Սոցապնախարարությունն արձագանքել է Վանաձորի մանկատան շրջանավարտի դիմումին
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքներն արտակարգ դրության պայմաններում | Նորություններ | Սոցիալական ապահովության իրավունք
2020 թվականի մարտի 31-ին իրավական պաշտպանության նպատակով ՀՔԱՎ գրասենյակ է դիմել Վանաձորի մանկատան շրջանավարտ, 19-ամյա Լ. Ռ.-ը: Գրասենյակին հասցեագրված դիմումի մեջ երիտասարդ աղջիկը մանրամասն ներկայացրել է այն վիճակը, որում հայտնվել է՝ բնակարան չունենալու պատճառով: Լ.-ը գրասենյակին  պատմել է, որ ունի առանց ծնողական խնամքի մնացածի կարգավիճակ, մանկատան շրջանավարտներին բնակարանով ապահովելու պետական ծրագրի շահառուներից է: Սահմանված ժամկետներում և կարգով ստացել է սոցապնախարարության տրամադրած բնակարանի գնման վկայագիրը, գտել համապատասխան բնակարան, եկել համաձայնության տիրոջ հետ և 2020թ.-ի մարտի 3-ին գործընթացին անհրաժեշտ փաստաթղթերի փաթեթը՝ գնման ենթակա տան սեփականության ու բնակարանի գնման վկայականների, ինչպես նաև անձնագրի պատճեններն, անձամբ տարել է  ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն: Լ.-ին տեղեկացրել են, որ մյուս բոլոր շրջանավարտների նման, իրեն ևս կպատասխանեն եռօրյա ժամկետում։ Ըստ այդմ նախարարությունը նրան պիտի պատասխաներ մարտի 6-7-ին, մինչդեռ անցել է 1 ամիս՝ բայց Լ. Ռ.-նն այդպես էլ պատասխան չի ստացել նախարարությունից: Մանկատան շրջանավարտը փորձել է կապ հաստատել նախարարության հետ բոլոր հնարավոր միջոցներով՝ թեժ գծի հեռախոսահամարներից մինչև անգամ էլեկտրոնային նամակ՝ ապարդյուն: Ստիպված երիտասարդ աղջիկը դիմել է ՀՔԱՎ գրասենյակ՝ հույսով, որ կազմակերպության միջոցով կկարողանա  հստակություն մտցնել անորոշ այդ իրավիճակում: ՀՔԱՎ գրասենյակին նա պատմել է, որ չունենալով բնակության կոնկրետ վայր, ճարահատյալ ընկերուհիների կամ ծանոթների տներում է բնակվում, չունի աշխատանք, հայտնվել է խիստ ծանր սոցիալական կացության մեջ և բնակարանի խնդրի օր առաջ կարգավորումն իր համար կենսական կարևորություն ունի:
ՀՔԱՎ գրասենյակն ապրիլի 4-ին գրությամբ դիմել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանին՝ տեղեկանալու ինչու՞ մինչ օրս խնդիրը լուծում չի ստացել: Ի դեպ, ելնելով խնդրի հրատապությունից, կազմակերպությունը ևս փորձել է կապվել նախարարության հետ՝ խնդրի վերաբերյալ պարզաբանումների ակնկալիքով: Ցավոք, նախարարության հետ կապ հաստատելու՝ ՀՔԱՎ գրասենյակի փորձերը ևս պսակվել են անհաջողությամբ.  զանգերին ոչ ոք չի պատասխանել։
Վերոգրյալը հիմք ընդունելով, առաջնորդվելով ՀՀ Սահմանադրության 51-րդ և «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածներով՝ գրասենյակը սոցապնախարարից խնդրել  է պարզաբանումներ՝ ի՞նչու մինչ օրս չեն պատասխանել Լ. Ռ-ի դիմումին, ի՞նչ ժամկետներում և ե՞րբ է նախարարությունը նախատեսում կազմակերպել առանց ծնողական խնամքի մնացած աղջկա բնակարանի գնման և բնակապահովման գործընթացը, արդյո՞ք արտակարգ դրության ռեժիմը որևէ կերպ անդրադարձել է դիմումին չպատասխանելու, զանգերին չարձագանքելու գործընթացին։ Ակնկալելով, որ նախարարությունը սեղմ ժամկետներում կզբաղվի անօթևան մնացած աղջկա բնակապահովման խնդրի պատշաճ կարգավորմամբ՝ այսուհետ բացառելով նման անհետևողական գործելաոճը,  ՀՔԱՎ գրասենյակը, միաժամանակ հույս է հայտնել, որ նախարարությունը չի խախտի օրենքով սահմանված կարգն ու ժամկետները՝ իր գրությանը պատասխանելու առումով՝ համաձայն «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի՝ տեղեկություն ստանալու քաղաքացիների գրավոր հարցման պատասխանը տրվում է այն ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Սոցիալական աջակցության վարչության պետ  Աստղիկ Մինասյանը 2020 թ. ապրիլի 6-ի պատասխան գրությամբ ՀՔԱՎ գրասենյակին տեղեկացրել է, որ  Լ. Ռ.-ի դիմումը նախարարության փաստաթղթաշրջանառության էլեկտրոնային համակարգ է մուտքագրվել 2020 թ. մարտի  23-ին, 2 օր անց՝ ուղարկվել Քաղաքաշինության տեխնիկական և հակահրդեհային անվտանգության տեսչական մարմին, որի պատասխանն ստանալուն պես՝ սահմանված կարգով դիմումին ընթացք կտրվի: Ա. Մինասյանը միաժամանակ ծանուցել է, որ Լ. Ռ.-ի բնակարանի գնման վկայագիրը վավեր է մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 20-ը:

The Ministry of Labor and Social Affairs responded to the application of Vanadzor Orphanage graduate
Activities | Legal Support | Legal Support | Publications | Human Rights in the State of Emergency | News | Right to Social Security
On March 31, 2020, L.R., a 19-year-old graduate of Vanadzor Orphanage, applied to HCA Vanadzor to get legal aid. In her application, the young girl described the situation in which she found herself due to not having a flat. L. told the Organization that she had a status of a person left without parental care and was a beneficiary of the state program on providing orphanage graduates with apartments.  In the time and manner prescribed she had received the Ministry of Labor and Social Affairs certificate on buying an apartment. Later she found an appropriate apartment, came to an agreement with the owner and on March 3, 2020, personally took the required package of documents, i.e. copies of the ownership certificate of the house to be purchased, the certificate of buying an apartment and her passport, to the Ministry of Labor and Social Affairs.  There, L. was informed that just like the other graduates, she would be provided with information within three days. According to this, the Ministry was to give an answer on March 6-7, however, a month has passed and L. has not received any response from the Ministry. The Orphanage graduate tried to contact the Ministry in all the possible ways, such as hotline, phone numbers and emails, and all in vain. The young girl thus had to apply to HCA Vanadzor, hoping that the Organization would help her clarify this uncertain situation. L. told HCA Vanadzor that she did not have a permanent residence place and stayed at her friends’ or acquaintances’ homes, she was unemployed and was in a difficult social situation, thus solving the issue of the apartment as soon as possible was vital for her.
On April 4, HCA Vanadzor wrote a note to Zaruhi Batoyan, RA Minister of Labor and Social Affairs, to find out why the issue had not been solved so far. Given the urgency of the issue, the Organization also tried to contact the Ministry to get clarifications on the matter. Unfortunately, the Organization’s attempts were, too, in vain, and nobody answered the phone calls.
Taking the above-mentioned into account and guided by Article 51 of the RA Constitution and Article 6 of the RA Law “On freedom of information”, the Organization requested the Minister of Labor and Social Affairs to provide clarifications as to why they had not responded to L.R.’s application so far, when and in what timeframe the Ministry envisaged to organize the process of buying an apartment for the girl left without parental care, whether the state of emergency had any impact on not responding to the application and not answering phone calls. Expecting that the Ministry would properly regulate the issue of providing L.R. with an apartment as soon as possible, henceforth eliminating the inconsistent workstyle, HCA Vanadzor also expressed hope that the Ministry would not violate the procedure and time limits established by law in regard to responding to the note sent, as, according to Article 9 of the RA Law “On freedom of information”, citizens’ inquiries get an answer within 5 days after the inquiry is filed.
On April 6, 2020, Astghik Minasyan, Head of the Social Assistance Department at the RA Ministry of Labor and Social Affairs, informed HCA Vanadzor by a written note that L.R.’s application was submitted to the Ministry’s document circulation electronic system on March 23, 2020, and two days later was sent to Urban Development, Technical Standards and Fire Safety Inspectorate, and once the answer of the Inspectorate was received, the application would be processed in the manner prescribed. A.Minasyan also notified that L.R.’s apartment certificate was valid till December 20, 2020.