Առաջին անգամ եմ լսում, որ փողի կամ ֆինանսի աղբյուրը որոշվում է մեր էթնիկ պատկանելությամբ և ոչ թե՝ ծագման օրինականությամբ
2020 թ․ փետրվարի 6-ին Մեդիա կենտրոնում «ՍԴ ճգնաժամ. կլուծվի՞ այն՝ դադարեցնելով ՍԴ նախագահի և անդամների լիազորությունները» թեմայով քննարկման շրջանակում Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցն անդրադարձել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն Ա․ Վանեցյանի՝ ՀՀ քաղահասարակության վերաբերյալ հայտարարություններին։
Հիշեցնենք՝ Արթուր Վանեցյանը տպագիր լրատվամիջոցների գլխավոր խմբագիրների հետ փակ հանդիպմանը նշել է, որ «Հայրենիք» զարգացման հիմնադրամ է բացելու, որի նպատակը քաղաքացիական հասարակության դերի կարևորումն է։ Ըստ Վանեցյանի՝  այդ հատվածը բաց է մնացել, և «դաշտը գրավել են դրսից ֆինանսավորվող հասարակական կազմակերպությունները, որոնք բնականաբար բավարարում են դրսի շահերը»։
ՀՔԱՎ նախագահ Արթուր Սաքունցը նշել է․ «Եթե Պարոն Վանեցյանը պատրաստվում է Չեչնիայի գլխակեր բռնապետի հետ, որտեղ մարդկանց հրապարակավ ստիպում են ներողություն խնդրել Կադիրովի հասցեին քննադատական խոսք ասելու համար, ծրագրեր իրականացնել Հայաստանում, և մտածում է՝ նման արժեհամակարգով փորձելու է քաղհասարակություն ձևավորել, ապա հենց հիմա հայտարարում եմ, որ Վանեցյանը գործում է պետության անվտանգության դեմ»։
Ապա շարունակել է․ «Պարոն Վանեցյանը այնքան չի խորացել իր փաստարկների մեջ, որ մոռանում է տրամաբանական կառուցել իր խոսքը։ Եվ նա շատ ունիկալ փաստարկ է բերում, որ թեկուզ Եվրոպայից, թեկուզ Միացյալ Նահանգներից, թեկուզ Ռուսաստանից ընդունելի է, եթե ուղարկողը ազգությամբ հայ է։ Առաջին անգամ եմ լսում նման, կներեք, անգրագետ խոսք, երբ որ փողի կամ ֆինանսի աղբյուրը որոշվում է մեր էթնիկ պատկանելությամբ և ոչ թե՝ ֆինանսի ծագման օրինականությամբ։ Եվ եթե գտնում է, որ համակարգային կոռումպացված պետությունից, ինչպիսին ՌԴ-ն է, կարող է համարվել օրինական, ապա գործ ունի նաև քրեական օրենսգրքի հետ՝ քրեական ծագմամբ գումարների իրացման տեսակետից»։
Վերջում Ա․ Սաքունցն ընդգծել է․ «Մենք գործում ենք բացառապես ՀՀ-ի՝ ժողովրդավարական, իրավական, ինքնիշխան պետության սկզբունքների հիման վրա, մեր բարձրացրած բոլոր հարցերը ուղղված են ժողովրդավարական, իրավական, ինքնիշխան և սոցիալական պետության սկզբունքների ապահովմանը, և վերաբերում են մարդու իրավունքներին, որոնց պաշտպանությունն ստանձնել է Հայաստանի Հանրապետությունը»։

This is the first time I have heard that the source of money or finance is determined by ethnicity and not by legality of origin
February 7, 2020
In the frame of discussion on the topic ″Constitutional Court crisis: will it be solved by terminating the powers of CC President and members?″ held in Media Center on February 6, 2020, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor Chairman Artur Sakunts touched upon former NSS Director A. Vanetsyan’s announcements regarding the RA civil society.
Let us remind that during the closed meeting with chief editors of  print media, Vanetsyan mentioned that he was going to open ″Motherland″ development foundation, which would aim at supporting the role of civil society. According to Vanetsyan, this sector has been left open and ″the field is occupied by foreign-funded NGOs which, naturally, meet foreign interests″.  HCA Vanadzor Chairman Artur Sakunts mentioned, ″If Mr. Vanetsyan is planning to implement projects in Armenia together with Chechnya’s nefarious dictator, where people are made to publicly apologize for criticizing words regarding Kadirov, and if he thinks that he is going to try and form civil society with these values, then I am announcing right now that Vanetsyan is acting against the security of the state″.
He then continued, ″Mr. Vanetsyan has not probed into his arguments to the extent that he forgets to structure his wording logically. And he brings forth a very unique argument that it is acceptable even if it is sent from Europe, United States or Russia, as long as the sender’s nationality is Armenian. This is the first time I have heard, excuse my wording, such an illiterate speech, where the source of money and finance is determined by our ethnicity and not legality of the source of financial means. And if he thinks, that financial means from a corrupt state as RF can be considered legal, he also deals with the Criminal Code from the point of view of using money of criminal origin″.
In the end, A. Sakunts stressed, ″We act exclusively based on the principles of RA as a democratic sovereign state governed by the rule of law, all the questions we raise are aimed at securing democratic, legal, sovereign and social state principles and concern human rights, the protection of which is undertaken by the Republic of Armenia″.