ՀՀ ոստիկանության կողմից վարչարարության իրականացումը՝ արտակարգ դրության պայմաններում․ վերլուծություն
COVID-19 | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Իրավակիրառ պրակտիկայի վերլուծություն | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքներն արտակարգ դրության պայմաններում | Պետական կառույցներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում | Օրենսդրական առաջարկություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
2020 թ. մարտի 16-ից՝ 18։30-ից մինչև ապրիլի 14-ը՝ 17։00-ն, ՀՀ-ում հայտարարվել է արտակարգ դրություն, որով պայմանավորված՝ սահմանափակվել է մարդկանց ազատ տեղաշարժը։
Առանց պարետատան սահմանած փաստաթղթերի տեղաշարժման և անձնական տրանսպորտային միջոցներով երկուսից ավելի անձանց տեղափոխման դեպքում քաղաքացիները կարող են ենթարկվել վարչական պատասխանատվության՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երկուհարյուրհիսնապատիկի չափով տուգանքի, իսկ նշված սահմանափակումները պահպանելու նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնում է ՀՀ ոստիկանությունը։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ՀՀ-ում արտակարգ դրությամբ պայմանավորված պետական մարմինների կողմից իրականացվող վարչարարության ընթացքում առավել հաճախ վարչական վարույթներ հարուցվում են վերը նշված պահանջների խախտման դեպքերով, ՀՔԱՎ-ը այս վերլուծության շրջանակներում անդրադառնում է ՀՀ ոստիկանության կողմից իրականացվող վարչարարության իրավաչափությանը՝ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի համատեքստում։
ՀՀ ոստիկանության կողմից հրապարակված տեղեկությունների ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ այդ հրապարակումները տեղեկություններ են պարունակում այն դեպքերի վերաբերյալ, երբ տեղաշարժման կանոնները խախտած անձանց նկատմամբ կազմվել են վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություններ: Նշված հրապարակումներում անդրադարձ չի կատարվում այն դեպքերին, երբ անձը խախտել է տեղաշարժման կանոնները, սակայն դրա վերաբերյալ վարչական իրավախախտման արձանագրություն ոստիկանության կողմից չի կազմվել և առաջին հայացքից տպավորություն է ստեղծվում առ այն, որ քննարկվող զանցանքը կատարող բոլոր անձանց նկատմամբ ՀՀ ոստիկանությունը դրսևորում է միատեսակ վարքագիծ՝ վերջիններիս վերաբերյալ կազմելով վարչական իրավախախտում կատարելու վերաբերյալ արձանագրություն:   Մինչդեռ, նման փաստը հերքվում է լրատվական կայքերում հրապարակված որոշ տեղեկություններով:
Ամփոփելով արտակարգ դրության պայմաններում վարչարարութուն իրականացնող ՀՀ ոստիկանության վարքագիծը՝ արձանագրում ենք, որ տեղաշարժման կանոնների պահպանման նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու ընթացքում ՀՀ ոստիկանությունը խախտում է վարչարարության հիմնարար սկզբունքներից օրինականության և կամայականության արգելքի սկզբունքները, միատեսակ փաստական հանգամանքների նկատմամբ դրսևորում է կամայական և անհավասար մոտեցում, որը բերում է անձանց՝ սահմանադրությամբ երաշխավորած իրավահավասարության իրավունքի խախտմանը:
Ամփոփելով սույն վերլուծությամբ բացահայտված խնդիրները, առաջարկում ենք՝
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգրքի 182.3-րդ հոդվածը 10-րդ մասը խմբագրել հետևյալ բովանդակությամբ՝
«Արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում որպես սահմանափակում նախատեսված պարտադիր մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման կանոնները խախտելը»։
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգրքի 182.3 հոդվածը լրացնել նոր մասով հետևյալ բովանդակությամբ՝
«Արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում  ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի սահմանափակումները խախտելը՝ բացառությամբ սույն օրենսգրքի 182.3 հոդվածի 10-րդ  մասով նախատեսված իրավախախտումների»:

Analysis on administration by the RA Police in the state of emergency
COVID-19 | Reports|Information Papers|Brochures | Law Enforcement Practice Analysis | Publications | Human Rights in the State of Emergency | State Institutions | Civilian Oversight and Monitoring | Legislative Proposals | Legislative Proposals and Analysis
A state of emergency was declared in the RA for the time period of March 2020, 16, 6:30 p.m. -  April 14, 5:00 p. m., which entailed a restriction of the right to move freely․
In case of movement without the documents required by the Commandant’s Office and in case of movement of more than 2 persons by private transport means, citizens may be held administratively liable in the form of a fine of 100-fold up to 250-fold  of the minimum wage. The RA Police conduct control over the maintenance of restrictions.
Taking into account that during the administration carried out by the RA Police in relation to the state of emergency, administrative proceedings are often initiated on the grounds of violations of the above-mentioned requirements, in this analysis, HCA Vanadzor touches upon the legality of RA Police administration in the context of RA Code of Administrative Offences.
The study of the information published by the RA Police shows that those publications contain information in regard to cases when administrative offence protocols were made against persons who violated movement rules. The mentioned publications do not touch upon any case, where a person violated movement rules and the Police did not make an administrative offence protocol. And thus, it seems from the first sight, that the RA Police manifest the same conduct in regard to all persons who make the offence being discussed by making an administrative offence protocol. Meanwhile, this fact is refuted by certain information published on some media websites.
Summing up the conduct of the RA Police carrying out administration in the state of emergency, we record that when  exercising control over the maintenance of movement rules, the RA Police violate the fundamental administration principles of legality and prohibition of arbitrariness, and manifest arbitrary and unequal approach towards similar factual circumstances, which entails violation of the right to legal equality safeguarded by the Constitution.
Summing up the findings of this analysis, we recommend the following.
Edit Article 182.3 (10) of the RA Code of Administrative Offences, dated December 6, 1985, with the following:
“Violation of mandatory rules of isolation or self-isolation envisaged as a restriction in the state of emergency declared on the grounds of emergency situation”.
Addend Article 182.3 of the RA Code of Administrative Offences, dated December 6, 1985, with the following:
“Violation of restrictions of the right to move during the state of emergency declared on the grounds of the emergency situation, except the offences envisaged by Article 182.3 (10) of this Code”.