Ոստիկանության բարեփոխումների տեսլականը և օրակարգը հետհեղափոխական Հայաստանում
«Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության» նախաձեռնությունը հոկտեմբերի 22-ին Երևանում կազմակերպել էր «Հետհեղափոխական Հայաստան. Ոստիկանության բարեփոխումների տեսլականը և օրակարգը» խորագրով հանրային քննարկումը, որի նպատակն էր ուրվագծել հետհեղափոխական Հայաստանում ոստիկանության բարեփոխման առաջնահերթությունները:
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ ոստիկանության, ՀՀ արդարադատության նախարարության, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի ծրագրերի փոխտնօրեն Դավիթ Ամիրյանը, բացելով քննարկումը, նախ ցավակցություն է հայտնել անցած շաբաթ Երևանում ծառայողական պարտականությունները կատարելիս սպանված ոստիկանի հարազատներին ու գործընկերներին: «Ոստիկանի, հասարակական կարգը պահպանողի հետ կապված նման ողբերգական դեպքերը մտածելու, խորհելու տեղիք են տալիս հարցերի շուրջ, թե ինչ արմատական փոփոխություններ են անհրաժեշտ՝ նման դեպքերն ապագայում բացառելու համար»,- նկատել է Դավիթ Ամիրյանը: Նա ընդգծել է, որ քաղաքացիական հասարակությունը մշտապես պատրաստ է աջակցել ոստիկանությանը՝ փոխանցելով իր գիտելիքն ու փորձը: Հիմնադրամի ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ 2000-ականն թվականների սկբզին Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանը մաս է կազմել ոստիկանության բարեփոխումների մշակման օրակարգին: «Հեղափոխությունից հետո մենք տեսնում ենք ոստիկանության նկատմամբ հասարակության ընկալման փոփոխություն, ինչը պարարտ դաշտ է ստեղծում ոստիկանության և քաղաքացիական հասարակության համատեղ աշխատանքի համար»,- նշել է Դավիթ Ամիրյանը: Նրա խոսքով, քաղաքացիական հասարակությունը ոստիկանության բարեփոխումները պատկերացնում էր ավելի լայն՝ սահմանադրական բարեփոխումների համատեքստում, որոնց իրականացման արդյունքում ոստիկանությանը պետք է տրամադրվեր նոր կարգավիճակ ու հնարավորություններ:
Ոստիկանության պետի տեղակալ Հովհաննես Քոչարյանը ներկայացրել է համակարգի բարեփոխումների 2020-2023 թթ.-ի ծրագրերը: Նրա խոսքով, վերջերս տեղի ունեցած ողբերգական դեպքը ոստիկանությանը ստիպում է օր առաջ ներկայացնել բարեփոխումների ծրագիր, որը կբարձրացնի հանրության վստահությունը ոստիկանության հանդեպ: Քոչարյանը համաձայնել է այն տեսակետի հետ, որ հեղափոխությունից հետո ոստիկանության հանդեպ հանրության վերաբերմունքը փոխվել է, բայց նկատել է՝ այդ փոփոխությունը պայմանավորված է քաղաքական իշխանության նկատմամբ հանրության վստահությամբ:
Նա խոստովանել է, որ Հայաստանի անկախությունից ի վեր ոստիկանությունում երբևէ համակարգային բարեփոխումներ չեն իրականացվել: Հովհաննես Քոչարյանի խոսքով, իրավիճակն այժմ փոխվել է՝ կա ոչ միայն ֆինանսական, այլև հոգեբանական ու բարոյական աջակցություն թե պետության, և թե գործընկեր կազմակերպությունների կողմից:
Ոստիկանության բարեփոխումների 2020-2023 թթ. ծրագիրը ներկայացնելիս ոստիկանապետի տեղակալը առանձնացրել է բարեփոխումների 4 հիմնական ուղղություն՝ օրենսդրական, ինստիտուցիոնալ, կրթական, և բարեփոխումները ոստիկանությունում ծառայության անցնելու կարգում:
«Քննչական կոմիտեի առանձնացումից հետո ոստիկանությունը դադարել է լինել հանցագործությունների բազմակողմանի, օբյեկտիվ քննությունը իրականացնող մարմին: Այս հանգամանքը պահանջում է, որպեսզի օրենսդրությամբ ճիշտ տեղորոշվի ոստիկանության դիրքը՝ օրենսդրորեն հստակեցնելով ոստիկանության խնդիրները»,- ասել է Քոչարյանը:
Նրա խոսքով, առաջարկվող փոփոխություններով ոստիկանությունը դառնալու է հանցագործությունների բացահայտումը, կանխումը և խափանումը իրականացնող արագ արձագանքող, մոբիլ և պրոֆեսիոնալ մարմին: Նոր փոփոխություններով առաջարկվում է նաև ոստիկանության հիմնական գործառույթներում ներառել վկաների պաշտպանությունը և շուտով այս գործառույթն իրականացնելու համար մասնագիտացված նոր ծառայություն կստեղծվի: «Պետական պահպանության գլխավոր վարչությունը շուտով կդադադարի պայամնագրային հիմունքներով ծառայություններ մատուցել մասնավոր ընկերություններին և բացառապես զբաղվելու է ռազմավարական նշանակության օբյետկների պահպանությամբ և վկաների պաշտպանությամբ»,- նշել է փոխոստիկանապետը:
Բարեփոխումներն առնչվելու են նաև ոստիկանության ապառազմականացմանը: Ըստ Քոչարյանի, ոստիկանական զորքերի ծառայության խնդիրները վերանայման կարիք ունեն: Բարեփոխումների ծրագրով առաջարկվում է ոստիկանության զորքերը վերակազմակերպել ոստիկանության գվարդիայի, որը կաջակցի հասարակական կարգի ապահովմանը, կներգրավվի քաղաքացիների անվտանգությունը ապահովելու գործողություններում, իսկ անհրաժեշտության դեպքում կմասնակցի աղետների հետևանքների վերացմանն ու երկրի պաշտպանությանը:
Քոչարյանը նշել է, որ, հանցավորության աճի միտումները հաշվի առնելով, պետք է փոխվի ոստիկանության գործելակերպը: Այն պետ է լինի ոչ թե պարզապես արձագանքող, այլ կանխարգելիչ նշանակության մարմին: «Այս ուղղությամբ առաջարկվում է երկու փոփոխություն՝ 24-ժամյա պարեկային ծառայություն ունենա ՀՀ ամբողջ տարածքում և ոստիկանությանը լիազորել հանցավորության կանխարգելման ազգային ծրագրերի մշակումը: Այդ ծրագրերը պետք է ունենան չափելի ցուցանիշներ»,- ասել է ոստիկանապետի տեղակալը:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը նշել է, որ ոստիկանի սպանության վերջին դեպքը հարցեր է առաջ բերում ոստիկանների պատրաստվածության տեսանկյունից: Իրավապաշտպանը ներկայացրել է իրավապահ մարմինների 2015-2019 թթ. գործունեության վերաբերյալ սոցիոլոգիական հարցումների ու ուսումնասիրությունների տվյալները, որոնք փաստում են, որ հեղափոխությունից հետո ոստիկանության համակարգի նկատմամբ հանրության վստահությունը մեծացել է: «Իրավապահ համակարգին վերաբերող ցանկացած հայեցակարգ պետք է անդրադառնա մեկ կարևոր հարցի՝ ինչպիսի՞ ոստիկանությունն ենք մենք պատկերացնում, ո՞րն է ոստիկանության այն մոդելը, որը մենք ցանկանում են տեսնել ժողովրդավար ու իրավական Հայաստանում: Ի՞նչ արժեքային համակարգի վրա է այդ կառույցը ձևավորվելու»,- նշել է Արթուր Սաքունցը: Նրա համոզմամբ, ոստիկանությունը պետք է իրապես առաջնորդվի մարդու իրավունքների ու արժանապատվության հանդեպ բացարձակ հարգանքով և ունենա քաղաքական բացառիկ չեզոքություն: Նա խոսել է նաև ոստիկանության հաշվետվողականության մասին՝ նշելով, որ Ազգային Ժողովի վերահսկողությունը ոստիկանության նկատմամբ պետք է ապահովված լինի՝ որպես գործադիր իշխանությունից քաղաքական անկախության երաշխիք: Իրավապաշտպանն անկյունաքարային է համարել ոստիկանների սոցիալական ապահովության խնդիրը, որը պետք է պատշաճ ուշադրության արժանանա բարեփոխումների շրջանակում:
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության նախագահ Հայկուհի Հարությունյանի դիտարկմամբ, ոստիկանության բարեփոխումների նոր փաստաթղթում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող ձևակերպումները ընդհանրական են: «Նոր փաստաթղթում կուզենայի տեսնել իրավունքի վրա հիմնված փոփոխություններ, որոնք կապահովեն, որ յուրաքանչյուր ոստիկան կգիտակցի անձի իրավունքի գերակա արժեքը»,- նշել է Հայկուհի Հարությունյանը: Նա հատուկ հիշեցրել է անձի ազատության և անձեռնմխելիության իրավունքի պարբերաբար խախտումները, որոնք թույլ են տրվել ոստիկանության կողմից խաղաղ հավաքների ժամանակ մարդկանց բերման ենթարկելիս, ոստիկանության մեքենաներում կամ բաժանմունքներում անձանց նկատմամբ իրականացված ֆիզիկական և հոգեբանական բռնությունները: Իրավապաշտպանի գնահատմամբ, այդ իրավախախտումների բացառման մասով բարեփոխումների ծրագիրը որևէ լուծում չի առաջարկում:
Կանանց աջակցման կենտրոնի ղեկավարը Մարո Մաթոսյանն էլ անդրադարձել ընտանեկան բռնության երևույթները կանխելու հարցում ոստիկանության ոչ բավարար գործողություններին: Նրա խոսքով, չնայած ընտանեկան բռնության մասին օրենքի ընդունմանը, ոստիկանության ներկայացուցիչները շարունակում են առաջնորդվել որոշակի նախապաշարումներով և կարծրատիպերով:
Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի ներկայացուցիչ, փաստաբան Ռոբերտ Ռեւազյանը խոսել է ոստիկանության վերաբերյալ հանրային ընկալման մասին: Ոստիկանի մասնագիտության հանդեպ հանրային կարծրատիպերը վերացնելու համար Ռևազյանը կարևորել է, որպեսզի ոստիկանության կողմից իրականացված խոշտանգումների յուրաքանչյուր դեպք օբյեկտիվ քննության առարկա դառնա: Նա նշել է, որ տարբեր ժամանակներում խաղաղ հավաքների մասնակիցների նկատմամբ ոստիկանության ոչ իրավաչափ գործողությունների արդյունքում խախտվել են մարդկանց ազատ հավաքների իրավունքները, սակայն այդ դեպքերից ոչ մեկով ոստիկանները պատասխանատվության չեն ենթարկվել:
Այս քննարկումը «Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության» նախաձեռնության կողմից 2018թ. խորհրդարանական ընտրություններից հետո հետհեղափոխական Հայաստանի համակարգային խնդիրների վերաբերյալ կազմակերպված երրորդ հանրային քննարկումն է: «Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության» նախաձեռնության կողմից այս ձևաչափով կազմակերպվող հանրային քննարկումները լինելու են շարունակական և անդրադառնալու են տարբեր ոլորտների համակարգային խնդիրներին:

Police reform vision and agenda in post-revolutionary Armenia
On October 22, the Partnership for Open Society Initiative organized a public discussion “Post-revolutionary Armenia:police reform vision and agenda” aiming to outline the priorities of police reform in post-revolutionary Armenia.
Representatives of the RA Police, RA Ministry of Justice and civil society organizations took part in the discussion.
Davit Amiryan, deputy Director for Programs of Open Society Foundations-Armenia, opened the discussion and firstly expressed his condolences to the relatives and colleagues of the policeman who was killed last week in Yerevan while conducting his service duties. Davit Amiryan noted, “Such tragic incidents connected with a policeman, the one securing public order, give cause for concern to think over what radical changes are necessary to exclude such actions in the future”. He stressed that civil society is always ready to support the Police by transferring their knowledge and experience. The foundation’s representative reminded that in the early 2000s, Open Society Foundations-Armenia was part of the agenda of police reforms development. “After the revolution, we can see a change in the public perception of Police, and this creates a fertile soil for the joint work of the Police and civil society”, Davit Amiryan mentioned. In his words, civil society perceived police reforms on a larger scale, i.e. in the context of constitutional reforms, the implementation of which would give the Police a new status and new opportunities.
Deputy Chief of Police Hovhannes Kocharyan presented 2020-2023 programs of system reforms. In his words, the latest tragic incident obliges the Police to present a reform program as soon as possible, a program that will increase public trust in the Police. Kocharyan agreed with the viewpoint that after the revolution, public attitude towards the Police changed and also noted that this change is attributed to public trust in the political authority.
He confessed that since the independence of Armenia, no systemic reforms had been implemented in Armenia. In Hovhannes Kocharyan’s words, the situation has now changed, and there is not only financial, but also psychological and moral support by both the state and partner organizations.
When presenting the 2020-2023 police reform implementation plan, the deputy police chief singled out 4 main reform directions, namely, legislative, institutional, educational and reforms in the procedure of joining police service.
“After the separation of the investigative committee, the Police ceased to be the body conducting comprehensive and objective investigation into crimes. This condition calls for the legislation to give the Police a concrete position by specifying police issues in legislation”, said Kocharyan.
In his words, the proposed changes will make the police a responsive, mobile and professional body discovering, preventing and disrupting crimes.The new changes also recommend to include protection of witnesses in the main functions of the Police and a new professional service will soon be put in place to implement this function. “The General Department of State Protection will soon cease providing contract services to private companies and will exclusively engage in protection of objects of strategic importance and protection of witnesses”, Police deputy chief mentioned.
Reforms will also address demilitarization of the Police. According to Kocharyan, issues of police troops’ services need reviewing. The reform program recommends reorganizing Police troops into Police Guard which will help secure public order, be involved in actions to ensure citizens’ security, and if necessary, take part in neutralizing disaster consequences and protection of the country.
Kocharyan mentioned that given the crime growth trends, the way Police act should change. They should be a body not only simply responding to,but also preventing crimes. “In this regard, two changes are recommended, one is for the Police to have a 24-hour patrol service on the whole territory of the Republic of Armenia and the other is to give the Police the power to develop crime prevention national programs. Those programs must have measurable indicators”, the Police deputy chief mentioned.
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor Chairman Artur Sakunts noted that the latest incident of the murder of a policeman gives rise to questions on the preparedness of policemen. The human rights defender presented data of sociological surveys and studies on the activity of law enforcement bodies during 2015-2019 that evidenced that public trust in the police system increased after the revolution. “Any concept related to the system of law enforcement must address one important issue: what kind of police do we imagine, what is the model of the police that we want to see in democratic Armenia governed by the rule of law? What system of values must this structure be formed on?”, Artur Sakunts mentioned.  He believes that the Police should indeed be guided by absolute respect towards human rights and dignity, and have exceptional political neutrality. He also spoke about Police accountability and noted that the National Assembly oversight over Police must be ensured as a guarantee of political independence from the executive. The human rights defender found policemen’s social security issue to be of cornerstone importance and stated that relevant attention must be paid to this issue in the frame of the reforms.
“Protection of Rights Without Borders” NGO President Haykuhi Harutyunyan finds that in the new document of police reforms, the formulations related to human rights protection are general. “In the new document, I would like to see rights-based changes that would ensure that each policeman realizes the foremost value of a person’s rights”, Haykuhi Harutyunyan mentioned. She reminded about regular violations of the right to liberty and security made by the police when apprehending individuals during peaceful assemblies, as well as acts of physical and psychological violence against individuals in police cars and departments. According to the human rights defender, the reform program does not offer anything in terms of excluding those human rights violations.
Women’s Support Center Director Maro Matosyan spoke about insufficient actions of the police in terms of preventing domestic violence acts. In her words, despite the adoption of the law on domestic violence, police representatives continue to be guided by certain prejudice and stereotypes.
Armenian Helsinki Committee representative, advocate Robert Revazyan spoke about the public perception of police. To eradicate public stereotypes related to the policeman’s profession, Revazyan noted that it is important that objective investigation be conducted into each case of torture by police. He mentioned that in different times, police took illegal actions against participants of peaceful assemblies and violated their right to peaceful assemblies, and yet policemen were not held liable for any of these cases.
After the 2018 parliamentary elections, this is the third public discussion  organized by the Partnership for Open Society Initiative on systemic problems of post revolutionary Armenia. Discussions of this format organized by Partnership for Open Society Initiative will be continual and will address systemic problems of various spheres.