ՀՔԱՎ գնահատականը՝ «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ՀՀ օրենքի նախագծի դրույթների վերաբերյալ
COVID-19 | Իրավակիրառ պրակտիկայի վերլուծություն | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքներն արտակարգ դրության պայմաններում | Նորություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի որոշմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 100-րդ և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն`  Կառավարության նախաձեռնությամբ ապրիլի 28-ին գումարվել է Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ։ Օրակարգում, inter alia, ընդգրկվել է  «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը։
Նածագծի հիմնավորման մեջ ընդգծվում է, որ արտակարգ դրության ընթացքում պետական կառավարման առանձնահատկությունների առավել համապարփակ կարգավորման իմաստով անհրաժեշտ է հստակեցնել պարետի և պարետատան կարգավիճակը` պետական կառավարման համակարգի եւ կառավարչական իրավահարաբերությունների ներկայիս համատեքստում, ինչպես  նաև պարետի կողմից ընդունվող ակտերի կարգավիճակը:
Եթե ՀՀ Կառավարության 2020 թվականի մարտի 16-ի 298-ն որոշումը օրենսդրական հիմնավորվածության տեսակետից հարցեր չեն առաջացնում, ապա Պարետի ընդունած որոշումների իրավաբանական ուժը և նշանակությունը ՀՀ իրավական համակարգում խիստ վիճելի են։
Հիմնավորումները և ամբողջական փաստաթուղթը՝ ԱՅՍՏԵՂ
Անհրաժեշտ է օրենսդրական փոփոխությունները համապատասխանեցնել ՀՀ Սահմանադրությանը և մարդու իրավունքների միջազգային օրենսդրության պահանջներին։  Այս հարցի առնչությամբ արտակարգ դրության պայմաններում անհրաժեշտության սկզբունքը պահանջում է, որ արտակարգ իրավիճակների միջոցները կարողանան հասնել իրենց նպատակին` որոշումների կայացման ժողովրդավարական ընթացակարգերի և նորմալ կանոնների նվազագույն փոփոխությամբ։ Հաշվի առնելով ճգնաժամի արագ և անկանխատեսելի զարգացումը, կարող են անհրաժեշտ լինել համեմատաբար օրենսդրական լայն պատվիրակումներ, որոնք ստեղծված հանգամանքներում պետք է հնարավորինս կոնկրետ և հստակ ձևակերպվեն, որպեսզի նվազեցվի չարաշահման ցանկացած հնարավորությունը։
Ամփոփելով կարող ենք եզրակացնել, որ
1. ՀՀ-ում արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո իրավունքների և ազատությունների սահմանափակումները սահմանող Պարետի որոշումները հակասում են «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին», «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքներին և ՀՀ Սահմանադրությանը։
2. Նախագծում ամրագրված կարգավորումը, որը հնարավորություն է տալիս համաճարակի հետևանքով առաջացած արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության դեպքում անձի անձնական ազատության իրավունքի սահմանափակում՝ արտակարգ դրության պայմաններում կիրառվող միջոցառումների իրականացման համար ներգրավված մարմինների կողմից տրված բանավոր կարգադրությամբ, հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը և մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշներին, հետևաբար պետք է վերացվի։
3. «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսել մեկուսացված անձանց մեկուսացման համար նախատեսված որոշակի տարածքում գտնվելու պատճառների մասին տեղեկության, անկախ բժշկական օգնության և իրավաբանական օգնության մատչելիության իրավունքները։

HCA Vanadzor assessment to the provisions of the RA draft law on making amendments and addenda to the RA Law “On the legal regime of the state of emergency”
COVID-19 | Law Enforcement Practice Analysis | Publications | Human Rights in the State of Emergency | News | Legislative Proposals and Analysis
By the decision of RA NA President Ararat Mirzoyan and according to Article 100 of the RA Constitution and Article 41 of the constitutional law “On the National Assembly Regulations”, on April 28, an extraordinary session of the RA National Assembly was convened. The agenda included, inter alia,  RA Draft Law on making amendments and addenda to the RA Law “On the legal regime of the state of emergency”.
The justification of the draft underscores that in the context of a more comprehensive regulation of the state governance peculiarities in the state of emergency, it is necessary to  specify  the state of the Commandant and the Commandant’s Office in the current context of state governance system and legal relations thereof, as well as the state of acts adopted by the Commandant.
While the RA Government’s decision 298-n, dated March 16, 2020, does not give rise to questions from the perspective of legislative substantiation, the legal power and meaning of the Commandant’s decisions in the RA legal system are very disputable.
The full document, together with the relevant substantiations, is available HERE.
Legislative changes should be made in line with the RA Constitution and requirements of international human rights law. In regard to this issue, the principle of necessity in the state of emergency requires that  emergency state measures be able to achieve their goals with the minimal changes of democratic procedures of decision-making and rules. Taking into consideration the rapid and unpredictable development of the crisis, relatively large legislative delegations might be necessary, which should be formed as concretely and clearly as possible in order to minimize any possibility of abuse.
Summing up, we can conclude that
1. The Commandant’s decisions determining the restrictions of rights and freedoms after the declaration of the state of emergency in the RA contradict RA  Law “On the legal regime of the state of emergency”, RA Law “On Normative legal acts” and RA Constitution.
2. The regulation enshrined in the draft, that allows for a restriction of the right to personal freedom in case of the state of emergency caused by the epidemic and as orally ordered by the bodies involved for the implementation of measures used in the state of emergency, contradicts the RA Constitution and international human rights standards. Therefore, it should be eliminated.
3. Envisage by the RA Law “On the legal regime of the state of emergency” rights to independent medical aid, access to legal aid and information on the reasons  for being in areas designated for isolation for isolated persons.