Վերաքննիչն արդարացրել է զինծառայությունից խուսափելու մեջ մեղադրվող Ռ․ Դ․-ին
Արդար դատաքննության իրավունք | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հրապարակումներ | Նորություններ
Զինծառայությունից խուսափելու մեղադրանքով 2017 թ․-ին ազատազրկման դատապարտված Ռ․ Դ․-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը 2018 թ․ նոյեմբերի 21-ին արդարացրել է։
Ռ․ Դ․-ի իրավունքների պաշտպանությունն իրականացնելու համար Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, գործերի ծանրաբեռնվածությունից ելնելով, ներգրավել էր Փաստաբանների պալատի փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանին։
Ռ․ Դ․-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով քրեական գործ էր հարուցվել 2016թ․ փետրվարի 23-ին և կարճ ժամանակ անց հանցակազմի բացակայության հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցվել էր։ Ավելի ուշ՝ 2017 թ․ փետրվարի 27-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազ Ա․ Դավթյանը վերացրել էր քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշումը, և Ռ․ Դ․-ի նկատմամբ քրեական հետապնդումը վերսկսվել էր։
Արդյունքում 2017թ․ օգոստոսի 10-ին Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը Ռ․ Դ․-ին դատապարտել էր ազատազրկման՝ 1 տարի, 6 ամիս ժամկետով։
Դատարանն այս վճիռը կայացնելիս թույլ է տվել մի շարք դատավարական խախտումներ, դատավճիռ կայացնելու համար հիմք է ընդունել միայն մեղադրական ապացույցները, ավելին՝ որպես մեղադրական ապացույցներ է դիտարկել անգամ անմեղությունը հաստատող ապացույցները։ Դատարանը չի ստուգել վկաների ցուցմունքների միջև եղած հակասությունների պատճառները, անտեսել է վկաների կանխակալ վերաբերմունք ունենալու հանգամանքը։ Կանխակալ մոտեցում է ցուցաբերել նաև դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը մեկնաբանելիս։ Չփարատված կասկածները ամբաստանյալի օգտին մեկնաբանելու փոխարեն՝ դրել է դատավճռի հիմքում որպես մեղադրական ապացույցներ։
Այս հիմնավորումներով ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ներգրաված փաստաբան Ռ․ Ռևազյանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել առաջին ատյանի դատարանի՝ 2017թ․ օգոստոսի 10-ի դատավճռի դեմ։ Ավելի քան մեկ տարի քննելուց հետո՝ 2018թ․ նոյեմբերի 21-ին, Վերաքննիչ դատարանը բեկանել է դատավճիռն ու արդարացրել Ռ․ Դ․-ին։
Վերաքննիչն արձանագրել է, որ դատապարտումը չի կարող պայմանավորված լինել անձի հավանական մեղավորության վերաբերյալ հետևություններով կամ ենթադրություններով։ Այն պետք է բխի դատարանի համոզմունքից, որը չի կարող կամայական կամ սուբյեկտիվ լինել։
Վերաքննիչը եզրակացրել է, որ ձեռք բերված ապացույցները բավարար չեն Ռ․ Դ․-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքը վերագրելու համար։ Այս համատեքստում վերաքննիչ բողոքում նշված մյուս փաստարակներին անդրադառնալու անհրաժեշտություն չի տեսել։

The Appeal Court acquitted R.D. who was accused of avoiding military service
Right to a Fair Trial | Activities | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Publications | News
On November 21, 2018, the Criminal Court of Appeal acquitted R.D. who was sentenced to imprisonment under the accusation of avoiding military service.
Due to the work overload of Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor, the latter involved the RA Chamber of Advocates lawyer Robert Revazyan in the protection of R.D.’s rights.
On February 23, 2016, a criminal case was initiated against R.D. under Article 327 part 1 of the RA Criminal Code. A short time later, based on the absence of delict, criminal prosecution was stopped. Later, on February 27, 2017, the RA Prosecutor General A. Davtyan eradicated the decision on stopping the criminal prosecution and the criminal prosecution against R.D. restarted.
As a result, on August 10, 2017, Yerevan city Ajabnyak and Davtashen administrative districts’ General Jurisdiction Court sentenced R.D. to imprisonment of 1 year and 6 months.
When making the judgment, the Court made several procedural violations and took only accusatory proofs as a basis for the judgment. Moreover, the Court even considered the proofs indicating the guiltlessness as accusatory ones. The Court did not check the reasons for contradictions between the testimonies of witnesses and ignored the condition of witnesses having preconceived attitude. Preconceived attitude was also applied while commenting on the conclusion of medical-forensic expertise. Instead of interpreting the undispelled doubts in favor of the defendant, they were placed in the basis of the judgment as accusatory proofs.
Based on these substantiations, R. Revazyan – the lawyer involved in the case by HCA Vanadzor- filed a complaint against the First Instance Court decision dated August 10, 2017. On November 21, 2018, having examined it for more than a year, the Court of Appeal overturned the judgment and acquitted R.D.
The Court of Appeal recorded that conviction cannot be based on conclusions or  assumptions pertaining to the possible guilt of the person. It should stem from the Court’s doctrine which cannot be arbitrary or subjective.
The Appeal Court concluded that the proofs obtained were not sufficient to ascribe the crime envisaged under Article 327 part 1 of the RA Criminal Code to R.D. Within this context, the Court did not find it necessary to touch upon other arguments mentioned in the appeal.