ՀՀ քրեական օրենսգրքի նախագիծը անհրաժեշտ է համապատասխանեցնել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում գործող չափանիշներին և միջազգային լավագույն փորձին
January 17, 2020
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակն ուսումնասիրել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի նախագիծը և գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի խնդրահարույց դրույթները՝ հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքը, ճանաչված միջազգային չափորոշիչներն ու լավագույն միջազգային փորձը։
• Քրեական պատասխանատվության սահմանումը դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի համար
Կազմակերպությունը դրական է գնահատում Նախագծում առկա որոշ մոտեցումներ, որոնք արտացոլում են ՀՀ միջազգային պարտավորությունների կատարումը։ Մասնավորապես՝ խոշտանգման հանցատեսակի համար վաղեմության ժամկետների  վերացումը։ Ձևավորված և ճանաչված իրավական տրամաբանությունն այն է, որ խոշտանգման համար պատասխանատու պաշտոնատար անձը պետք է ենթարկվի քրեական պատասխանատվության և պատժի։
ՀՔԱՎ գրասենյակի դիրքորոշումը բացասական է այն մոտեցման հանդեպ, որով Նախագծի հեղինակներն անուշադրության են արժանացնում մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքում (IHRL) ձևավորված իրավական դիրքորոշումները։ Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի արգելման վերաբերյալ միջազգային ստանդարտները լիարժեք ապահովելու համար խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի հարցերով Հատուկ զեկուցողը խստորեն հորդորում է, որ պատասխանատու մարմիններն անհապաղ ձեռնարկեն միջոցներ՝ ուղղված Քրեական օրենսգրքի փոփոխմանը, որպեսզի քրեականացվեն «Խոշտանգումների դեմ կոնվենցիայի» 1-ին և 16-րդ հոդվածներով նախատեսված գործողություններն ամբողջությամբ։  Հիշեցնենք՝ Խոշտանգումների դեմ կոնվենցիայի 16-րդ հոդվածի համաձայն՝ Յուրաքանչյուր մասնակից պետություն պարտավորվում է իր իրավազորության ներքո գտնվող ցանկացած տարածքում կանխել դաժան, անմարդկային և նվաստացնող վերաբերմունքի ու պատժի մյուս ձևերը, որոնք չեն դասվում 1-ին հոդվածում որպես խոշտանգում սահմանվածների շարքին (...):
Կազմակերպությունն առաջարկում է Նախագծով սահմանել քրեական պատասխանատվություն՝ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի համար։
• Ընտրական իրավունքների և ազատությունների դեմ ուղղված հանցագործությունների  որակումը՝ որպես սահմանադրական  կարգի հիմունքների,  ժողովրդավարության  և պետության  անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործություններ
Ներպետական և միջազգային նորմերի համաձայն՝ պետությունը պարտավոր է ապահովել և պաշտպանել մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները։ Ընտրություններն այս առումով ելակետային դեր են կատարում իշխանության ձևավորման և հետագա վերահսկման համար։ Պարբերական և իրական ընտրությունների միջոցով ազատ և արդար կերպով արտահայտված ժողովրդի կամքը բոլոր կառավարությունների իրավասության և լեգիտիմության հիմքն է
Ընտրական հանցագործությունների հանրային վտանգավորությունը մեծապես պայմանավորված է այն փաստով, որ ուղղակիորեն կամ ներկայացուցիչների միջոցով պետության կառավարմանը մասնակցելու՝ քաղաքացիների իրավունքների սահմանափակումը կամ զրկումը խոչընդոտում է իրավական ժողովրդավարական պետության ստեղծմանըՈւսումնասիրության առարկա են դարձել նաև  ընտրական իրավունքների և ազատությունների դեմ ուղղված հանցագործությունները և դրանց պատժատեսակները։
Քանի որ ընտրական իրավունքների և ազատությունների դեմ ուղղված հանցագործությունները խախտում են սահմանադրական կարգի ու հիմունքների և պետության անվտանգության ապահովմանն ուղղված հասարակական հարաբերությունները, ՀՔԱՎ գրասենյակի դիրքորոշմամբ՝ ընտրական իրավունքների և ազատությունների դեմ ուղղված հանցագործությունները պետք է որակվեն որպես հանցագործություններ՝  ուղղված  սահմանադրական կարգի հիմունքներիժողովրդավարության և պետության անվտանգության դեմ։
Ելնելով վերոշարադրյալից՝ ՀՔԱՎ գրասենյակն առաջարկում է, ի թիվս այլոց, սահմանել նոր պատժատեսակ՝ ընտրություններում թեկնածու առաջադրվելու իրավունքից զրկելը։

The RA Draft Criminal Code must be made in line with the standards of human rights protection and the best international practice
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor studied the RA Draft Criminal Code and the problematic provisions of the RA Criminal Code, taking into account the case law of the European Court of Human Rights, recognized interational standards and the best international practice.
• Establishing criminal liability for cruel, inhuman or degrading treatment.
The Organization gives a positive assessment to certain approaches in the Draft that reflect the implementation of the RA international obligations, in particular, the abolition of statute of limitation for torture criminal cases. The formed and recognized legal logic is that the official liable for torture must be held criminally liable and be punished.
HCA Vanadzor holds a negative stance regarding the approach by which the Draft authors neglect the legal positions formed in the International Human Rights Law (IHRL). To completely secure international standards on the prohibition of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment, Special Rapporteur on torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment strongly exhorts the competent bodies to take immediate actions aimed at the change of the Criminal Code so as to criminalize the actions under Article 1 and Article 16 of Convention against Torture.   Let us remind that Article 16 of Convention against Torture sets that “Each State Party shall undertake to prevent in any territory under its jurisdiction other acts of cruel, inhuman or degrading treatment or punishment which do not amount to torture as defined in article I (...)”.
The Organization recommends that the Draft establish criminal liability for cruel, inhuman or degrading treatment.
• Qualification of crimes against electoral rights and freedoms as crimes against constitutional order foundations, democracy and state security.
According to domestic and international norms, the state has an obligation to secure and protect fundamental human rights and freedoms. In this context, elections are a starting point for the formation and further oversight of the Government. The people’s will expressed freely and fairly through regular and real elections are the basis of the competency and legitimacy of all the authorities.
The public danger of electoral crimes is greatly  attributed to the fact that the restriction or deprivation of  citizens’ rights to participate in the state governing directly or by a representative impedes the establishment of a democratic state governed by the rule of law. Crimes against electoral rights and freedoms, as well as their punishment types became a subject of study.
Since crimes against electoral rights and freedoms breach the public relations aimed at securing constitutional order and foundations and state security, HCA Vanadzor holds the position that crimes against electoral rights and freedoms must be qualified as crimes against the constitutional order foundations, democracy or state security.
Based on the aforementioned, HCA Vanadzor recommends, among other things, to set a new type of punishment, namely, deprivation of the right to become a candidate in elections.