Վահագն Չախալյանի բռնի գործողություններից տուծած սպիտակցիները դժգոհ են քննության ընթացքից
Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Տեսադարան
«Ստամբուլյան կոնվենցիայի» վավերացման դեմ ստորագրահավաքի նախաձեռնող «Կամք» ՀԿ հիմնադիր Վահագն Չախալյանի բռնի գործողություններից տուծած սպիտակցիները դժգոհ են քննության ընթացքից: Նրանք դիմել են Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ:
Ստամբուլյան կոնվենցիայի ստորագրահավաք իրականացնող «Կամք» հասարակական նախաձեռնության անդամները՝ Վահագն Չախալյանի գլխավորությամբ, 2019 թվականի սեպտեմբերի 6-ին բռնություն են կիրառել Սպիտակի մի խումբ բնակիչների հանդեպ:
Տես նաև՝ 60-ն անց տղամարդը հայհոյում էր, մյուս խոշորամարմինը փորձում էր խփել. «Կամք»-ի անդամները 2 աղջկա բռնության են ենթարկել
Ոտնահարված իրավունքների պաշտպանության նպատակով 2020 թվականի հունվարի 13-ին նրանք դիմել են ՀՔԱՎ գրասենյակ: Բնակիչները պատմել են, որ 2019 թվականի սեպտեմբերի 6-ին «Կամք» նախաձեռնության հիմնադիր Վահագն Չախալյանը և նրա մի խումբ համախոհներ ստորագրահավաք են նախաձեռնել Սպիտակ քաղաքի կենտրոնում՝ մշակույթի տան մոտակայքում: Ստորագրահավաքին մասնակցել չցանկացող 2 կանանց նրանք փորձել են համոզել՝ ստորագրել: Տեսնելով դա՝ Սպիտակի բնակիչ, 75-ամյա Հրաչիկ Թումանյանը միջամտել է՝ ասելով. «Ինչու՞ եք պարտադրում, եթե չեն ուզում՝ թող չստորագրեն»: Ի պատասխան՝ Վահագն Չախալյանը տարեց տղամարդուն վիրավորել է՝ ասելով «ապուշ», որից հետո բռունցքով հարվածել նրա դեմքին: 70-ամյա Ռուդիկ Դարչինյանի մոտ էլ բռնության հետևանքով առաջացել է ծանրալսություն:
Նրանք պնդում են, որ գործը քննող Սպիտակի քննչական բաժնի հատկապես կարևոր գործերով ավագ քննիչ Արգիշտի Տոնոյանը կողմնակալ է և ակնհայտորեն ջանքեր չի գործադրում՝ օբյեկտիվ քննություն իրականացնելու ուղղությամբ: Բնակիչները կասկածներ ունեն, որ ամիսներ ձգվող առերեսումները նոր ցուցմունքներ կորզելու միջոցով հին ցուցմունքները փոխելու նպատակ են հետապնդում: Հրաչիկ Թումանյանը ՀՔԱՎ գրասենյակին ցույց է տվել իր բջջային հեռախոսում առկա նկարներ՝ որոնցում երևում է նրա՝ կապտուկներով դեմքը: 5 ամիս շարունակվող քրեական գործը, քաղաքացիների տեղեկացմամբ, կարճվել է՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով, ինչն էլ հարուցել է նրանց դժգոհությունը:

Spitak city residents injured by Vahagn Chakhalyan’s violent actions are discontent with the investigation process
January 14, 2020
Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Multimedia
Spitak city residents injured by the violent actions of Vahagn Chakhalyan, who is the founder of “Kamk” NGO initiating collection of signatures against the ratification of “Istanbul Convention”, are discontent with the process of the investigation.
On September 6, 2019, members of “Kamk” NGO collecting signatures against the Istanbul Convention, headed by Vahagn Chakhalyan, used violence against a number of residents of Spitak city.
On January 13, 2020, they applied to Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor for the protection of their rights. The residents told that on September 6, 2019, Vahagn Chakhalyan, founder of “Kamk” initiation, and a group of like-minded persons initiated a collection of signatures in the center of Spitak city, near the house of culture. They tried to persuade two women not willing to participate in the signature collection to sign. Seeing this, Spitak city resident, 75-year-old Hrachik Tumanyan interfered by saying, “Why do you make them sign? If they don’t want to sign, then they shouldn’t”. In response, Vahagn Chakhalyan offended the elderly person by calling him “dumb” and then punched him in the face. As a result of the violence, 70-year-old Rudik Darchinyan developed hearing loss.
They claim that Argishti Tonoyan, senior investigator of particularly important cases in Spitak investigative division is biased and obviously does not make attempts to conduct an objective investigation. The residents have doubts that monthslong confrontations aim at extorting new testimony and this way changing the old testimonies. Hrachik Tumanyan showed HCA Vanadzor photos in his mobile phone, where his face with bruises can be seen. As the citizens inform, the criminal case that lasted for five months was discontinued based on the absence of corpus delicti, which caused their discontent.