Ակնհայտ ապացույցներ պարունակող քրեական գործով վարույթը Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնի քննիչ Հ. Գասպարյանը կասեցրել է
October 15, 2019
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հրապարակումներ | Նորություններ
Տուժող Է. Մ․-ը նախաքննության ընթացքում բանկից պահանջել է բանկոմատի տեսագրությունները և ներկայացրել քննիչին: Տեսագրություններում պարզ երևում է դրամապանակն ու բանկային քարտերը գողացած անձի դեմքը։ Կանխիկացման տեսագրություններն ու հանցագործություն կատարած անձի արտաքին  տվյալներն ունենալով հանդերձ՝ կայացվել է քրեական գործով վարույթը կասեցնելու մասին որոշում:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ է դիմել Է․ Մ․-ը և հայտնել, որ 2019 թվականի հունիսի 27-ին հաղորդում է ներկայացրել ոստիկանություն այն մասին, որ նույն օրը՝ ժամը 11:30-11:40-ն ընկած ժամանակահատվածում, անհայտ անձը թիվ 4 համարի երթուղային միկրոավտոբուսում իր ուսապարկից գաղտնի հափշտակել է շուրջ 2.500 ՀՀ դրամ արժողությամբ դրամապանակ՝ 3000 դրամ գումարով, նույնականացման, սոցիալական ու 3 բանկային քարտերով։ Դրանցից մեկով Բաղրամյան պողոտայում գտնվող «Ակբա-կրեդիտ ագրիկոլ» բանկի բանկոմատից նույն օրը մաս-մաս կանխիկացրել է 450.000 դրամ, մյուս բանկային քարտերով էլ նույն բանկոմատից կատարել  կանխիկացման փորձ: Արդյունքում Է․ Մ․-ին պատճառվել է 455.000 դրամի նյութական վնաս:
Վերոգրյալի առթիվ 2019 թվականի հուլիսի 4-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 1-ին մասի (Գողություն՝ ուրիշի գույքի զգալի չափերով գաղտնի հափշտակություն),  177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի (Գողություն պահեստարան կամ շինություն ապօրինի մուտք գործելով) և 324-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (Քաղաքացու անձնագիրը կամ կարևոր այլ փաստաթուղթ հափշտակելը), որը 4 օր անց ուղարկվել է Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժին, կատարվել է նախաքննություն: Է. Մ.-ը ներգրավվել է որպես տուժող: Նախաքննության ընթացքում Է. Մ.-ը «Ակբա-կրեդիտ ագրիկոլ» բանկից պահանջել է բանկոմատի տեսագրությունները և ներկայացրել քննիչին: Ի դեպ, բանկոմատից կանխիկացման ու կանխիկացման փորձի տեսագրությունները նաև Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի տրամադրության տակ են։
Տեսագրություններում պարզ երևում է դրամապանակը և բանկային քարտերը գողացած  անձի դեմքը։ Բանկոմատից կանխիկացման տեսագրություններն ու հանցագործություն կատարած անձի արտաքին բոլոր տվյալներն ունենալով հանդերձ՝ 2019-ի  օգոստոսի 5-ին կայացվել է քրեական գործով վարույթը կասեցնելու մասին որոշում: Որոշման մեջ նշված է, որ քննչական գործողություններին զուգահեռ՝ առաջ են քաշվել և քննարկվել տարբեր վարկածներ, սակայն ձեռնարկված օպերատիվ հետախուզական միջոցառումները չեն տվել դրական արդյունք:
Ստացվում է, որ տուժող Է. Մ.-ը ներկայացրել է հանցագործություն կատարած անձի տեսագրությունները, իրականացրել իրավապահ մարմնի գործառույթներ, այնինչ իրավասու մարմինը  փաստացի չի կատարել իրեն վերապահված պարտականությունները:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը արձանագրում է, որ  նման անարդյունավետ գործելաոճը իրավապահ մարմինների համար դարձել է սովորական ու հաճախադեպ, ինչը խոչընդոտում է արդարադատության իրականացման ապահովմանն ու քաղաքացու իրավունքների պաշտպանությանը: Այս ամենից կարող ենք եզրահանգել, որ ակնհայտ տեսագրություններ ունենալով հանդերձ՝ Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնի քննիչ, 3-րդ դասի խորհրդական Հ. Գասպարյանը ցուցաբերել է ոչ պատշաճ գործելաոճ, իսկ ոստիկանությունը չի ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր՝ հայտնաբերելու հանցագործություն կատարած անձին։
Ակնկալում ենք վերադաս մարմիններից  ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ համակարգում նման գործելաոճը բացառելու, պատշաճ ու որակյալ քննություն ապահովելու և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը երաշխավորելու ուղղությամբ։

H.Gasparyan, investigator at the Investigative Division of Arabkir Administrative District, suspended the criminal proceedings containing apparent proofs
October 15, 2019
Activities | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Publications | News
During the preliminary investigation, victim E.M. demanded the ATM video recordings from the bank and presented them to the investigator. The wallet and the face of the person who had stolen the bank cards could clearly be seen in the video recordings. Despite having the cash withdrawal video recordings and the appearance data of the person who had committed the crime, a decision was made on suspending the criminal case proceedings.
E.M. applied to Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor and stated that on June 27, 2019, she reported to the Police that on the same day at around 11:30-11:40, in No. 4 microbus, an unknown person secretly stole a wallet worth about AMD 2,500 from her backpack, which contained 3000 drams, an identification card, a social card and 3 bank cards. Using of them, he withdrew AMD 450,000 in parts from ACBA-Credit Agricole bank ATM and tried to do cash withdrawal with the other cards from the same ATM. As a result, material damage of up to AMD 455,000 was caused to E.M.
Based on the aforementioned, on July 4, 2019, a criminal case was initiated pursuant to Article 177 § 1 of the RA Criminal Code (Theft, i.e. clandestine appropriation of somebody’s property in significant amounts), Article 177 § 2 and Article 177 § 3 of the RA Criminal Code (Theft by illegally entering a warehouse or facility) and Article 324 § 1 of the RA Criminal Code (Theft of a citizen’s passport or other important document). 4 days later the criminal case was sent to the Investigative Division of Arabkir administrative district of Yerevan and a preliminary investigation was conducted. E.M. was involved as the victim. During the preliminary investigation, E.M. demanded the ATM video recordings from “ACBA-Credit Agricole” bank and presented them to the investigator. By the way, the video recording of ATM cash withdrawal and cash withdrawal attempt is also at Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor’s disposal.
The face of the person who stole the wallet and the bank cards can clearly be seen in the video recordings. Having the ATM cash withdrawal video recordings and all the appearance data of the perpetrator, on August 5, 2019, nevertheless, a decision was made on suspending the criminal case. It is mentioned in the decision that alongside the investigative actions, different hypotheses were brought forward and discussed, however, operative intelligence measures did not entail any positive result.
It turns out that E.M. presented the video recordings of the perpetrator, performed law enforcement body functions, whereas the law enforcement body actually failed to fulfill its obligations.
Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor records that such an ineffective work style has become ordinary and oft-recurring for law enforcement bodies and this impedes the implementation of justice and the protection of citizens’ rights. Based on the aforementioned, it can be concluded that despite having video recordings with apparent evidence, H. Gasparyan, investigator at Arabkir administrative district investigative division, 3rd class advisor, displayed an improper work style and the Police did not take the necessary steps to discover the person who had committed the crime.
We expect from the superior bodies to take the necessary measures to eliminate this kind of work style in the system, ensure proper quality investigation and guarantee human rights protection.