Լրացում՝ «Այսօր զորամասը իբր ինքնակամ լքած եւ անհետացած զինծառայողը գտնվում է զորամասում» հրապարակմանը
Գործունեություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հրապարակումներ | Նորություններ
Այսօր՝ հոկտեմբերի 24-ին, shamshyan.com կայքում հրապարակվել է տեղեկություն այն մասին, որ Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասից արդեն 5 օր է, ինչ ժամկետային զինծառայողը ինքնակամ լքել է զորամասը, եւ նրանից մինչ օրս որեւէ լուր չկա: Նշվել է նաեւ, որ ահազանգը ստացվել է զինծառայողի ազգականի կողմից:
Քանի որ նյութում հիշատակված էր, որ զինծառայողը հաշվառված է Վանաձորում, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը կապ է հաստատել Վանաձորի զինկոմիսարիատի հետ, տեղեկացրել, որ shamshyan.com կայքում այդպիսի հրապարակում է եղել և խնդրել է տրամադրել որևէ հեռախոսահամար՝ դեպքի մանրամասները ճշտելու համար։
Մեզ հասանելի հեռախոսահամարով հաջողվեց կապ հաստատել Կարեն Ս. անունով զինծառայողի մոր՝ տիկին Անահիտի, եւ քրոջ հետ, ովքեր տեղեկացրեցին, որ ներկա պահին զինծառայողը գտնվում է իր ծառայության զորամասում: Ըստ նրանց հայտնած տեղեկությունների՝ իրենց որդին զորակոչվել է 2019 թ. հուլիսի 7-ին՝ առողջական խնդիրների առկայությամբ, որի պատճառով նախկինում երկու անգամ ստացել է տարկետում: Այնուամենայնիվ, առանց որեւէ բուժման, (մայրը հայտնեց, որ որդու հիվանդությունն անբուժելի է) Կարեն Ս.-ն զորակոչվել է զինված ուժեր: Մայրը հայտնեց, որ ծառայության հենց սկզբից առողջական խնդիրների պատճառով նաեւ խնդիրներ է ունեցել հրամանատարության հետ (այս մասին ծնողը տեղեկացել է ռազմական ոստիկանության աշխատակիցներից), քանի որ չեն հավատացել, որ զինծառայողի մոտ կա որեւէ առողջական խնդիր, մեղադրել են «ձևեր անելու՝ սիմուլյանտության» մեջ, չնայած պարբերաբար տեղափոխվել է հոսպիտալ, նաեւ ենթարկվել վիրահատության՝ մեկ այլ առողջական խնդրի կապակցությամբ: Հերթական անգամ՝ հոկտեմբերի 19-ին, ուրբաթ օրը, զինծառայողին զորամասից տեղափոխել են Երևանի Կենտրոնական կինիկական զինվորական հոսպիտալ։ Այնտեղ, ըստ զինծառայողի քրոջ խոսքերի, եղբորը պատշաճ բուժօգնություն չեն ցուցաբերել։ Նման վերաբերմունքից դժգոհ լինելով՝ զինծառայողը չի սպասել հետազոտությանը և լքել է հոսպիտալը՝ գնալով Երևանում բնակվող հարազատներից մեկի տուն։ Նույն օրը, սակայն, հարազատները զինծառայողին տեղափոխել են հոսպիտալ, որտեղից նրան արդեն ՀՀ ՊՆ համապատասխան աշխատակիցները տեղափոխել են Վարդենիսի զինվորական հոսպիտալ, իսկ այնտեղից՝ զորամաս: Ընդ որում, ինչպես մայրն է տեղեկացնում, զինծառայողին առանց հետազոտության ուղարկել են զորամաս՝ որպես տույժ:  Այժմ Կարեն Ս.-ն գտնվում է զորամասում։ Նրա մոտ առողջական խնդիրները շարունակվում են, մասնավորապես՝ առկա է մարսողության խնդիր, (ըստ մոր խոսքերի` կերածը փսխում է), ինչպես նաև առկա է հաճախակի արյունահոսություն քթից և բերանից, որից էլ մշտապես գանգատվել է զինծառայողը:
Լրացում։ Նյութի հրապարակումից անմիջապես հետո ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի հետ կապ է հաստատել Գ․ Շամշյանը և տեղեկացրել, որ Կարեն Ս․-ն և shamshyan.com հրապարակման մեջ ներկայացրած զինծառայողը տարբեր անձինք են։ Գ․ Շամշյանի փոխանցմամբ՝ այն, ինչ ներկայացված է  shamshyan.com-ում, համապատասխանում է իրականությանը․ այդ զինծառայողին շարունակում են որոնել։

Addition to “The servicemen who allegedly left the military unit voluntarily and disappeared is now in the military unit” publication
October 24, 2019
Activities | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Publications | News
Today, on October 24, on shamshyan.com website, information was published that a compulsory military serviceman had left RA Ministry of Defense military unit located in Syunik region Kapan city and there had been no news from him for 5 days. It was also mentioned that the alarm had been received from the serviceman’s relative.
Because it was stated in the material that the serviceman was registered in Vanadzor, HCA Vanadzor contacted Vanadzor military commissariat and informed that there had been such a publication made on shamshyan.com and asked to give a phone number to find out the details of the incident.
With the phone number provided we managed to get in touch with Mrs. Anahit, Karen S. serviceman’s mother, and his sister, who informed  that currently he was in the military unit of his service. According to the information provided by them, their son was conscripted on July 7, 2019, with health problems for which he had previously received two deferrals. Nevertheless, without any treatment (his mother stated that her son’s illness was untreatable), Karen S. was conscripted to the armed forces.  His mother stated that at the very beginning of the service he also had problems with the command staff because of his health problems (his mother was informed about this by the military police officers) because the latter did not believe that he had health problems, accused him of “pretending, simulating”, despite the fact that he was regularly transferred to hospital and also underwent an operation in connection with another health problem. On October 19, on Friday, the serviceman was transferred from the military unit to Yerevan Central Clinical Military Hospital. According to the serviceman’s sister, her brother was not provided with proper medical aid. Discontent with such an attitude, the serviceman did not wait for the examination and left the hospital for one of his relatives’ house in Yerevan. On the same day, however, the serviceman’s relatives transferred him to hospital, where the RA Ministry of Defense relevant officers transferred him to Vardenis military hospital and then to the military unit. And as his mother informs, the serviceman was sent to the military unit without any examination as a penalty. Karen S. is currently in the military unit. His health problems continue, in particular, he has digestion problems (according to his mother he vomits what he eats), as well as frequent nose and mouth bleeding, of which the serviceman always complained.
Addition։Just after the publication of the material, G. Shamshyan contacted HCA Vanadzor and informed that Karen S. and the serviceman presented in the publication on shamshyan.com are different persons. As G.Shamshyan stated, the material presented on shamshyan.com corresponds to reality and the search for the serviceman continues.