Ի՞նչ է տեղի ունենալու Varks.am-ի վարկային պայմանագրերի հետ Varks.am-ի լիցենզիան ուժը կորցրած ճանաչելուց հետո
April 1, 2020
Ի՞նչ է տեղի ունենալու Varks.am-ի վարկային պայմանագրերի հետ Varks.am-ի լիցենզիան ուժը կորցրած ճանաչելուց հետո։
2020 թ․-ի մարտի 24-ին Կենտրոնական բանկի խորհրդի որոշմամբ ուժը կորցրած ճանաչվեց Varks.am-ի լիցենզիան։ Դրանից հետո քաղաքացիներից բազմաթիվ հարցեր ենք ստանում Varks.am-ի նկատմամբ իրենց վարկային պատրավորությունների կատարման մասին։
Լիցենզիայից զրկվելուց հետո վարկային կազմակերպությունն այլևս չի կարող նոր վարկեր տրամադրել, բայց և հրաժարվում է հետաձգել արդեն իսկ առկա վարկերի մարումները (ինչը առկա է վարկային պայմանագրում և վարկի տրամադրման դրույթներում), և զգուշացնում է վարկառուներին՝ անհապաղ չմարելու դեպքում տույժեր, տուգանքներ կիրառելու, վարկային պատմության վրա բացասական հետևանքներ թողնելու մասին։
Տեղեկացնենք, որ  «Բանկերի և բանկային գործունեության մասին» օրենքի 74-րդ հոդվածի համաձայն՝ բանկի լիցենզիան ուժը կորցրած ճանաչելու դեպքում համապատասխան որոշումը կայացնելու պահից` առնվազն հնգօրյա ժամկետում դատարանի կամ Կենտրոնական բանկի խորհրդի կողմից ստեղծվում է լուծարային հանձնաժողով:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը 2020 թ․-ի մարտի 30-ին կապ է հաստատել Կենտրոնական բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայության հետ՝ քաղաքացիների վարկային պարտավորությունների հետ կապված հարցերի և լուծարային հանձնաժողովի ձևավորման ընթացակարգի վերաբերյալ պարզաբանում ստանալու նպատակով։ ԿԲ-ից տեղեկացրել են, որ մոտ օրերս օրենքով սահմանված կարգով կձևավորվի վերոնշյալ լուծարային հանձնաժողովը, որից հետո ԿԲ-ն և «Վարկս ԷՅ ԷՄ» ՈՒՎԿ-ն հանդես կգան պաշտոնական հայտարարությամբ և կներկայացնեն քաղաքացիներին հուզող հարցերը՝ կապված վարկային պարտավորությունների կատարման հետ։
Իսկ մարտի 31-ին արդեն Կենտրոնական բանկը և «Վարկս ԷՅ ԷՄ» ՈՒՎԿ-ն տարածել են «ՎԱՐԿՍ ԷՅ ԷՄ Լուծարվող ՈւՎԿ» ՓԲԸ Լուծարային հանձնաժողովի հայտարարությունը առ այն, որ․
«26.03.2020 թվականին հաստատված «ՎԱՐԿՍ ԷՅ ԷՄ Լուծարվող ՈւՎԿ» ՓԲԸ Լուծարային ծրագրին համաձայն Լուծարային հանձնաժողովը որոշել է․
այն հաճախորդների, որոնք 2020 թվականի ապրիլի 1-ի դրությամբ ունեն ժամկետանց պարտավորություններ, դրանց գծով զիջվելու են հաշվեգրված տոկոսները, միջնորդավճարները, տույժերը և տուգանքները՝ մայր գումարի ամբողջական կամ մասնակի մարում իրականացնելու դեպքում։
Այն հաճախորդների, որոնք 2020 թվականի ապրիլի 1-ի դրությամբ չունեն ժամկետանց պարտավորություններ, դրանց գծով առաջիկա երկու ամիսների ընթացքում չեն հաշվեգրվի լրացուցիչ որևէ գումարներ (տոկոսներ, միջնորդավճարներ, տույժեր և տուգանքներ): Այս հաճախորդների գծով պարտավորությունները նշված երկամսյա ժամանակահատվածում չեն դիտարկվի ժամկետանց։
Վերոնշյալ հարցերի վերաբերյալ առավել մանրամասն պարզաբանումներ ստանալու համար կարող եք զանգահարել կամ գրել Լուծարային հանձնաժողովին՝ +(374 12) 700 000,  info@varks.am կոնտակտային տվյալներով։

What will happen to Varks.am loan agreements after the revocation of its license?
On March 24, 2020, the Board of the Central Bank made a decision to revoke Varks.am’s license. After that, we receive a lot of questions from citizens regarding their  loan obligations.
Having its license revoked, the credit organization is no longer able to provide loans, however, it also refuses to defer payments of the already existing loans (which is mentioned in the loan agreement and provisions of loan allocation) and warns the borrowers that in case of not repaying the loan, they will use penalties and fines, which will entail negative consequences for the credit score.
Let us inform that according to Article 74 of the RA Law ‘’On banks and banking’’, the bank’s Liquidation Committee shall be created at least within 5 days following the relevant decision of the CBA Board or the court on recognizing the license of the bank invalid.
On March 30, 2020, HCA Vanadzor contacted the Public Relations Service of the Central Bank of Armenia in order to get clarifications regarding citizens’ loan obligations and the procedure of liquidations committee’s formation. The Central Bank informed that the above-mentioned liquidation committee would be formed in the coming days in a manner prescribed by law, after which the Central Bank and ‘’Varks.am” UCO would make an official statement and present matters pertaining to loan obligations that citizens are concerned about.
On March 31, the Central Bank and Varks.am UCO published an announcement of “Varks.am liquidating UCO” CJSC Liquidation Committee, stating that,
“According to the Liquidation project of “Varks.am liquidating UCO” CJSC, approved on 26.03.2020, the Liquidation Committee decided:
the clients who have overdue liabilities as of April 1, 2020: the accrued interest, commissions, fines and penalties will be deducted, if they make a partial or full repayment of the principal amount.
the clients who do not have overdue liabilities as of April 1, 2020: no additional amounts of money will be accumulated (interests, commissions, penalties and fines) on their loans. Those client’s obligations will not be deemed overdue for the mentioned 2-month period.
To get more detailed clarifications regarding the above-mentioned matters, call the Liquidation Committee at +(374 12) 700 000 or write at info@varks.am.