2010-2019 թթ․ համեմատությամբ բանակում ինքնասպանությունների թիվը նվազման միտում չունի (ինֆոգրաֆիկա)
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2019 թ․ նոյեմբերի 11-ին լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը հայտարարել է, որ զինված ուժերում ինքնասպանությունների թիվը տարիների կտրվածքով նվազման միտում ունի։
Գ․ Բալայանը այս պնդումն արել է՝ արձագանքելով լրագրողի դիտարկմանը, որ 2018-ին 2017-ի համեմատությամբ զինված ուժերում ինքնասպանությունների թվի աճ է գրանցվել։ Նախարարի տեղակալը հակադարձել է լրագրողին․ «Դուք սխալվում եք, եթե դինամիկան չի պահպանվել, ապա չի էլ ավելացել»։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը իր մշտադիտարկման արդյունքում այլ պատկեր է արձանագրել։ 2010-2019 թթ․ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի մշտադիտարկման տվյալներով բանակում մահացության 630 դեպք է գրանցվել, որից միայն 249-ն (39.5%) են հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով։ Մնացած 381 դեպքից 88-ը (ընդհանուր թվի 14%) ինքնասպանության հետևանքով են։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը տվյալներ է հավաքագրում և պաշտոնական, և ոչ պաշտոնական աղբյուրներից։ Որպես կանոն՝ պաշտոնական աղբյուրների՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության ու ՀՀ գլխավոր և զինվորական դատախազությունների տվյալները տարբերվում են մեր հավաքագրած տվյալներից։
Մշտադիտարկման արդյունքների համաձայն՝ 2010 թ․-ից սկսած՝ զինված ուժերում ինքնասպանությունների՝ համեմատաբար փոքր թվեր գրանցվել են միայն 2013-2015 թթ․-ին, բայց ասել, թե ինքնասպանությունների թիվը նվազման միտում ունի, չենք կարող։
Բանակում մահացությունների թվին է անդրադարձել նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանը 2019 թ․-ի նոյեմբերի 19-ին՝ ՀՀ քրեական և քրեական դատավարության օրենսգրքերում փոփոխություններ անելու առաջարկի քննարկման շրջանակում։ Պատգամավորը դա նշել է բանակում քրեական ենթամշակույթի ազդեցության համատեքստում։
Ներկայացնում ենք ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ուսումնասիրության արդյունքները՝ ըստ տարիների։ 2019 թ․-ի տվյալները ներկայացված են նոյեմբերի 11-ի դրությամբ։
Յուրաքանչյուր տարվա համար ինքնասպանությունների թիվը ներկայացված է տոկոսային հարաբերակցությամբ՝ մահացությունների ընդհանուր թվի և ոչ մարտական պայմաններում մահացությունների թվի նկատմամբ առանձին-առանձին։

The number of suicides in the army does not tend to decrease for the time period of 2010 -2019 (infographic)
November 21, 2019
Activities | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | News | State Institutions | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
On November 11, 2019, during the conversation with journalists, RA Deputy Minister of Defence Gabriel Balayan announced that the number of suicides in the armed forces tends to decrease yearwise.
G. Balayan made this claim in reaction to a journalist’s observation that in 2018, as compared to 2017, there was an increase recorded in the number of suicides in the armed forces. Deputy Minister opposed the journalist, “You are wrong, if the dynamics has not remained on the same level, it has not increased, either”.
As a result of monitoring, Helsinki Citizen’s Assembly-Vanadzor recorded a different picture. According to 2010-2019 data of HCA Vanadzor, 630 death cases were recorded in the armed forces, only 249 (39.5%) of which occurred as a result of ceasefire violation. 88 of the other 381 cases (14% of the total number) occurred as a result of suicide.
HCA Vanadzor collects data both from official and non-official sources. As a rule, the data from official sources, namely, RA Ministry of Defence and military prosecution offices, differ from the data collected by us.
According to monitoring results, since 2010, relatively small numbers of suicide cases in the armed forces were recorded only in 2013-2015, however, we cannot say that the number of suicide cases tends to decrease.
On November 19, 2019, in the frame of discussing the proposal of making changes in the RA Criminal and Criminal Procedure Codes, RA NA deputy Kristine Poghosyan also touched upon the number of death cases in the army. The deputy mentioned it in the context of criminal subculture influence in the army.
Below you can find the results of the study by HCA Vanadzor by years. 2019 data are presented as of November 11.
The number of suicides is presented in percentage ratio for each year separately for the total number of deaths and the number of non-combat deaths.