ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ՀՀ գլխավոր դատախազից ու ոստիկանապետից պահանջել է հայտնաբերել և պատժել Սիսիանի միջադեպի մեղավորներին
April 8, 2020
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքներն արտակարգ դրության պայմաններում | Նորություններ
Ապրիլի 7-ին Սիսիանում միջադեպ է գրանցվել ոստիկանության ծառայողների և քաղաքացիների միջև: Ոստիկանները բռնություններ են կիրառել քաղաքացիների  նկատմամբ: ՀՔԱՎ գրասենյակն, արձագանքելով լրատվամիջոցների հրապարակումներին, ձեռնամուխ է եղել իրավիճակի պարզաբանմանը: Գրասենյակի տեղեկություններով՝ միջադեպը տեղի է ունեցել  Սիսիանի մաքսատան հարևանությամբ և կապված եղել պարետատան սահմանած ռեժիմի պահպանման հետ։ ՀՀ Ոստիկանության Սիսիանի բաժնի աշխատակիցները՝ բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մուրադյանի գլխավորությամբ, բռնություն են գործադրել Սիսիանի բնակիչներ՝ Մայիս, Մարտին և Արմեն Հարությունյանների նկատմամբ: Նրանցից Մարտին Հարությունյանն, ի դեպ, Սիսիան համայնքի  ավագանու անդամ է:
ՀՔԱՎ գրասենյակին հայտնի է դարձել նաև, որ Սիսիանի ոստիկանապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մուրադյանը հայհոյանքներ է հասցրել այդ քաղաքացիներին, անգամ բռնություն գործադրել՝ հարվածելով նրանց։ Մարտին և Արմեն Հարությունյանները տեղափոխվել են Ոստիկանության Սիսիանի բաժին, ուր ևս բռնության են ենթարկվել։
Մարտին Հարությունյանի ինքնազգացողությունը վատացել է և նրան շտապ օգնության մեքենայով տեղափոխել են Սիսիանի բժշկական կենտրոն: Ավելի ուշ՝ ոստիկանի ուղեկցությամբ, բժշկական կենտրոն  է տեղափոխվել նաև վնասվածքներ ստացած Արմեն Հարությունյանը։
Առաջնորդվելով ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 3091 հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով, չցանկանալով տալ քրեաիրավական որակումներ, պահպանելով անմեղության կանխավարկածի սկզբունքը, տեղյակ լինելով նաև սուտ մատնության համար նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին, հաշվի առնելով սույն դեպքում հանցագործության հատկանիշների առերևույթ առկայության հանգամանքը՝ ՀՔԱՎ գրասենյակը ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանից ու ՀՀ ոստիկանապետ Արման Սարգսյանից պահանջել է միջոցներ ձեռնարկել հանցագործության մասին սույն հաղորդմամբ ներկայացված փաստերի շուրջ համապատասխան քննություն կատարելու, ենթադրյալ հանցագործության հատկանիշներ հայտնաբերելու դեպքում՝ քրեական գործ հարուցելու, պատասխանատու անձանց հայտնաբերելու, վերոնշյալ քաղաքացիների խախտված իրավունքները վերականգնելու ուղղությամբ։
Հավելենք, որ միջադեպի մասին ոստիկանության լրատվության վարչության պետի տեղակալ Էդգար Ջանոյանը ԶԼՄ-ներին տեղեկացրել է, որ ՀՀ ոստիկանապետ Արման Սարգսյանի հանձնարարությամբ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունում նշանակվել է ծառայողական քննություն։

HCA Vanadzor demands from the RA Prosecutor General and Police Head to find and punish those guilty of Sisian incident
April 8, 2020
Activities | Legal Support | Legal Support | Publications | Human Rights in the State of Emergency | News
On April 7, an incident took place between police officers and citizens in Sisian. The policemen used violence against the citizens. Responding to the media publications, HCA Vanadzor started to clarify the situation. According to the information in possession of the Organization, the incident took place near Sisian Customs House and was connected with maintaining the regime established by the Commandant’s office. RA Police Sisian division officers, presided by Muradyan, temporary Head of the Division , used violence against Sisian residents Mayis, Martin and Armen Harutyunyans. By the way, Martin Harutyunyan is   a member of Sisian community council.
HCA Vanadzor also learnt that Sisian temporary Police Head spoke swear words to those citizens and even used violence by hitting them. Martin and Armen Harutyunyans were transferred to Police Sisian division, where they were also subjected to violence.
Martin Haruityunyan’s state worsened and the ambulance car transferred him to Sisian medical center. Later, accompanied by a policeman, Armen Harutyunyan, with injuries, was also transferred to the medical center.
Guided by Article 309.1 (1) and (2) and not willing to give criminal legal qualifications, maintaining the principle of the presumption of innocence, aware of  the criminal liability envisaged for false denunciation and taking into account the prima facie presence of crime features in this case, HCA Vanadzor demanded from the RA Prosecutor General Artur Davtyan and RA Police Head Arman Sargsyan to take measures to conduct an appropriate investigation into the facts presented by this crime report, and in case of finding out alleged crime features, to initiate a criminal case, to disclose those liable and to restore the above-mentioned citizens’ violated rights
Let us also add that Edgar Janoyan, Deputy Head of the Police Public Relations Department, informed the media that on the instruction of the RA Police Head Arman Sargsyan, service investigation had been appointed in the Internal Security Department of the Police.