Շարունակվեց մահացած ծննդկանի գործով դատաբժիշկ-փորձագետի հարցաքննությունը
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Կյանքի իրավունք | Հռիփսիմե Նազլուխանյան | Հրապարակումներ | Նորություններ
2019թ․ մայիսի 17-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակեց հարցաքննվել վանաձորցի ծննդկան Հռիփսիմե Նազլուխանյանի մահվան գործով դատարան հրավիրված դատաբժիշկ-փորձագետ Հայկազն Չախոյանը, որը հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննություն իրականացրած հանձնաժողովի անդամ է։
Նա դատարան էր հրավիրվել պաշտպանական կողմի միջնորդությամբ։
Փորձագետին շարունակեցին հարցեր տալ պաշտպան Արտակ Ոսկանյանը և ամբաստանյալ Դավիթ Շահվերդյանը, որին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ մասնագիտական պարտականությունները չկատարելու/ոչ պատշաճ կատարելու համար, որն առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ:
Նախորդ դատական նիստին փորձագետը, հակադարձելով պաշտպանական կողմի պնդումներին, վերահաստատեց, որ շարունակական արնահոսության պայմաններում պետք է որովայնահատում արվեր, և մյուս գործողությունները պետք է դրան զուգահեռ արվեին, ոչ թե՝ ինքնանպատակ։
Մայիսի 17-ին կայացած դատական նիստի ժամանակ ամբաստանյալն ու պաշտպանը շատ հարցեր բազմիցս կրկնում էին արդեն պատասխան ստանալուց հետո, ինչի մասին մի քանի անգամ հայտարարություն արեց նաև մեղադրող դատախազ Գարեգին Մանուկյանը։
Հնչեցին նաև նախորդ դատական նիստին արդեն իսկ պարզաբանված հարցեր․ փորձագետ Հ․ Չախոյանը որոշ հարցեր ավելի մանրամասնեց, որոշներին հրաժարվեց կրկին պատասխանել, որոշ հարցեր էլ փորձագիտական եզրակացությանը վերաբերելի չէին, այդ պատճառով չպատասխանեց։
Երբ փորձագետը մանրամասնություններով խոսում էր այն միջամտությունների մասին, որոնք պետք է կատարվեին, բայց չեն արվել, տուժողի՝ դատարանում ներկա հարազատները ամբաստանյալի հասցեին քննադատող արտահայտություններ արեցին։ Դրանից անմիջապես հետո պաշտպան Ա․ Ոսկանյանը միջնորդեց նիստը դռնփակ անցկացնել, քանի որ նրա պնդմամբ՝ իր պաշտպանյալին զրպարտող ու վիրավորող արտահայտություններ են հնչում։
Դատարանը քննեց պաշտպանի միջնորդությունն ու մերժեց այն, բայց զգուշացում տվեց տուժողի հարազատին։ Դռնբաց դատական նիստում շարունակվեց փորձագետի հարցաքննությունը։
Հարցեր հնչեցին դեպքի այլ մանրամասների շուրջ․ պաշտպանն ու ամբաստանյալը փորձեցին ճշտել փորձագետի կարծիքն այն մասին, թե կարող էր մի քանի ժամ ոչ առատ արնահոսությունը վերածվել առատ արնահոսության։ Փորձագետն ասաց, որ կարող էր, և անկախ նրանից՝ առատ արնահոսությունը որ պահից է սկսվել, այն պետք է դադարեցվեր հնարավոր բոլոր միջոցներով, որն այդ դեպքում որովայնահատումն է եղել, ծայրահեղ դեպքում՝ արգանդի հեռացումը։
Պաշտպանը փորձագիտական եզրակացությունից դուրս այլ հարցեր ևս տվեց Հ․ Չախոյանին․ նա փորձեց պարզել, թե փորձագետները ճշտե՞լ են տուժողի մոտ այլ հիվանդությունների առկայությունը, որոնք ևս արնահոսության պատճառ կարող էին դառնալ։ Ի պատասխան՝ փորձագետը կրկին հիշեցրեց, որ փորձագետները եզրակացություն են տվել միայն առաջադրված հարցերի և ներկայացված փաստաթղթերի հիման վրա, իսկ դրանցում մահացած ծննդկանի՝ այլ հիվանդություններ ունենալու վերաբերյալ տվյալներ չեն եղել, և ճշտելու կարիք չի եղել։
Դատարանի ճշտող հարցին, թե պաշտպանական կողմը սրանով կասկածի տա՞կ է դնում փորձագիտական եզրակացությունն այն մասին, որ մահը արյան սուր կորստի հետևանք է, Ա․ Ոսկանյանը դրական պատասխան տվեց, ապա շարունակեց հարցերը։
Մեղադրող դատախազ Գ․ Մանուկյանն էլ փորձագետից ճշտեց՝ արդյոք Դ․ Շահվերդյանը հանձնաժողովի նիստին ներկա է եղել և ինչ պարզաբանում է տվել հարցերին։ Փորձագետը նշեց, որ Դ․ Շահվերդյանը, ի թիվս այլ պատասխանների, ասել է, որ արգանդի հեռացում միայնակ չէր կարող անել։
Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Անի Չատինյանը հարցեր չուներ փորձագետին։ Նա նշեց, որ ժամեր շարունակ Հ․ Չախոյանը բավականին մանրամասն և համակողմանիորեն պարզաբանումներ է տվել դատարանում հնչած հարցերին, և լրացուցիչ պարզաբանումների անհրաժեշտություն չի տեսնում։

The interrogation of forensic expert doctor in the case of the dead puerperant continued
Activities | Legal Support | Legal Support | Rights | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Right to life | Hripsime Nazlukhanyan | Publications | News
On May 17, 2019, in Lori region General Jurisdiction Court, Haykazn Chakhoyan (who was invited to the Court as the forensic expert doctor in the case of puerperant Hripsime Nazlukhanyan’s death) was interrogated. Haykazn Chakhoyan is a member of the commission that conducted forensic medical examination.
He was invited to the Court by the defendant party’s petition.
Defender Artak Voskanyan and defendant Davit Shahverdyan went on asking the expert questions. An accusation had been filed against Davit Shahverdyan under Article 130 § 2 of the RA Criminal Code, i.e. failure to implement or improper implementation of professional duties which resulted in the patient’s death.
During the previous session, counterarguing against the claims made by the defendant party, the expert reconfirmed that under conditions of continuous bleeding laparotomy should have been done and other actions should have been done alongside and not as the ultimate goal.
During the court session that took place on May 17, the defendant and the defender repeated many questions having already received the answers, a condition which the accusing prosecutor Garegin Manukyan announced a few times.
Questions that were already figured out during the previous court session were also given. Expert H. Chakhoyan gave more details pertaining to certain questions and refused to repeat answers to some other questions, while there were also questions irrelevant to the expert conclusion and that is why the expert did not answer them.
When the expert was talking in a detailed way about the interventions that should have been made but were not made, the victim’s relatives who were present in the court used criticizing expressions directed at the defendant. Immediately after that, defendant A. Voskanyan petitioned to conduct the session closed-door, since, as he claimed, defaming expressions were being directed at the defendant.
The Court examined the defender’s petition and refused it. However, the Court gave the victim’s relatives a warning. The expert’s interrogation continued during the open-door court session.
Questions pertaining to other details of the incident were raised. The defender and the defendant tried to find out the expert’s opinion on whether non-profuse bleeding for hours could turn into profuse bleeding. The expert said that it could and irrespective of the fact at what point of time profuse bleeding began, it should have been stopped by all the possible means, which, in that case, was laparotomy and removal of the uterus as a last resort.
The defender gave H. Chakhoyan other questions that were not relevant to the expert conclusion. He tried to find out whether the experts checked if the victim had other diseases which could cause bleeding. In response, the expert reminded once again that the experts gave a conclusion only based on the questions set forth and the documents provided, in which there was no information on whether the dead puerperant had other diseases and there was no necessity to find it out.
The Court asked whether the defendant party cast doubt on the expert conclusion according to which death was caused by acute blood loss, A. Voskanyan gave a positive answer and went on with the questions.
The accusing prosecutor G. Manukyan asked the expert whether D. Shahverdyan was present during the commission session and what clarifications he gave to the questions. The expert mentioned that among other answers, D. Shahverdyan had stated that he could not conduct the removal of the uterus alone.
The representative of the victim’s successor – Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor lawyer Ani Chatinyan- had no questions to be addressed to the expert. She mentioned that for hours on end, H. Chakhoyan gave detailed and comprehensive clarifications to the questions raised in the Court and that she did not see any necessity of additional clarifications.