Դատարանը վճռեց Լիա Միսակյանի մահվան մեջ մեղադրված բժիշկներին 2 տարով զրկել մանկաբուժությամբ զբաղվելու իրավունքից, բայց վաղեմության ժամկետն անցած լինելու պատճառով նրանք կազատվեն պատժից
September 25, 2018
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Լիա Միսակյան | Կյանքի իրավունք | Նորություններ
2018 թ. սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր՝ Մ.Մելքոնյանի, վճռեց լրացուցիչ պատիժ նշանակել 2013 թ. հունվարին մահացած 2 տարեկան, 3 ամսական Լիա Միսակյանի մահվան մեջ մեղադրված բժիշկների նկատմամբ:
Դատարանը վճռեց ամբաստանյալներ Լիլիթ Վարդանյանին և Զարինե Այվազյանին զրկել մանկաբուժական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից երկու տարի ժամկետով։ Միաժամանակ դատարանը վճռեց ամբաստանյալներին ազատել պատժից՝ վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով։
Հիշեցնենք, որ 2015 թ. հունիսի 15-ի դատավճռով Լ․ Վարդանյանը և Զ․ Այվազյանը մեղավոր էին ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված արարքի կատարման մեջ ու նրանց նկատմամբ նշանակվել էր ազատազրկման ձևով պատիժ՝ համապատասխանաբար 2 տարի և 2 տարի 6 ամիս ժամկետով՝ առանց լրացուցիչ պատժի նշանակման: Միաժամանակ կիրառելով ՀՀ անկախության 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ընդունված համաներման ակտի 4-րդ կետի 1-ին ենթակետը, դատարանն ամբաստանյալներին ազատել էր պատժի կրումից:

The Court decided to deprive the doctors charged with Lia Misakyan’s death of the right to practice pediatrics for a period of two years. However, they will be released from the punishment due to the expiration of statute limitations period
Activities | Legal Support | Legal Support | Lia Misakyan | Right to life | News
On September 24, 2018, presided by Judge M. Melkonyan, Yerevan General Jurisdiction Court decided on additional punishment for the doctors charged with 27-month-old Lia Misakyan’s death in 2013.
The Court decided to deprive defendants Lilit Vardanyan and Zarine Ayvazyan of the right to practice pediatrics for a period of two years. At the same time, the Court decided to release the defendants of the punishment due to the expiration of statute limitations period.
We would like to remind that according to the Court ruling of June 15, 2015, L. Vardanyan and Z. Ayvazyan were found guilty of the act envisaged by Article 130 § 2 of the RA Criminal Code and they were sentenced to imprisonment for a period of 2 years and 2 years and 6 months respectively, without additional punishment. At the same time, applying point 4 sub-point 1 of the Amnesty Act adopted on the occasion of the 22nd anniversary of the RA independence, the Court released the defendants from serving their punishment.