոնական մարմնում անցկացված խորհրդակցության ընթացքում, և նման խախտումները հետագայում բացառելու նպատակով հանձնարարականներ են տրվել ՔԿՀ պետերին։ Տեղեկանում ենք նաև, որ  «Նուբարաշեն» ՔԿՀ բուժմասի պետ Արթուր Հարությունյանը՝ 2015թ․ մայիսի 13-ին, իսկ  բժիշկ-վիրաբույժ Լևոն Նավոյանը՝ 2016թ․ ապրիլի 19-ին ազատվել են աշխատանքից։
Դատապարտյալի ամբուլատոր քարտը աղավաղումներով լրացրած բժիշկներն ազատվել են զբաղեցրած պաշտոններից, սակայն նրանց անփույթ աշխատանքի արդյունքում բժիշկ-փորձագետները չեն կարողանում եզրակացություն տալ ՔԿՀ բժիշկների բուժօգնություն տրամադրելու հարցում թույլ տված խախտումների և դատապարտյալի մահվան միջև պատճառահետևանքային կապի մասին։ Փորձաքննության եզրակացությամբ հաստատվել է, որ ՔԿՀ-ից մասնագիտացված հիվանդանոց տեղափոխումը կատարվել է ուշացումով, սակայն առկա է պատճառահետևանքային կապ Ս․ Գևորգյանի մահվան և դրա միջև, թե՝ ոչ, փորձագետները չեն կարողացել եզրակացնել։ Վարույթն իրականացնող մարմինն էլ, առանց կրկնակի հանձնաժողովային փորձաքննության պատշաճ իրականացման, հանցակազմ չի հայտնաբերել և 2019թ․ փետրվարի 12-ին կարճել է գործի վարույթը։
Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Ա․ Զալյանը Երևան քաղաքի դատախազություն բողոքարկելուց և մերժում ստանալուց հետո քրեական գործը կարճելու որոշումը բողոքարկել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան։ Նա նշել է, որ իրականացվել է ոչ պատշաճ քննություն, որի արդյունքում խախտվել են տուժողի իրավունքները։

A case of unpunished death
Right to Protection of Health | Activities | Legal Support | Legal Support | Rights | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Right to life | Publications | News | Strategic Trials | Serob Gevorgyan | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
In April, 2015, convict Serob Gevorgyan died in hospital after making a self-harm in “Nubarashen” penitentiary institution. Surgeon-physician Levon Navoyan and head of the medical unit Artur Harutyunyan, who had not provided convict Serob Gevorgyan with proper medical aid, were made redundant the incident, while heads of penitentiary institutions were given recommendations so as to exclude further violations.
The question was raised by the RA Investigative Committee investigator of Particularly Important Cases A. Karapetyan in the petition dated January 31, 2019, which was addressed to the head of the penitentiary service of the RA Ministry of Justice.
Let us remind that within the framework of the criminal case initiated, as a result of the medical-forensic expertise, it was found out that  it was not possible to reach a precise conclusion pertaining to the medical aid that S. Gevorgyan was provided with, since his outpatient card was not properly filled in, there were a lot of sentences deleted and corrected, the hours of the medical events distorted. All this could play a significant role for the expertise. This indicates that the penitentiary institution’s surgeon-physician Levon Navoyan and head of the medical unit Artur Harutyunyan did not perform their duties conscientiously.
On March 14, 2019, the representative of the victim’s successor – HCA Vanadzor lawyer Arayik Zalyan applied to the head of the Penitentiary Service to get information on the actions taken based on the investigator’s petition. However, the Penitentiary Service refused to provide information and exhorted to apply to the relevant investigative division. Whereas, the information holder is obliged to provide the information, or, in case of not having that power, to hand the query to the competent body.
It was only after applying to the RA Ministry of Justice that the Control Service of the Ministry of Justice sent samples of recommendations issued on the basis of the petition. As the response informs, the issues raised were discussed during the consultation held in the central body of the penitentiary service and recommendations were given to the heads of penitentiary institutions in order to exclude recurrence of such violations. We were also informed that on May 13, 2015, Artur Harutyunyan – head of the medical unit of “Nubarashen” penitentiary institution- was made redundant; and surgeon physician Levon Navoyan was made redundant on April 19, 2016.
The doctors who distorted the records of the convict’s outpatient card were made redundant, however, as a result of their improper work, doctor-experts can not give a conclusion pertaining to the causal link between the violations made in the provision of medical aid by doctors and the convict’s death. The conclusion of the expertise confirmed that the convict was transferred from the penitentiary institution to the specialized hospital late, yet, the experts did not manage to conclude whether there was a casual link between the above-mentioned fact and S. Gevorgyan’s death. The body conducting the proceedings did not conduct double commission expertise, found no delict and dismissed the proceedings of the case on February 12, 2019. The representative of the victim’s successor – A. Zalyan, appealed the decision in Yerevan city Prosecutor General’s Office and after receiving a refusal, appealed the decision of dismissing the case in Yerevan city General Jurisdiction Court. He mentioned that improper examination was conducted and as a result of that the victim’s rights were violated.