2020 թ․-ի հունվարին զինված ուժերում միջադեպերի ընթացքում մահացության դեպքերի եւ վիրավորումների վերաբերյալ․ հայտարարություն
January 31, 2020
2020 թ.-ի հունվարին ՀՀ եւ ԱՀ/ԼՂ զինված ուժերում արդեն  գրանցվել է 4 մահվան ելքով դեպք, որից 2-ը ինքնասպանություն որակված, 1-ը առողջական խնդիրների եւ 1-ը դժբախտ պատահարի հետեւանքով:
Նույն ժամանակահատվածում գրանցվել է 8 զինծառայողի վիրավորում ստանալու դեպք, մասնավորապես՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման հետեւանքով 2 դեպք, ավտովթարի 3 դեպք, սպանության փորձի 2 եւ ինքնասպանության փորձի 1 դեպք:
Ընդ որում` մահացության 4 դեպքերից 2-ը եւ վիրավորման 8 դեպքերից 3-ը տեղի են ունեցել ոչ մարտական պայմաններում հրազենի կիրառմամբ:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակն իր մտահոգությունն է հայտնում դեպքերի կապակցությամբ եւ վերստին արձանագրում, որ զինված ուժերում զինծառայողների հագուստի եւ սննդի որակի, մարտական հերթապահության վայրերում կենսաապահովման եւ անվտանգության պայմանների բարելավման ուղղությամբ իրականացվող կարեւոր գործողություններին զուգահեռ, անհրաժեշտ է ապահովել արդյունավետ վերահսկողություն զինված ուժերում զինվորական կարգապահության, կանոնադրային հարաբերությունների պահպանման, սպաների, շարքային ու պայմանագրային զինծառայողների բարոյահոգեբանական վիճակի բարելավման, նրանց կրթական մակարդակի բարձրացմանը նպաստելու ուղղությամբ: Վերստին կարեւորում ենք վերոնշյալ բոլոր խնդիրների լուծման ուղղությամբ համակարգային մոտեցումների մշակումն ու իրականացումը:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը տարիներ շարունակ արձանագրում է այդ խնդիրները, սակայն  Պաշտպանության նախարարությունը քայլեր չի ձեռնարկում համակարգային փոփոխությունների իրականացման ուղղությամբ։
Զինծառայողների կյանքի իրավունքի նկատմամբ ՀՀ իշխանությունները կրում են անմիջական պատասխանատվություն՝ ապահովելու համար նրանց անվտանգ և արժանապատիվ ծառայությունը:

Announcement on death cases and injuries during incidents in the armed forces in January 2020
In January 2020, 4 death cases were recorded in the Republic of Armenia and Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh armed forces. 2 of them were qualified as suicide, 1 was caused by health problems and 1 was caused by an accident.
During the same period of time, cases of 8 servicemen getting injuries were recorded, in particular, 2 cases caused by ceasefire violation, 3 car crashes, 2 murder attempts and 1 suicide attempt.
Moreover, 2 of the 4 death cases and 3 of the 8 injury cases occurred in non-combat conditions with the use of firearm.
HCA Vanadzor expresses its concern regarding the cases and again records that along with the important actions aimed at improving the quality of servicemen’s clothes and food, life sustenance and safety conditions at combat duty places, it is also necessary to provide effective oversight over military discipline; maintenance of statutory relations; improvement of moral-psychological state of officers, regular and contract servicemen; raising their educational level. Once more we underscore the importance of developing and implementing systemic approaches to the solution of those problems.
HCA Vanadzor has been recording these problems for years on end. Nevertheless, the Ministry of Defense does not take steps aimed at the implementation of systemic changes.
The RA authorities bear a direct responsibility for the right to life of servicemen and must secure their safe and dignified service.