Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Ծրագիր։ Ոստիկանության հետ հարաբերություններում քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության արդյունավետության բարձրացում | Հրապարակումներ | Սեփական | Օրենսդրական առաջարկություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
«ՀՀ ոստիկանության կազմակերպման և գործունեության կարգավորիչ դաշտի մոնիթորինգի և իրավահամեմատական վերլուծության ծրագրի» նպատակն է վերհանել ոստիկանության կազմակերպման և գործունեության նկատմամբ հասարակական և պետական հսկողության/վերահսկողության՝ Հայաստանի Հանրապետությունում առկա՝ օրենսդրորեն, ինչպես նաև կայուն հաստատված դատական և վարչարարական պրակտիկայով ամրագրված մեխանիզմները՝ Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած միջազգային պարտավորությունների տեսանկյունից:
Միջազգային չափորոշիչների համակարգը ներկայացնելիս հատուկ ուշադրություն է դարձվել պարտադիր բնույթ կրող նորմատիվ այն դրույթներին (և դրանք պարունակող պայմանագրերի հիման վրա ստեղծված միջազգային մարմինների մեկնաբանություններին), որոնց հետ ՀՀ օրենսդիր, դատական և վարչարարական պրակտիկայի հակասությունը ակնհայտ է և լրացուցիչ հիմնավորումներ չի պահանջվում: Պարտադիր այս աղբյուրների թվում կարևոր տեղ են զբաղեցնում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) նախադեպերը, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի խոշտանգումների կանխարգելման հարցերի կոմիտեի (ԽԿԿ, CPT) և ՄԱԿ-ի խոշտանգման դեմ կոմիտեի զեկույցները: Ուղղորդող աբյուրների թվում են ԵԱՀԿ և միջազգային այլ կառույցների զեկույցները, ինչպես նաև կիրառելի լավագույն արտասահմանյան փորձը:
Վերլուծությունն իրականացվել է իրավահամեմատական մեթոդների կիրառմամբ` ուսումնասիրելով միջազգային չափորոշիչները, արտասահմանյան լավագույն փորձը և ներպետական մեխանիզմները՝ ներկա վիճակի և զարգացման հեռանկարների (այդ թվում՝ կարգավորիչ դաշտի վերաբերյալ օրինագծերի) համադրմամբ:

Project of monitoring and legal comparative analysis of the regulatory field of the RA Police organization and activity
October 20, 2019
Activities | Reports|Information Papers|Brochures | Project։ Raising Effectiveness of Protection of Citizens’ Rights in Relations with the Police | Publications | Own | Legislative Proposals | Legislative Proposals and Analysis
The aim of the Project of monitoring and legal-comparative analysis of the regulatory field of the RA Police organization and activity” is to discover, from the perspective of international obligations undertaken by the Republic of Armenia, the RA mechanisms of public and state control/oversight over police organization and activity enshrined in legislation, as well as firmly established judicial and administrative practice.
While presenting the system of international standards, special attention was given to other normative provisions of mandatory nature (and the comments of international bodies established based on the treaties comprised of the mentioned provisions), the contrast of the RA legislative, judicial and administrative practice with which is apparent and no further substantiations are needed. Among the mandatory sources, a special place is taken by the precedents of the European Court of Human Rights (ECHR), reports of Council of Europe’s Committee for the Prevention of Torture (CPT) and reports of UN Committee against Torture. Reports of OSCE and other international structures, as well as the best foreign applicable experience are among the guiding sources.
The analysis was carried out with the application of legal-comparative methods by examining international standards, the best foreign practice and domestic mechanisms with the combination of the current state and development prospectives (including bills on the regulatory field).