Եթե հղիության և ծննդաբերության արձակուրդում գտնվող կինը ունի նաև մեկ երեխա, ամուսինը գրանցված աշխատող չէ, նպաստ չեն ստանում, կարո՞ղ են ստանալ մեկ երեխայի համար նախատեսված գումարը
Եթե հղիության և ծննդաբերության արձակուրդում գտնվող կինը ունի նաև մեկ երեխա, ամուսինը գրանցված աշխատող չէ, նպաստ չեն ստանում, կարո՞ղ են ստանալ մեկ երեխայի համար նախատեսված գումարը։
Ոչ։
ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի համաձայն՝  գործատուի և աշխատողի միջև աշխատանքային հարաբերութունները դադարում են, երբ լուծվում է նրանց միջև կնքված աշխատանքային պայմանագիրը։
Աշխատողին տրամադրվող հղիության և ծննդաբերության արձակուրդը, ինչպես նաև մինչև երեք տարեկան երեխայի խնամքի համար տրամադրվող արձակուրդը համարվում են նպատակային արձակուրդ, որի ժամանակ պահպանվում է աշխատողի աշխատատեղը, բացառությամբ կազմակերպության լուծարման դեպքի:
ՀՀ Կառավարության 2020 թվականի ապրիլի 2-ի թիվ 427-Լ որոշմամբ աջակցություն է տրամադրվում մինչև 18 տարեկան այն երեխաներին, որոնց ծնողները (միայնակ ծնողը) չունեն գրանցված աշխատանք։  Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման յոթերորդ միջոցառումը հաստատելու մասին ՀՀ Կառավարության 2020 թվականի մարտի 30-ի թիվ 411-Լ որոշմամբ «Միջոցառման շահառու է հանդիսանում հղի կինը, ով 2020 թվականի մարտի 30-ի դրությամբ չունի աշխատանք և ում ամուսինն ազատվել է աշխատանքից 2020 թվականի մարտի 13-ից մինչև 2020 թվականի մարտի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում և չի անցել մեկ այլ աշխատանքի նույն ժամանակահատվածում։ Միջոցառման շահառու է հանդիսանում նաև միայնակ հղի կինը, ով 2020 թվականի մարտի 30-ի դրությամբ չունի աշխատանք»։
Տվյալ դեպքում կինը գտնվում է նպատակային արձակուրդում և գործատուի հետ աշխատանքային հարաբերությունները չեն դադարել, հետևաբար ընտանիքը չի կարող հանդիսանալ ծրագրի շահառու։

If the woman on pregnancy and childbirth leave also has one child, her husband is not a registered employee and they do not receive family benefits, can they get the money envisaged for one child?
❓If the woman on pregnancy and childbirth leave also has one child, her husband is not a registered employee and they do not receive family benefits, can they get the money envisaged for one child?
No.
According to RA Labor Code, the labor relations between the employer and the employee cease upon termination of the employment contract signed between them.
The employee’s pregnancy and childbirth leave, as well as childcare leave for children under 3, are considered special leaves, during which the employee’s position is maintained, except in case the organization is liquidated.
According to the RA Government’s decision No. 427-L, dated April 2, 2020, assistance is provided to children under 18, whose parents (only parent) do not have a registered job. According to the RA Government’s decision No. 411-L , dated March 30, 2020, on approving  the 7th action aimed at neutralizing economic consequences of coronavirus, “The beneficiary of the action can be the pregnant woman, who, as of March 30, 2020, did not have a job, and whose husband was dismissed during March 13, 2020 - March 30, 2020 and did not get employed for a different job in the same period of time. Also, the beneficiary of the action can be an only pregnant woman, who did not have a job as of March 30, 2020”.
In this case, the woman is on a special leave and her labor relationship with the employer has not ceased, therefore, the family cannot become a beneficiary of the action.