Նախորդ 10 տարիների ընթացքում ՀՀ-ում անցանկալի է համարվել 198.091 անձ
Հայաստանի Հանրապետությունում 10 տարվա ընթացքում՝ 2009-2018 թթ.-ին, 198.091 օտարերկրացի անցանկալի անձ է համարվել, և արգելվել է նրանց մուտքը ՀՀ: Նույն ժամանակահատվածում ՀՀ-ում անցանկալի համարվող օտարերկրացիների տվյալների բանկից 221.688 անձի տվյալ հանվել է: Դրանում ամենամեծ թիվը բաժին է ընկնում 2018 թ.-ին. ընթացիկ տարում ՀՀ-ում անցանկալի համարվող օտարերկրացիների տվյալների բանկից հանվել են 78.789 անձի տվյալներ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի աշխատակազմի ղեկավար Մ. Խաչատրյանի՝ 2018 թ. օգոստոսի 9-ի գրությունից՝ ի պատասխան ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի հարցման: Նշենք, որ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը տեղեկատվություն էր հայցել 2000 թ.-ից մինչ օրս ՀՀ տարածքում անցանկալի համարվող օտարերկրացիների տվյալների բանկում ներառված և հանված անձանց թվի, ինչպես նաև՝ ներառելու հիմքերի մասին: ԱԱԾ-ն տեղեկատվություն է տրամադրել միայն 2009թ.-ից սկսած՝ պատճառաբանելով, որ տեխնիկական պատճառներով նախորդ տարիների վերաբերյալ տեղեկատվությունը տրամադրել հնարավոր չէ, իսկ տվյալները ներառելու հիմքերին ընդհանրապես չի անդրադարձել:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ-ում անցանկալի համարվող օտարերկրացիների տվյալների բանկում ներառվել էին նաև ֆրանսահայ գործիչներ Ալեքսանդր Վարպետյանի ու Ժեան-Բապտիստե Օզկիրիսյանի (Շանթ Ոսկերչյան) տվյալները: ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակն ստանձնել էր նրանց իրավունքների պաշտպանությունը, և դատական բողոքարկման արդյունքում նրանց տվյալները ՀՀ-ում անցանկալի համարվող օտարերկրացիների տվյալների բանկից հանվեցին: Երկու դեպքում էլ տվյալների բանկում անձի տվյալները ներառելու հստակ հիմքեր չէին նշվում. ՀՀ ԱԱԾ-ն պնդում էր, թե կան «հավաստի տվյալներ», որ նրանց գործունեությունը կարող է վնաս պատճառել ՀՀ անվտանգությանը: Իսկ թե ինչ «հավաստի տվյալներ» էին դրանք, ԱԱԾ-ն այդպես էլ չգաղտնազերծեց անգամ տվյալների բանկից նրանց տվյալները հանելուց հետո:
2009-2018թթ. ՀՀ-ում անցանկալի համարվող օտարերկրացիների տվյալների բանկում ներառված և հանված անձանց թվերը, ըստ տարիների, ներկայացնում ենք ստորև.

198,091 persons were considered as undesirable in the RA in the last 10 years
198,091 foreigners were considered as undesirable in the Republic of Armenia in the last 10 years, from 2009 to 2018, and their entry to the RA was banned.
During the same time period, 221,688 persons’ data were withdrawn from the databank of foreigners considered as undesirable in the RA. The greatest number among those is attributed to 2018; 78,789 persons’ data were withdrawn from the databank of foreigners considered as undesirable in the RA in the current year.
We were informed about this through the letter sent by M. Khachatryan, Head of the Staff of the RA National Security Service, on August 9, 2018, in response to HCA Vanadzor.
It should be noted that HCA Vanadzor requested information on the number of the persons included in and withdrawn from the databank of foreigners declared undesirable in the RA from 2000 to date and the grounds for including them in the databank.
The NSS provided information only starting from 2009, giving the argument that it was impossible to provide information on the previous years for technical reasons, and did not address the grounds for including data at all.
It should be recalled that French-Armenian public figures Alexander Varpetyan’s and Jean Baptiste Ozkirisyan’s (Shant Vockerchyan) data were entered into the databank of persona non grata in the RA. HCA Vanadzor undertook the defense of their rights and, following a judicial appeal, their data were withdrawn from the databank of foreigners declared persona non grata in the RA.
In both of the cases, no clear grounds were indicated for entering the persons’ data into the databank; the RA NSS maintained that there were “reliable data” indicating that their activities might pose a danger to the security of the RA. The NSS did not declassify what “reliable data” they were even after withdrawing them from the databank.
The numbers of persons whose data were entered into and withdrawn from the databank of foreigners declared undesirable in the RA are presented below according to years.