Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինների գործունեությունը բնորոշող համաթվերը (2015-2017թթ.)
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը ներկայացնում է ՀՀ իրավապահ մարմինների գործունեությունը բնորոշող համաթվերի 2015-2017թթ․ համեմատական պատկերը։
Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում հետազոտությունն իրականացվում է 2015թ․-ից, մինչ այդ՝ 2013-ին, պիլոտային հետազոտություն է իրականացվել ՀՀ հյուսիսային մարզերում։
2017թ.-ին իրականացված ուսումնասիրությունը և դրա արդյունքների համեմատությունը 2015 և 2016թթ.-ին իրականացված նույնատիպ ուսումնասիրությունների արդյունքների հետ բացահայտեցին մի շարք օրինաչափություններ և միտումներ իրավապահ մարմինների գործունեության հասարակական ընկալումներում:
• «Իրավապահ մարմինների կամայականության համաթվի» և «Ոստիկանության վստահության համաթվի» արժեքներն ունեն ուղղակի կապ երկրում տեղի ունեցող հասարակական և քաղաքական իրադարձությունների, և դրանցում իրավապահ մարմինների ներգրավման աստիճանի հետ: Դա ակնհայտ է 2015-2017թթ.-ի ընթացքում այդ երկու համաթվերի ցուցիչների տատանումներից: Այդ համաթվերի արժեքները նվազել էին 2016թ.-ին, քանի որ տեղի էր ունեցել ՊՊԾ գնդի գրավումը, ինչին հաջորդած միջադեպերի ընթացքում իրավապահ մարմինների կողմից դրսևորված գործելաոճը կրել էր փոփոխություն: Այդ ընթացքում իրավապահ մարմինների գործունեությունը հասարակության կողմից բնորոշվել էր որպես իշխանություն ունեցող քաղաքական ուժի կողմից ընդդիմադիր քաղաքական ուժի ճնշման միջոց: Ավելին՝ 2016թ.-ին «Իրավապահ մարմինների կամայականության համաթիվը» գտնվել է բացասական տիրույթում՝ 0-ից ցածր էր: 2017թ.-ին այս համաթիվն աճել է, գտնվելով դրական տիրույթում, այն, այնուամենայնիվ մոտիկ էր 0-ին: Սա նշանակում է, որ իրավապահ մարմիններում դեռևս առկա են խնդիրներ, որոնք անհանգստացնում են հասարակությանը:
• Այս համաթվի բաղկացուցիչ համաթվերից «Քաղաքացիների մտահոգվածության համաթվի» ցուցիչները միշտ գտնվել են բացասական տիրույթում (2015-2017թթ.), ինչը հստակ արձանագրում է այն, որ հասարակության համար իրավապահ մարմինների կողմից դրսևորվող կամայականությունը և անօրինականությունը շարունակաբար մնում է լուրջ խնդիր: Հասարակությանն անհանգստացնող և իրավապահ մարմինների գործունեության գնահատման վրա բացասական ազդեցություն թողնող հանգամանք է իշխանությունների կողմից իրավապահ մարմիններին որպես ընդդիմության նկատմամբ ճնշման միջոց օգտագործելը: Ապացույցերից մեկն էլ այն է, որ 2015-2017թթ.-ի ընթացքում իրականացված բոլոր հետազոտությունների տվյալներով հասարակության համար ամենացածր աստիճանի ապահով/անվտանգ վայր է հանդիսանում հասարակական և/կամ քաղաքական զանգվածային միջոցառումների ժամանակ-մարդաշատ վայրերը:
• «Իրավապահ մարմինների կամայականության համաթվի» արժեքները միշտ (2015- 2017թթ.) ամենացածրն են եղել Երևան քաղաքում: Տվյալ համաթվի արժեքները ցածր են եղել քաղաքային բնակաչության (գյուղական համայնքների բնակչության համեմատ) և արական սեռի ներկայացուցիչների շրջանում (իգական սեռի ներկայացուցիչների համեմատ): Երկու դեպքերում էլ ցածր գնահատականների հավանական պատճառներից կարող է լինել այն, որ նշյալ խմբերի ներկայացուցիչներն ավելի ակտիվ են սոցիալ-տնտեսական և քաղաքացիական գործընթացներում, ուստի՝ նրանց պատասխանները և դատողություններն ավելի շուտ հիմնված են սեփական փորձի կամ դիտարկումների վրա: Գրեթե բոլոր համաթվերը բարձր են «26-35 տարեկան» խմբի ներկայացուցիչների մոտ, այսինքն՝ ավելի երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչների մոտ, իսկ ցածր են՝ «36 և ավելին» տարիքային խմբերի՝ այսինքն միջին և ավելի բարձր տարիքայինների մոտ: 2015-2017թթ. հետազոտությունները վեր են հանել նաև այն միտումը, որ իրավապահ մարմինների գործունեությունը գնահատող համաթվերի վրա մեծ ազդեցություն ունի նաև հարցվողի կրթության մակարդակը: Որքանով աճում է կրթությունը, այնքանով նվազում է «Իրավապահ մարմինների կամայականության համաթիվը» և իր բաղկացուցիչ համաթվերը, և հակառակը՝ որքանով կրթության մակարդակը նվազում է, այնքանով աճում են այս համաթվի դրական արժեքները: 2015-2017թթ. իրականացված հետազոտությունների տվյալներով առկա է նաև կապը իրավապահ մարմինների կամայականության համաթվի (ինչպես նաև դրա բոլոր բաղկացուցիչ հանդիսացող համաթվերի) և հարցվողների ընտանիքների ամսական եկամտի չափի միջև: Գրեթե բոլոր դեպքերում ցածր գնահատականները գերակշռում են «350001 դրամ և ավելին» պատասխանը նշողների մոտ:
• «Իրավապահ մարմինների կամայականության համաթվի», ինչպես նաև նրա գրեթե բոլոր բաղկացուցիչ հանդիսացող համաթվերի արժեքները բացասական կամ առավել ցածր դրական են գնահատում «գումարը չի բավարարում սնունդ գնելու համար» հարցվածները, այսինքն՝ իրենց սոցիալապես անապահով համարողները: Բացառություն են միայն 2017թ. հետազոտության արդյունքները. «Իրավական կամայականության համաթվի» և դրա բաղկացուցիչ՝ «անհատական մտահոգվածության համաթվի» արժեքներն առավել ցածր են «գումարը բավարարում է միայն սնունդ գնելու համար» տարբերակները նշողների մոտ: Այս ամենը հիմք է տալիս փաստելու, որ «Իրավապահ մարմինների կամայականության համաթվի», ինչպես նաև նրա գրեթե բոլոր բաղկացուցիչ համաթվերի արժեքների և հարցվողների տնտեսական դրության միջև առկա է տրամաբանական կապ:
• 2016-2017թթ. իրականացված հետազոտությունների տվյալներով իրավապահ մարմինների աշխատանքի գնահատականները դիտարկվել են ըստ այն հանգամանքի, թե որոնք են հարցվողների հիմնական տեղեկատվական աղբյուրները: Այսպես՝ այն հարցվողները, որոնք հիմնականում տեղեկատվություն ստանում են հեռուստատեսության միջոցով, մեծամասամբ հակված են տալ դրական գնահատականներ, իսկ սոցիալական կայքերից և առցանց մամուլից օգտվողները՝ ավելի շատ բացասական: Այս կտրուկ տարբերությունների պատճառներից կարող է լինել այն, որ հեռուստատեսությունները մեծամասամբ համարվում են վերահսկելի իշխանությունների կողմից, ուստի և՝ ներկայացնում են այն տեղեկատվությունը, որը շահավետ է տվյալ պահին իշխանությանը: Սա խոսում է հեռուստատեսությունների ոչ օբյեկտիվության մասին: Ի տարբերություն հեռուստատեսությանը՝ առցանց մամուլը մասամբ, իսկ սոցիալական կայքերը՝ առհասարակ անվերահսկելի են իշխանությունների կողմից, այդպիսով՝ առավել ազատ են մեծամասամբ ներկայացնելու օբյեկտիվ իրականությունը:
• 2015-2017թթ.-ին իրականացված հետազոտության արդյունքները դիտարկվել են նաև՝ ըստ հարցվածների ընտանիքների ամսական եկամտի չափի: «Իրավապահ մարմինների կամայականության համաթվերի», ինչպես նաև դրա բոլոր բաղկացուցիչ հանդիսացող համաթվերի արժեքները գրեթե բոլոր դեպքերում բացասական կամ ամենացածր դրական գնահատում են մեծամասամբ այն հարցվողները, ում ընտանիքների ամսական եկամուտը կազմել է «350001 դրամ և ավել»:
• Թեև համաթվերը տարբեր տարիների հետազոտությունների արդյունքներով տատանվել են, այնուամենայնիվ, «Ոստիկանության վստահության համաթվի» ցուցիչները միշտ գտնվել են դրական տիրույթում (30-ից բարձր): Դա խոսում է այն մասին, որ թեև մարդիկ ոստիկանությանը վերագրում են այնպիսի հատկանիշներ, ինչպիսիք են կամայականությունը, անօրինականությունը և իշխանություններին քաղաքական ծառություններ մատուցելու գործելաոճը, սակայն հասարակական գիտակցության մեջ, այնուամենայնիվ, առկա է ակնկալիքներ ոստիկանությունից՝ որպես իրավապ մարմնի:
• «Ոստիկանության հանդեպ վստահության համաթիվը» ամենացածրն է եղել Երևանում, քաղաքային բնակչության շրջանում (ի տարբերություն գյուղական համայնքների բնակչության), արական սեռի ներկայացուցիչների (ի տարբերություն իգական սեռի ներկայացուցիչների) շրջանում:
• «Ոստիկանության վստահության համաթիվը» ավելի բարձր է այն հարցվողների շրջանում, որոնք հիմնականում տեղեկատվություն ստանում են հեռուստատեսությունից՝ ի տարբերություն էլեկտրոնային տեղեկատվական աղբյուրներին նախապատվություն տվողների:
Այսպիսով՝ անհրաժեշտ է ձեռնարկել քայլեր Ոստիկանության հանդեպ հասարակության վստահությունը բարձրացնելու համար, ինչի համար հիմք պետք է ծառայի ոստիկանության գործելաոճի և առաքելության արմատական փոփոխությունը: Պետք է հասարակական գիտակցության մեջ արմատավորվի այն դրույթը, որ ոստիկանությունն իրականացնում է օրենքով սահմանված իր պարտականությունները: Երբ ոստիկանությունն սկսի անվերապահորեն ապահովել մարդկանց անվտանգությունը, կանխի կամ խափանի հանցագործությունները և վարչական իրավախախտումները, բացահայտի հանցագործությունները՝ անկախ նրանից, թե որ օղակում են դրանք կատարվում/վել, անաչառորեն ապահովի հասարակական կարգի պահպանությունն ու հասարակական անվտանգությունը և այլն, հասարակությունում կձևավորվի վստահություն առ ոստիկանություն: Այս ամենում ահռելի դերակատարություն ունեն ԶԼՄ-ները, որոնք լուսաբանելով նրանց գործունեությունը, կարող են էապես փոփոխել հասարակական կարծիքը:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ իրավապահ մարմինների գնահատականները տարբերվում են մարզից մարզ, ուստի՝ անհարաժեշտ է, որ իրավապահ մարմիններն իրենց գործունեության գնահատումները և կառավարումն իրականացնեն տարբերակված՝ ըստ մարզերի՝ հաշվի առնելով յուրաքանչյուր մարզի բնակչության կարծիքը:
Թե ինչ մեթոդաբանությամբ է իրականացվել հետազոտությունը, ովքեր են եղել հարցվողները և ինչ արդյունքներ են գրանցվել, ավելի մանրամասն ներկայացված է ԶԵԿՈՒՅՑՈՒՄ։

Project։ Raising Effectiveness of Protection of Citizens’ Rights in Relations with the Police |
Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor presents the comparative image of 2015-2017 indexes characterizing the activity of the RA law enforcement bodies.
The survey has been conducted on the whole territory of the Republic of Armenia since 2015. Before that, a pilot survey was conducted in the RA northern regions in 2013.
The study conducted in 2017 and the comparison of its findings with the findings of similar studies conducted in 2015 and 2016 revealed a number of patterns and trends in public perceptions of the activity of the law enforcement agencies.
- The values of the Index of the Law Enforcement Agencies’ Arbitrariness8 and the Index of Trust in the Police are directly linked with the social and political developments taking place in the country and the level of involvement of the law enforcement agencies in those developments. It is obvious from the fluctuations in the indicators of those two indices from 2015 to 2017. The values of those indices decreased since the Patrol-Sentry Service Regiment had been seized, and the way the law enforcement agencies acted changed during the subsequent incidents. In that period, the society characterized the activity of the law enforcement agencies as a means used by the political force in power to suppress the political opposition. Moreover, in 2016, the Index of the Law Enforcement Agencies’ Arbitrariness was negative; it was below 0.9 In 2017, this index increased; despite being positive, it was was close to 0 nevertheless. This means that there are still issues in the law enforcement agencies. These issues are of concern to the society.
- The indicators of one of the component indices of this index, namely the Public Concern Index, were always negative (from 2015 to 2017), which is clear evidence that arbitrary and unlawful actions manifested by the law enforcement agencies remain a serious issue for the society. The use of the law enforcement agencies by the authorities as a means to suppress the opposition is a factor that concerns the society and has a negative effect on the assessment of the activity of the law enforcement agencies. One of the facts serving as evidence for this is that, according to the data of all the researches conducted from 2015 to 2017, the least safe/secure places for the society are crowded places at social and/or political mass events.
- The values of the Index of Arbitrariness of the Law Enforcement Agencies were always (from 2015 to 2017) the lowest in Yerevan City. The indices of this index were low among the urban population (in comparison with the population of urban communities) and among males (in comparison with females). In both cases, one of the potential reasons for the low indicators might be the fact that the representatives of the mentioned groups are more active in socio-economic and political processes; therefore their responses and judgments are rather based on personal experience and observations. Almost all the indices are high among the representatives of the “26-35” age group, i.e. the younger generation. In contrast, these indices are low among the “36 and over” age group, i.e. middle-aged and older adults. The researches of 2015-2017 also revealed the trend that the indices assessing the activity of the law enforcement agencies were greatly influenced by the level of the surveyees’ education. The higher the level of education, the lower the Index of Arbitrariness of the Law Enforcement Agencies and its component indices. In contrast, the lower the level of education, the higher the positive values of this index. The data of the researches conducted in 2015-2017 revealed the link between the Index of the Law Enforvement Agencies’ Arbitrariness (as well as all its component indices) and the amount of the average monthly household income of the surveyees. In almost all the cases, the low indicators prevail among those who marked the answer “350001 AMD and more”.
- Negative or the lowest positive assessments were given to the values of the Index of the Law Enforcement Agencies’ Arbitrariness as well as nearly all its component indices by the surveyees who marked the answer “Insufficient money to buy food”, i.e. those who consider themselves as socially insecure. The findings of the 2017 research are the only exception; the values of the Index of Legal Arbitrariness and its component, namely the Personal Concern Index, are the lowest among those who indicated the option “Sufficient money only to buy food.” All this serves as evidence for the fact that there is a logical link between the values of the Index of the Law Enforcement Agencies’ Arbitrariness as well as almost all of its component indices and the economic status of the surveyees.
- According to the data of the researches conducted in 2016-2017, the assessments of the work of the law enforcement agencies were observed in accordance with what main sources of information the surveyees had. Thus, the surveyees who mainly obtain information through television are mostly inclined to give positive assessments, whereas those using social networks and online press gave more negative assessments. One of the reasons for these sharp differences may be the fact that television is mostly considered to be controlled by the authorities and presents information which is beneficial to the current authorities. This serves as evidence for the lack of objectivity of television. Unlike television, online press is partly not controlled by the authorities, and social networks are not controlled by them at all; therefore these sources are freer to mostly present the objective reality.
- The findings of the researches conducted in 2015-2017 were also observed according to the amount of the surveyees’ average monthly household income. Nearly in all the cases, the values of the Index of the Law Enforcement Agencies’ Arbitrariness as well as all its component indices were given negative or the lowest positive assessments by the surveyees whose average monthly household income constituted “350001 AMD and more”.
- In spite of the fact that the indices fluctuated according to the research findings of different years, the indicators of the Index of Trust in the Police were always positive (over 30). This serves as evidence for the fact that although people attribute to the Police characteristics such as arbitrariness, unlawfulness and activity aimed at providing political services to the authorities, there are expectations of the Police as a law enforcement agency in public consciousness.
- The Index of Trust in the Police was the lowest in Yerevan, among the urban population (in contrast to the rural population) and among males (in contrast to females).
- The Index of Trust in the Police was higher among the surveyees who mainly obtain their information from television in contrast to those who give their preference to electronic sources of information.
Hence, steps need to be taken to increase public trust in the Police, which should be based on a radical change in the way the Police operates and in its mission. The provision that the Police fulfills its duties set by the law should be rooted in public consciousness. When the Police starts to ensure people’s security unconditionally, to prevent or to stop crimes and administrative offenses, to solve crimes regardless of the chains where those crimes are/were committed, to ensure maintenance of social order and social security without bias and so forth, trust in the Police will be built among the society.
The mass media, which cover their activity, have an immense role in this and can substantially change the public opinion.
Taking into consideration the fact that the assessments of the law enforcement agencies vary from region to region, the law enforcement agencies should conduct the assessment and management of their activity in a differentiated manner according to regions, taking into account the public opinion of each region.
The REPORT presents in detail the methodology of the survey, who were questioned and what results were recorded.