ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ՀՀ ոստիկանության բարեփոխման վերաբերյալ իրավական վերլուծություն և առաջարկներ է ներկայացրել
Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Իրավակիրառ պրակտիկայի վերլուծություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Ծրագիր։ Ոստիկանության հետ հարաբերություններում քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության արդյունավետության բարձրացում | Հրապարակումներ | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում | Օրենսդրական առաջարկություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը դեռևս 2019 թ․ապրիլին ՀՀ ոստիկանություն, ՀՀ արդարադատության նախարարություն, ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի, ինչպես նաև պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովներ և ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի պետաիրավական վարչություն դիտարկումներ ստանալու ակնկալիքով ուղարկել էր «ՀՀ ոստիկանության կազմակերպման և գործունեության կարգավորիչ դաշտի մոնիթորինգի և իրավահամեմատական վերլուծության ծրագիր»։ Հունիսին զեկույցն ուղարկվել էր նաև ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ա․ Գրիգորյանին։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը այս ծրագիրը կազմել է փորձագետ Դավիթ Խաչատուրյանի ներգրավմամբ։ Նպատակն է վերհանել ոստիկանության կազմակերպման և գործունեության նկատմամբ հասարակական և պետական հսկողության/վերահսկողության՝ Հայաստանի Հանրապետությունում առկա՝ օրենսդրորեն, ինչպես նաև կայուն հաստատված դատական և վարչարարական պրակտիկայով ամրագրված մեխանիզմները՝ Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած միջազգային պարտավորությունների տեսանկյունից։ Զեկույցը ներառում է ինչպես վերլուծություն, այնպես էլ դրա արդյունքում մշակված օրենսդրական առաջարկությունների փաթեթ։
2019 թ․ մայիսի 17-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի զեկույցին արձագանքել էր ՀՀ ոստիկանության շտաբի պետ Ա․ Ղուկասյանը։ Նա ՀՀ ոստիկանության անունից շնորհակալություն էր հայտնել խորը և համապարփակ վերլուծության  համար և պատրաստակամություն էր հայտնել՝ ներկայացված առաջարկությունները կյանքի կոչելու ուղղությամբ համատեղ քննարկում կազմակերպելու։ Մյուս կառույցներից որևէ արձագանք չենք ստացել։
ՀՀ ոստիկանությունն էլ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի՝ քննարկումը կազմակերպելու հետագա գործողություններն անարձագանք թողեց։ Պատասխանատու աշխատակիցների հետ հեռախոսազրույցի արդյունքում պարզվեց, որ քննարկումը կազմակերպելու համար կրկին պետք է գրությամբ դիմել ՀՀ ոստիկանապետին։ Քննարկումը կազմակերպելու և ՀՀ ոստիկանության գրավոր դիտարկումները ստանալու մասին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի՝ 2019 թ․ մայիսի 30-ի գրությունը ՀՀ ոստիկանությունն անպատասխան թողեց։
Պետական կառույցներից ակնկալվող արձագանքները չստանալուց հետո զեկույցը հրապարկում ենք՝ առանց նրանց դիրքորոշումներն ստանալու։
Այս տարվա հուլիսին էլ ՀՀ ոստիկանությունը շրջանառության մեջ է դրել ՀՀ ոստիկանության զարգացման հայեցակարգն ու  դրան հավանություն տալու ՀՀ Կառավարության որոշման նախագիծը։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ներկայացնում է նաև այդ հայեցակարգի վերաբերյալ կարծիք։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը որոշ ուղղությունների մասով դրական է գնահատել հայեցակարգը, բայց և առաջարկել է հայեցակարգում ներառել կարևոր խնդիրների վերաբերող մի շարք ուղղություններ։

HCA Vanadzor presented legal analysis and recommendations on the RA Police reform
Activities | Reports|Information Papers|Brochures | Law Enforcement Practice Analysis | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Project։ Raising Effectiveness of Protection of Citizens’ Rights in Relations with the Police | Publications | News | State Institutions | Civilian Oversight and Monitoring | Legislative Proposals | Legislative Proposals and Analysis
Back in April 2019, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor sent the ″Project of monitoring and legal comparative analysis of the regulatory field of the RA Police organization and activity″ to the RA Police, RA Ministry of Justice, RA NA Standing Committee on Defense and Security, as well as RA NA Standing Committee on Legal and State Affairs, and State and Legal Affairs Department of the Staff of the Prime Minister of the Republic of Armenia to receive observations.
HCA Vanadzor prepared this project with the involvement of expert Davit Khachaturyan. The aim of the project is to discover, from the perspective of international obligations undertaken by the Republic of Armenia, the RA mechanisms of public and state control/oversight over police organization and activity enshrined in legislation, as well as firmly established judicial and administrative practice. The report includes analysis and a package of legislative recommendations developed as a result of the analysis.
On May 17, 2019, Head of the RA Police Headquarters A. Ghukasyan responded to HCA Vanadzor report. On behalf of the RA Police, he expressed gratitude for the deep and comprehensive analysis and willingness to organize a joint discussion aimed at implementing the presented recommendations.  No response has been received from the other structures.
The RA Police gave no response to the further actions of HCA Vanadzor to organize the discussion. As a result of a phone conversation with the relevant responsible employees, it turned out that in order to organize the discussion, it was necessary to apply, once more, to the RA Police Head in writing. The RA Police gave no response to HCA Vanadzor letter, dated May 30, 2019, on organizing the discussion and receiving RA Police written observations.
Not receiving the responses expected from state structures, we are publishing the report without their positions.
In July 2019, RA Police put into circulation the RA Police development concept and draft decision of the RA Government to approve it.
HCA Vanadzor also presents their opinion on the concept. In certain directions, HCA Vanadzor gives a positive assessment to the concept, however, the Organization also recommends involving in the concept a number of directions on important issues.