ԱԱԾ-ն տեղեկություն չունի, թե ինչքան գումար է տրամադրվելու ՀԱՊԿ շրջանակում տեղեկատվական համակարգ ներդնելու համար
Գործունեություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հրապարակումներ | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Տեղեկատվություն փնտրելու, ստանալու իրավունք | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2019թ․ հունիսի 20-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը ՀՀ Ազգային ժողովում հայտարարեց, որ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների տեղեկատվական անվտանգության հետագա զարգացման նպատակով ներդրվելու է տեղեկատվական համակարգ։ Այդ նպատակով, Ա․ Վանեցյանի փոխանցմամբ, ՀՀ պետական բյուջեից որոշակի գումար կտրամադրվի, սակայն դա համարեց պետական գաղտնիք և չնշեց գումարի չափը։
Ա․ Վանեցյանը պատգամավորներին նաև վստահեցրեց, որ Հայաստանի ներքին հարցերին վերաբերող տեղեկատվություն այդ համակարգով չի շրջանառվելու, տեղեկատվության արտահոսքի վտանգ չկա։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը 2019թ․ հունիսի 21-ին դիմել է ԱԱԾ տնօրենին՝ այդ տեղեկատվական համակարգի ներդրման համար ՀՀ պետական բյուջեից տրամադրված գումարի չափի մասին տեղեկատվություն ստանալու նպատակով։
Չնայած Ա․ Վանեցյանի՝ ԱԺ-ում արած հայտարարություններին, թե գումարի չափը չի կարող հայտնել պետական գաղտնիք լինելու պատճառով, ԱԱԾ տնօրենի աշխատակազմի ղեկավար Գ․ Պողոսյանը ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակին պատասխանել է, որ «ՀՀ պետական բյուջեից տրամադրված գումարի վերաբերյալ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկություններ չունի»։

NSS has no information as to what amount of money will be provided for the introduction of an information system in the frame of SCTO
Activities | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Publications | News | State Institutions | Right to Seek and Receive Information | Civilian Oversight and Monitoring
On June 20, 2019, Artur Vanetsyan, Director of the National Security Service of the Republic of Armenia, announced in the RA National Assembly that an information system would be introduced for the purpose of further development of cybersecurity of SCTO member states. For that purpose, as A. Vanetsyan stated, a certain amount of money would be allocated from the RA state budget. However, he considered it a state secret and did not mention the amount.
A. Vanetsyan also assured the MPs that no information pertaining to the internal matters of Armenia would be circulated in that system and there was no threat of information leakage.
On June 21, 2019, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor applied to the NSS director requesting information regarding the amount of money allocated from the RA state budget for the introduction of that information system.
Despite the announcements made by A. Vanetsyan in the NA, according to which he could not name the amount of money because of it being a state secret, G. Poghosyan, Head of Staff of Director of the National Security Service of RA, responded that “The National Security Service has no information regarding the amount of money allocated from the RA state budget”.