Զորակոչիկ Տ.Մ-ի իրավունքների և ազատությունների խախտումը շարունակվում է
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Հայկ Հակոբյանը իրավաչափ չի համարում իր պաշտպանյալ Տ.Մ.-ի հանդեպ հարուցված քրեական գործով` Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի վճիռը: Քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (Ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից խուսափելը […] ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հիմքերի բացակայության դեպքում):
Հիշեցնենք նաև, որ զինծառայության չմեկնած զորակոչիկ Տ. Մ.-ի գործով 2018 թ. փետրվարի 15-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ դատաբժշկական և ռազմաբժշկական համալիր փորձաքննություն էր նշանակվել: Զորակոչիկը համաձայն չէր Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի այն որոշման հետ, որով ինքը պիտանի է ճանաչվել ծառայությանը՝ սահմանափակումով: Նախկինում 2 անգամ տարկետման իրավունք ստացած զորակոչիկին սկզբում 2016 թ. հուլիսի 28-ին, ապա 2017 թ. հունվարի 30-ին առողջական նույն խնդիրներով ՀՀ ՊՆ Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովը ճանաչել է զինծառայությանը պիտանի: Չհամաձայնելով ԿԲՀ որոշումների հետ՝ զորակոչիկը չի մեկնել զինծառայության և դիմել  է ՀՔԱ Վանաձորի իրավական աջակցությանը: Բացի քրեական գործով պաշտպանությունից՝ Տ. Մ.-ն իր ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Ս. Սողոմոնյանի, ապա՝ Հայկ Հակոբյանի հետ Վարչական դատարանում վիճարկել են Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի՝ զորակոչիկին զինծառայությանը սահմանափակումով պիտանի ճանաչելու որոշումները: Զինծառայությունից խուսափելու հիմքով 2016 թ. սեպտեմբերի 7-ին հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում Տ. Մ.-ի ունեցած առողջական խնդիրների ուղղությամբ նշանակված դատաբժշկական փորձաքննություններով այդպես էլ հնարավոր չի եղել որոշել հիվանդության վաղեմությունը, սակայն արձանագրվել է այն, որ զորակոչիկի այն առողջական խնդիրները, որոնց հիման վրա նա նախկինում տարկետում է ստացել, առկա են, ավելին՝ առողջության բարելավում չի արձանագրվել: Չնայած այս ամենին՝ վարույթն իրականացնող մարմինը գործն ուղարկել է դատարան՝ մեղադրական եզրակացությամբ:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Հ. Հակոբյանը պնդում է, որ վարչական մարմնի՝ տվյալ դեպքում Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի ընդունած որոշման՝ վարչական ակտի, իրավաչափ լինելու փաստը չի կարող որոշել ո՛չ քրեական գործի նախաքննությունն իրականացնող մարմինը, ո՛չ էլ քրեական գործը քննող դատարանը։ Նա մեջբերում է «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքը, որի 69-րդ հոդվածի համաձայն, անձն իրավունք ունի բողոքարկելու վարչական ակտերը՝ իր իրավունքները պաշտպանելու նպատակով: Այս են փաստում նաև ՀՀ Սահմանադրության 61-րդ (Դատական պաշտպանության իրավունքը և մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային մարմիններ դիմելու իրավունքը …1.Յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի իր իրավունքների և ազատությունների արդյունավետ դատական պաշտպանության իրավունք) և 63-րդ հոդվածների 1-ին մասերը (Արդար դատաքննության իրավունքը 1. Յուրաքանչյուր ոք ունի անկախ և անաչառ դատարանի կողմից իր գործի արդարացի, հրապարակային և ողջամիտ ժամկետում քննության իրավունք)  ու ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասը (Վարչական դատարան դիմելու իրավունքը …1. Յուրաքանչյուր ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձ սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով իրավունք ունի դիմելու վարչական դատարան, եթե համարում է, որ պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի կամ դրա պաշտոնատար անձի վարչական ակտով, գործողությամբ կամ անգործությամբ․․․․):
Լոռու մարզի 1-ին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վճռի դեմ 2019 թվականի հոկտեմբերի 30-ին Հայկ Հակոբյանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել և պահանջել բեկանել Լոռու մարզի 1-ին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2019 թվականի հոկտեմբերի 7-ի՝ քրեական գործով դատավճիռը և արդարացնել Տ. Մ․-ին՝ նրան մեղսագրված արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Վերաքննիչ բողոքը ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբանը հիմնավորել է այն հանգամանքով, որ մինչ անձի արարքում զինծառայությունից խուսափելու հատկանիշների առկայության կամ բացակայության մասին դատողություն անելն անհրաժեշտ է ժխտել կամ հաստատել վերջինիս մոտ ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատվելու՝ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված հիմք(եր)ի առկայությունը կամ բացակայությունը: Ներկայում դեռևս չի ժխտվել կամ հաստատվել Տ. Մ-ի՝ ժամկետային զինծառայությունից ազատվելու՝ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված հիմք(եր)ի առկայությունը կամ բացակայությունը, քանի որ ՀՀ վարչական դատարանը դրա վերաբերյալ դեռևս վճիռ չի կայացրել, հետևաբար՝ դատարանը չէր կարող մեղավոր ճանաչել Տ. Մ-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված արարքը կատարելու համար, քանի որ, ինչպես փաստել է ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը, անձին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածով քրեական պատասխանատվության ենթարկելու կարևոր պայման է զինվորական ծառայությունից ազատվելու (տարկետման)՝ օրենքով սահմանված հիմքերի բացակայությունը:
Համադրելով մի շարք օրենքներ ու դատական դիրքորոշումներ՝ փաստաբանը նկատում է․ «Քանի որ Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի եզրակացությունները միջամտող վարչական ակտեր են, որոնցով Տ.Մ-ի վրա դրվել է զինծառայության զորակոչվելու պարտականություն,  «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 63-րդ հոդվածով՝ 1. անվավեր է առ ոչինչ չհանդիսացող այն ոչ իրավաչափ վարչական ակտը, որն ընդունվել է…ա) օրենքի խախտմամբ, այդ թվում՝ օրենքի սխալ կիրառման կամ սխալ մեկնաբանման հետևանքով  և … ոչ իրավաչափ վարչական ակտը կարող է անվավեր ճանաչվել այդ ակտն ընդունող վարչական մարմնի՝ տվյալ դեպքում ԿԲՀ-ի, կամ դրա վերադաս մարմնի կողմից, ինչպես նաև դատական կարգով»:
Վերաքննիչ բողոքում փաստաբանը նաև պնդել է, որ դատաքննության ընթացքում այդպես էլ չի ապացուցվել ՀՀ ՔՕ 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության կատարումն ամբաստանյալի կողմից։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Հայկ Հակոբյանը գտնում է, որ ելնելով վերոհիշյալ հանգամանքներից, անհիմն է նաև Լոռու մարզի կայազորային զինդատախազության՝ Տ.Մ-ի հանդեպ դատարանի նշանակած պայմանական 1 տարի ազատազրկումը՝ 2 տարով փոխարինելու՝ 2018 թվականի հոկտեմբերի 24-ի վերաքննիչ բողոքը, մանավանդ որ, չի ապացուցվել ՀՀ ՔՕ 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության կատարումն ամբաստանյալ  Տ.Մ-ի կողմից:

Violation of conscript T.M.’s rights and freedoms continues
HCA Vandzor lawyer Hayk Hakobyan finds that Lori region General Jurisdiction Court judgment in the criminal case initiated against his defendant T.M. is illegal. The criminal case was initiated under Article 327 (1) of the RA Criminal Code (Evasion from regular military or alternative service […]  without any legal grounds for exemption as established by the RA legislation).
Let us also remind that on February 15, 2018, Lori region general Jurisdiction Court made a decision to assign a forensic and military-medical comprehensive expertise. The conscript does not agree with the decision of Central Medical Commission, according to which he was recognized fit for military service with restrictions.   The conscript was previously twice granted the right to deferral and then, first on July 28, 2016 and then on January 30, 2017, RA MoD Central Medical Commission recognized him fit for military service with the same health problems. Not agreeing with CMC decisions, the conscript did not join the military service and applied to HCA Vanadzor to get legal aid. Besides the protection in the frame of the criminal case, together with HCA Vanadzor lawyer S. Soghomonyan and then Hayk Hakobyan, they litigated the CMC decisions on recognizing the conscript fit for military service with restrictions in the Administrative Court. During the preliminary investigation of the criminal cases initiated on September 7, 2016, based on the evasion from military service, forensic expertise on T.M.’s health problems did not manage to determine the age of the illness, however, it was recorded that the conscript’s health problems due to which he had been granted deferrals, were present and what is even more, no improvement of health state was recorded. Despite all this, the body conducting the proceedings sent the case to the Court with indictment.
HCA Vanadzor lawyer H.Hakobyan claims that the legality of the administrative act, i.e. the decision made by the Central Medical Commission, cannot be determined by the body conducting the preliminary investigation of the criminal case or the Court examining the criminal case. He invokes the law of the Republic of Armenia ″On the fundamentals of administration and administrative procedure″, according to Article 69 of which a person has the right to appeal administrative acts in order to protect his/her rights. This is also stated in Article 61 of the RA Constitution (The right to judicial protection and the right to apply to international bodies of human rights protection... 1. Everyone shall have the right to effective judicial protection of his rights and freedoms.) and Article 63 (1) (The right to a fair trial... 1. Everyone shall have the right to a fair and public hearing of his case within a reasonable period by an independent and impartial court.) and Article 3 (1) of the RA Administrative Procedure Code (The right to apply to Administrative Court...1. Any physical person or legal entity has the right to appeal to Administrative court in the procedure established by this Code if it considers that the administrative act, action or failure to act of state body or local government body or its official...).
On October 30, 2019, Hayk Hakobyan appealed the judgment of Lori region General Jurisdiction Court of First Instance and claimed to overturn the criminal case judgment, dated October 7, 2019, and acquit T.M. based on the absence of corpus delicti in the action that the latter is charged with.
HCA Vanadzor lawyer substantiated the appeal by the condition that before making considerations regarding the presence or absence of features of evading military service in a person’s action, it is necessary to deny or confirm the presence or absence of the grounds, as established by the RA legislation, of exempting him from regular military service. Currently, the presence or absence of the ground(s) for exempting T.M. from regular military service as established by the RA legislation has not been confirmed or denied, since the RA Administrative Court has not yet made a judgment  on it and therefore the Court could not recognize T.M. guilty of the action envisaged under Article 327 (1) of the RA Criminal Code. This is because as the RA Court of Cassation stated, the absence of legal grounds for exempting a person from military service (deferral) is an important condition to make a person criminally liable under Article 327 of the RA Criminal Code.
Considering a combination of a number of laws and judicial positions, the lawyer notices that ″Since the conclusions of the Central Medical Commission are interfering administrative acts, by which an obligation was imposed on T.M. to be conscripted to military service, Article 63 of the RA Law ″On the fundamentals of administration and administrative procedure″ sets that ՝ 1. an illegal non-void administrative act is invalid, if a) it was accepted by violation of a law, including as a result of wrong application or incorrect interpretation of a law...and the illegal administrative act can be recognized invalid by the administrative body that accepted it, in this case CMC, or its superior body, as well as in a judicial procedure″. In the appeal, the lawyer also claimed that during the trial, the commission of the crime envisaged under Article 327 (1) of the RA Criminal Code has not been proved.
HCA Vanadzor lawyer Hayk Hakobyan finds that based on the aforementioned conditions, Lori region garrison military prosecutor’s office’s appeal, dated October 24, 2018, on changing conditional imprisonment (set by Court) of 1 year to 2 years is ungrounded, especially given the fact that the commission of the crime envisaged under Article 327 of the RA Criminal Code by T.M. has not been proved.