Շուրջ 2 տարվա պայքարից հետո դատարանը բավարարել է հաշմանդամություն ձեռքբերած նախկին զինծառայողի գործով ՀՔԱՎ փաստաբանի հայցը
March 10, 2020
2020 թվականի փետրվարի 24-ին ՀՀ վարչական դատարանի դատավոր Արկադիկ Մկրտչյանը վճռեց բավարարել Գառնիկ Լալայանի գործով հայցը: Նախկին պայմանագրային զինծառայողի շահերի պաշտպանությամբ  ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբան Հայկ Հակոբյանը զբաղվում էր դեռ 2018 թվականից:
Հայցապահանջով ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբանը  դատարանից խնդրում էր անվավեր ճանաչել հաշմադամության խմբից ոչ իրավաչափ զրկելու մասին Տավուշի մարզի բժշկասոցիալական փորձաքննական հանձնաժողովի (ԲՍՓՀ) որոշումն ու պարտավորեցնել վերջինիս՝ Գառնիկ Լալայանին տրամադրել հաշմանդամության 3-րդ խումբ:
ՀՀ Տավուշի մարզի Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ Լալայանը ՀՔԱՎ գրասենյակ դիմել էր 2018 թվականին՝ իրավական աջակցության ակնկալիքով: 47 –ամյա նախկին պայմանագրային զինծառայողը սոցիալական ծանր պայմանների պատճառով ի վիճակի չէր օգտվելու վճարովի փաստաբանական ծառայություններից:
Գառնիկի պատմելով՝ 2016 թ.-ին Տավուշի մարզի բժշկասոցիալական փորձաքննական հանձնաժողովը  սահմանել էր հաշմանդամության 2-րդ խումբ՝ 81.000 դրամ թոշակով: 2017-ին նույն հանձնաժողովը, բարելավում արձանագրելով քաղաքացու առողջական վիճակում, որոշում է խումբը 2-րդից իջեցնել 3-րդի՝ 59.000 դրամ թոշակով: Ընդ որում՝ ինչպես Գառնիկն է ասում, հանձնաժողովի նախագահն առաջարկում է 3-րդ խումբ՝ անժամկետ: «Պարզ չի՞ ինչի դիմաց էր առաջարկում 3-րդ խումբ անժամկետը: Ու՞մ չի պարզ, որ 1 ամսվա գումարը կամիսիայի օրը վերցնում են՝  պասպորտի արանքում դրած, ու՞մ չի պարզ: Ցմահ գցելու ժամանակ ցելի տարվա գումար են վերցնում»,-ոլորտում առկա կոռուպցիոն երևույթներից խոսելով՝ գրասենյակին պատմում է վրդովված Լալայանը:
2017-ի փետրվարի 16-ի որոշումը Գառնիկը բողոքարկում է  ու մայիսի 3-ին վերափորձաքննվում բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության վերափորձաքննական բաժնում, որը, սակայն, անփոփոխ է թողնում մարզային ԲՍՓՀ-ի որոշումը: 2018-ի մարտի 26-ին, զրկվելով 3-րդ խմբից, Լալայանը դարձյալ բողոքարկում է վերադաս մարմնին: 2018-ի ապրիլի 3-ին, վերափորձաքննվում ու կրկին որոշումն անփոփոխ է մնում: Հաշմանդամության խմբից զրկվելու վերաբերյալ, ի դեպ, քաղաքացուն պաշտոնապես չեն ծանուցում: Այդ մասին նա տեղեկանում է պատահաբար՝ սոցիալական ապահովության ծառայության Բերդի բաժանմունքում: Հաշմանդամության պատճառով աշխատանքից զրկված Գառնիկն ասում է, որ ընտանիքի հոգսերը հոգալու նպատակով ստիպված է եղել վարկեր վերցնել: Վարկերն աճել են ձնագնդի նման, դրանց գումարվել նաև տուգանքները՝ հասնելով շուրջ 2 միլիոն դրամի ու մինչ օրս չի կարողանում մարել դրանք: Նախկինում թոշակից էր կարողանում վճարել, այժմ «խրվել» է վարկերի մեջ:
Գառնիկի խոսքերով՝ ՀՔԱՎ գրասենյակի անվճար իրավաբանական աջակցությունն իր ընտանիքի համար անգնահատելի էր. «Որպես այդպիսին՝ մեր տուն մտնող գումարն իմ հաշմանդամության թոշակն էր, որից զրկեցին: Ես ոչ մի ֆինանսական հնարավորություն չունեի վճարովի տարբերակով փաստաբանի ծառայությունից օգտվելու: Եթե չլիներ Հելսինկյանը, չգիտեմ էլ, թե ինչպես էի այս ամենի տակից դուրս գալու»:
Պետությունը չի աջակցել նախկին զինծառայողին անգամ ատամնաշարի վերականգնման հարցում, որը վնասվել էր ականի պայթյունի հետևանքով, նրան չի առաջարկվել այլ աշխատանք ՊՆ համակարգում: Առողջությունը երկրի պաշտպանության ժամանակ կորցրած քաղաքացին, ոտնահարված իրավունքների մասին բարձրաձայնելու նպատակով գրավոր դիմել է ՀՀ վարչապետ Փաշինյանին, Պաշտպանության, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախկին ու ներկա նախարարներին, ԱԺ պատգամավորների: Պաշտոնյաների հետ նաև ֆեյսբուքյան նամակագրություն է ունեցել, խոստացել են արձագանքել, բայց շատ արագ մոռացել խոստումները: Սպառելով պետական բոլոր ատյանները՝ իբրև վերջին հույս՝ Գառնիկ Լալայանը դիմել էր Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ: «Երբ 2018-ի փետրվարին՝ նախկին ռեժիմի ժամանակ անհիմն զրկեցին հաշմանդամության խմբից, ստիպված էի 4 ամիս պայքարել: Երբ երկրում իրավիճակ փոխվեց, հույս  ունեի, որ արդարությունը կվերականգնվի, բայց ոչինչ չփոխվեց: Դիմեցի շատ պաշտոնյաների: Բոլորը լսում, զարմանում, խոստանում ու մոռանում էին: 2 անգամ եղել եմ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունում, հանդիպել ներկա նախարարի հետ: Դարձյալ խոստումներ ու մոռացություն: Ստիպված դիմեցի Հելսինկյանին՝ դատական կարգով վերականգնելու իրավունքներս»:
Ի դեպ, այդ ընթացքում  Լալայանն անսպասելի նամակ է ստանում ՀՀ ՊՆ-ից այն մասին, որ ատամնաշարի վերականգնման համար ֆինանսական օգնություն հատկացնել չեն կարող: Նախարարությունը Լալայանին մերժում է նաև պայմանագրային զինծառայության վերականգնվելու հարցում՝ մերժումը հիմնավորելով Կենտրոնական ռազմաբժշկական հանձնաժողովի որոշմամբ առ այն, որ նա ճանաչվել է ոչ պիտանի՝ խաղաղ պայմաններում զինծառայության համար:
«Կորցնելու այլևս ոչինչ չունեի»,- իր հանդեպ դրսևորած անարդարությունները թվարկելով՝ ասում է նախկին զինծառայողը: Շուրջ 2 տարի Գառնիկ Լալայանի շահերը դատարանում ներկայացնում էին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբաններ Սյուզաննա Սողոմոնյանն ու Հայկ Հակոբյանը:
2018 թ. սեպտեմբերի 10-ին Սյուզաննա Սողոմոնյանը հայցադիմում ներկայացրեց ՀՀ վարչական դատարան՝ ընդդեմ Տավուշի մարզի ԲՍՓՀ-ի՝ 2018թ.-ի մարտի 26-ի, ապա ապրիլի 3-ին և հուլիսի 6-ի որոշումներն անվավեր ճանաչելու պահանջով՝ միաժամանակ խնդրելով դատարանին՝ պարտավորեցնել ԲՍՓՀ-ին ճանաչել Գառնիկ Լալայանի 3-րդ խմբի հաշմանդամությունը: 2018 թ.-ի սեպտեմբերի 26-ին գործն ընդունվում է վարույթ: ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբան Հայկ Հակոբյանը 2019-ի ապրիլի 1-ին նախնական նիստին ևս մեկ անգամ հստակեցնում է հայցադիմումի պահանջը՝ պարտավորեցնել Տավուշի մարզի ԲՍՓՀ-ին անվավեր համարել նախկին որոշումներն ու ընդունել Գառնիկ Լալայանի հաշմանդամությունը ճանաչող որոշում: Դատարանի որոշմամբ նշանակվում է դատաբժշկական փորձաքննություն: Ժամանակավորապես կասեցված գործի վարույթն ամիսներ անց վերսկսվում է, նշանակվում դատաքննություն, որն էլ ավարտվում է 2020 թվականի  փետրվարի 3-ին: 2020 թվականի փետրվարի 24-ին դատարանը բավարարում է Լալայանի հայցը՝ պարտավորեցնելով Տավուշի մարզի ԲՍՓՀ-ին ընդունել որոշում՝ Գառնիկ Լալայանի հաշմանդամության ճանաչման և 3-րդ խումբ տրամադրելու մասին, ինչի համար հիմք են հանդիսացել դատաբժշկական փորձաքննությամբ սահմանված չափորոշիչները:
«Շարունակ ձգվող դատական նիստերից  հետո, գնալով, հույսս կորցնում էի,  բայց, ի վերջո, հասա հաջողության: Նախ՝ շնորհիվ Հելսինկյան  գրասենյակի պրոֆեսիոնալ փաստաբանների: Հայցադիմումում ներկայացրել էին բոլոր փաստերն ու հիմնավորումները, որոնք, ինչպես և դատաբժշկական փորձաքննությունը, շատ կարևոր դեր ունեցան: Դատավոր Արկադիկ Մկրտչյանն էլ, ի սկզբանե, արդար մոտեցում էր  ցուցաբերում իմ գործի հանդեպ: Համոզված եմ, որ տեղեկանալով իմ գործին, շատերը կդիմեն գրասենյակի օգնությանը: Ես ինքս էլ խորհուրդ կտամ»:
Գառնիկ Լալայանի գործի հաջող ելքը ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբան Հայկ Հակոբյանը պայմանավորում է դատարան դիմելով: «Վարչական մարմինը՝ ԲՍՓ-ն, համարում էր, որ կայացրել է իրավաչափ վարչական ակտ՝ հաշմանդամության խմբից զրկելով Գ Լալայանին: Նույն կարծիքին էին նաև վերադաս վարչական մարմինները՝ ԲՍՓ գործակալությունը և Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը, որոնք մերժեցին մեր ներկայացրած վարչական բողոքները, և միայն վարչական դատարանն էր, որ օբյեկտիվորեն  քննելով գործը, հաստատեց մեր այն դիրքորոշումը, որ Գ. Լալայանին հաշմանդամության խմբից զրկելն իրավաչափ չի եղել»:
Գառնիկն ասում է, որ շուրջ 2 տարվա դատական քաշքշուկներն իրեն շատ բան սովորեցրին: «Շփվելով փաստաբանների հետ՝ սկսել եմ ավելի շատ գլուխ հանել օրենքներից: Սրանից հետո  իրավունքներիս պաշտպանության հարցում լինելու եմ ավելի վճռական ու պահանջատեր»,-ասում է նա:  Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբան Հայկ Հակոբյանը պատրաստվում է նոր հայց ներկայացնել դատարան՝ ոչ պատշաճ վարչարարության հետևանքով պատճառված վնասի հատուցման պահանջով:

After the struggle that lasted for around 2 years, the Court upheld HCA Vanadzor lawyer’s claim in the case of former serviceman who had acquired a disability
March 10, 2020
On February 24, 2020, RA Administrative Court judge Arkadik Mkrtchyan judged to uphold the claim of Garnik Lalayan’s case. HCA Vanadzor lawyer Hayk Hakobyan has been engaged in the protection of former contract serviceman’s interests since 2018.
HCA Vanadzor lawyer asked the Court to recognize null and void Tavush region medical-social expertise commission's decision to illegally deprive Garnik Lalayan of the disability group and oblige the commission to classify Garnik Lalayan’s disability as that of the 3rd group.
RA Tavush region Nerkin Karmiraghbyur village resident Lalayan applied to HCA Vanadzor in 2018 in order to get legal aid. Due to difficult social conditions, the former contract serviceman, aged 47, could not afford a lawyer’s services.
As Garnik told, in 2016, Tavush region medical-social expertise commission classified 2nd group of disability with AMD 81,000 pension. In 2017, recording improvement in Garnik’s health state, the same commission decided to lower the group from 2nd to 3rd with AMD 59,000 pension. Moreover, as Garnik told, the head of the commission suggested the 3rd group for an indefinite period of time. ‘Isn’t it clear what the head suggested the 3rd group for? Everyone knows that on the commission day they take one month’s pension from inside the passport, who doesn’t know it? They take a whole year’s pension to establish the disability group for the rest of a person’s life’, outraged Lalayan tells the Office about corrupt manifestations of the sphere.
On February 16, 2017, Garnik appealed the decision and on May 3, he underwent an expertise in the expertise department of medical-social expertise agency, which, however, left the regional commission’s decision unchanged. On March 26, 2018, being deprived of the third group, Lalayan again appealed to a superior body. On April 3, 2018, he again underwent an expertise and the decision was left unchanged. Moreover, the citizen was not officially notified about being deprived of disability group. He learnt about it accidentally in Berd department of social security service. Garnik, who lost his job because of his disability, says that he was obliged to take loans in order to care for his family. The loans grew larger like a snowball and penalties were added to it and reached around 2 million drams, which he has not been able to pay off so far. Previously, he could pay from his pension, but now he is ''stuck'' in loans.
Garnik says that the legal aid that he received from HCA Vanadzor is invaluable for his family, ‘Our only income was my pension, of which I was deprived. I had no financial opportunity to afford a lawyer’s paid services. But for HCA Vanadzor, I don’t know how I would manage all of this’.
The state did not even assist him to restore his set of teeth injured as a result of mine explosion and he was not offered another job in the MoD system. The citizen, who damaged his health while protecting the country, applied, in a written form, to the RA Prime Minister Pashinyan, former and current Ministers of Defense, Labor and Social Affairs, NA deputies in order to speak up about his violated rights. He also had a Facebook correspondence with the officials and the latter promised to respond, but soon forgot their promises. Having expired all the state instances, as a last hope, he applied to Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor. ‘In February 2018, when I was groundlessly deprived of the disability group during the previous regime, I was obliged to fight for 4 months. When the situation changed in the country, I hoped justice would be restored, but nothing changed. I turned to many officials. Everyone listened, everyone was surprised, they promised and then forgot. I was in the RA Ministry of Labor and Social Affairs twice and met the current Minister. Again, promises and then ignorance. So, I had to apply to HCA Vanadzor in order to restore my violated rights in a judicial order’.
By the way, during that period, Lalayan received an unexpected letter from the RA MoD, in which it was stated that they could not allocate financial means for the restoration of his set of teeth. The Ministry also refused to restore Lalayan’s contract service based on the Central military medical commission’s decision, according to which he was recognized unfit for military service in peaceful conditions.
‘I had nothing to lose’, said the former military serviceman while listing the unjust actions that he faced. For around two years on end, HCA Vanadzor lawyers Syuzanna Soghomonyan and Hayk Hakobyan represented Garnik Lalayan’s interests in the Court.
On September 10, 2018, Syuzanna Soghomonyan made a claim to the RA Administrative Court to recognize null and void the decisions made by Medical-social expertise commission on March 26, 2018; April 3, 2018 and July 6, 2018, and to oblige the aforementioned commission to recognize Garnik Lalayan’s disability of the third group. On September 26, 2018, the proceedings of the case commenced. During the preliminary session on April 1, 2019, HCA Vanadzor lawyer Hayk Hakobyan once again specifies the claim of the application, namely, to oblige the Medical-social expertise commission to recognize null and void the former decisions and make a decision recognizing Garnik Lalayan’s disability. The Court decided to appoint a forensic medical expertise. The suspended proceedings of the case restarted months later and trial was appointed, which finished on February 3, 2020. On February 24, 2020, the Court upheld Lalayan’s claim by obliging Tavush region Medical-social expertise commission to make a decision to recognize Garnik Lalayan’s disability and classify him in the 3rd group, which stemmed from the criteria established by forensic medical expertise.
‘As the court sessions continued, I was gradually losing my hope, but finally, it came off. First of all, this was due to HCA Vanadzor professional lawyers. In the claim, they presented all the facts and substantiations, which, just as the forensic medical expertise, played a very important role. And Judge Arkadik Mkrtchyan had a fair approach towards my case in the first place. I am sure, that learning about my case, many will turn to get the Organization’s aid. I myself recommend it’.
HCA Vanadzor lawyer Hayk Hakobyan attributes the successful outcome of Garnik Lalayan’s case to applying to Court. ‘The administrative body, i.e. Medical-social expertise commission, considered that they had made a legal administrative act by depriving G. Lalayan of his disability group. The same was maintained by the superior administrative body, i.e. Medical-social expertise agency and Ministry of Labor and Social Affairs, which refused our administrative complaints and only the Administrative Court objectively examined the case and confirmed our position that depriving G. Lalayan of the disability group was illegal’.
Garnik says that the judicial red tape that lasted for around 2 years taught him a lot. ‘Communicating with the lawyers, I started to understand law better. From now on, I will be more determined and demanding in matters of the protection of my rights’, he says. After the judgment is officially in force, HCA Vanadzor lawyer Hayk Hakobyan is planning to file a new application with the Court claiming to compensate for the damage caused by improper administration.