Հասարակական կազմակերպությունների հայտարարությունը Ռոման Ուդոտի ձերբակալման վերաբերյալ
Ոստիկանության աշխատակիցների կողմից մայիսի 20-ին ձերբակալվել է Ռուսաստանում գործող «Գոլոս» շարժման խորհրդի անդամ Ռոման Ուդոտը:  Նրա նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ՝ անցյալ տարվա մարտին «Շերեմետևո» օդանավակայանում տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ, երբ նա, արձագանքելով «ՆՏՎ» լրագրողուհու անհարիր պահվածքին և հարցերին, վերցրել է նրա հեռախոսը: Ռ. Ուդոտը դիմել է ոստիկանություն և հայտարարություն տվել հետապնդման և մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության խախտման վերաբերյալ: Թղթակիցն իր հերթին ներկայացրել է հաղորդում հեռախոսի գողության մասին: Արդյունքում, «ՆՏՎ» հեռուստաընկերության թղթակիցների դիմումի համաձայն ոստիկանությունը քրեական գործ է հարուցել ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 119-րդ հոդվածով (սպանության կամ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու սպառնալիք): Ռոման Ուդոտը  չի ընդունում իր մեղքը:
Հարկ է նշել, որ այս միջադեպին նախորդել են պարբերական հետապնդումները Ռոմանի նկատմամբ, գիշերային զանգերը և սպառնալիքներն՝ ուղղված նրա ծնողներին, որոնք տեղ են գտել «ՆՏՎ»-ի ֆիլմերում ստահոդ լուրերի տարածման արդյունքում: Իրենց լրագրող ներկայացնող մարդիկ, որոնք ամենայն հավանականությամբ կապված են հատուկ ծառայությունների հետ, դարաններ լարելով՝ հոգեբանական ճնշման են ենթարկել նաև Ռոմանի անչափահաս երեխային:
Ռոման Ուդոտը Ռուսաստանի Դաշնությունում ընտրությունների նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող շարժման ամենահայտնի ակտիվիստներից է: Տարիներ շարունակ նա բացահայտել և վավերագրել է բազմաթիվ ընտրախախտումներ ինչպե՛ս Ռուսաստանում, այնպե՛ս էլ այլ երկրներում: Հայաստանում Ռ.Ուդոտը բացահայտել է 2015թ. սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի կեղծարարությունը (տես հավելված 1): Ներկայումս Ռ.Ուդոտը ընտրական վիճակագրության միջազգայնորեն ճանաչված լավագույն փորձագետներից է, որը հանդիսանում է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի մի քանի մեթոդական նյութերի համահեղինակ:
Մենք՝ Հայաստանում և Հայաստանի սահմաններից դուրս ընտրությունների դիտորդություն իրականացնող ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպություններս, անթույլատրելի ենք համարում Ռ.Ուդոտի նկատմամբ հետապնդումները և նրա ընտանիքի անդամների նկատմամբ սպառնալիքները:
Միանալով «Գոլոս» դիտորդական շարժման հայտարարությանը՝ կոչ ենք անում ՌԴ Կառավարությանը և իրավապահ մարմիններին անհապաղ ազատ արձակել Ռ.Ուդոտին և վերացնել նրա նկատմամբ անհիմն մեղադրանքները:
Կոչ ենք անում մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող միջազգային կազմակերպություններին աչալուրջ լինել ինչպես ակտիվիստի դեմ հարուցված քրեական գործի ընթացքի, այնպես էլ նրա ընտանիքի նկատմամբ հնչող սպառնալիքների կանխարգելման նկատմամբ:

Statement of NGOs on the arrest of Roman Udot
On May 20, 2019 Roman Udot, a council member of “Golos” (Voice) Movement was detained by Moscow police officers. His detention was due to the criminal case opened against him over an incident that happened at Sheremetyevo Airport last March, when he grabbed the telephone of a state-run NTV journalist in response to her inappropriate behavior and pestering him with questions.  R. Udot filed a complaint with the police and made a statement on persecution and infringement on inviolability of his private life. The journalist, in her turn, filed a counter complaint, reporting on the alleged theft of her telephone. As a result, a criminal case was opened based on NTV journalists’ complaint according to Article 119 of the Criminal Code of the Russian Federation (threat of murder or infliction of grave injury to health). Roman Udot denies his guilt.
It should be noted that the incident was preceded by periodic persecutions against Roman, as well as nighttime calls and threats against his parents due to dissemination of false news by NTV produced films. Roman’s underage child as well faced psychological pressure due to setting an ambush by the people who presented themselves as journalists and were most probably related to special services.
Roman Udot is one of the most famous activists of the movement overseeing elections in the Russian Federation. He exposed and documented great number of electoral violations for years both in Russia and in other countries. Udot exposed electoral fraud in Armenia during the the Constitutional Amendments Referendum of the Republic of Armenia on December 6, 2015 (see Appendix 1, page 53). Currently Udot is one of the best experts of electoral statistics who is co-author of a number of methodological materials by OSCE/ODIHR recognized at an international level.
We, the undersigned NGOs of Armenia, which observe the elections in Armenia and abroad, consider the persecutions against Udot and threats against his family members impermissible.
By joining the statement made by Golos observation movement we call on the government of the Russian Federation and law enforcement bodies to immediately release Roman Udot and leave groundless charges against him.
We call on the international human rights organizations to be alert for preventing the criminal case opened against the activist and the threats against his family.