Եթե զորակոչի համար բուժզննության ընթացքում անվտանգության կանոնները չեն պահպանվում, դիմեք ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ
May 13, 2020
COVID-19 | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2020 | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքներն արտակարգ դրության պայմաններում | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2020 թ․ մայիսի 1-ից մեկնարկել են զորակոչի նախապատրաստական աշխատանքները։ Բուն զորակոչը կիրականացվի  հուլիսի 1-ից օգոստոսի 30-ը։
Ինչպես ՀՔԱՎ-ին ավելի վաղ հայտնել էին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից, չնայած մարտի 1-ից դադարեցվել են ՀՀ ՊՆ տարածքային ստորաբաժանումների և բժշկական հանձնաժողովների աշխատանքները և արգելվել է հոսպիտալների կողմից քաղաքացիների սպասարկումը, բայց պայմանավորվածություն կա տարածքային ամբուլատոր-պոլիկլինիկական հասատությունների հետ՝ օրվա հնարավոր թողունակությանը համապատասխան՝ ապրիլի 1-ից զորակոչիկների բժշկական զննությունն իրականացնելու համար։
Մենք արդեն ահազանգեր ենք ստանում այն մասին, որ զորակոչիկներին բուժզննության են կանչում մեծ խմբերով։ Աբովյանի զինկոմիսարիատում, չնայած նրան, որ ձեռնոց ու դիմակ է տրամադրվում, բայց շատ փոքր տարածքում մի քանի տասնյակ զորակոչիկների են հավաքում։
Փաստորեն առնվազն անհրաժեշտ սոցիալական հեռավորության պահպանման կանոնը չի գործում։
Չի պահպանվում նաև անձնական տվյալների գաղտնիության սկզբունքը․ նույն բժշկական սենյակ մտնում են միաժամանակ երեք զորակոչիկներ՝ տարբեր բժիշկների մոտ։
Կրկին կոչ ենք անում այս պայմաններում խստորեն պահպանել անվտանգության բոլոր կանոնները, ապահովել ֆիզիկական հեռավորությունը՝ բժշկական զննության կազմակերպման ընթացքում՝ թե աշխատասենյակներում, թե սպասասրահներում։
Այն զորակոչիկները, որոնք  բուժզննություն անցնելու շրջանակում բժշկի սենյակում կամ հերթի մեջ սպասելիս ականատես են լինում կորոնավիրուսային վարակի տարածումը կանխելու նպատակով սահմանված անվտանգության կանոնների խախտման, կարող են դիմել ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ՝ հետևյալ կոնտակտներով։

If safety rules are not adhered to during the medical examination for the call-up, apply to HCA Vanadzor
May 13, 2020
COVID-19 | Activities | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2020 | Publications | Human Rights in the State of Emergency | News | State Institutions | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
On 1 May 2020, call-up preparation works commenced. The actual call-up will be conducted during 1 July - 30 August.
As the RA Defense Ministry informed HCA Vanadzor earlier, though since March 1 the RA Defense Ministry territorial subdivisions and medical commissions have stopped working and hospitals have been prohibited to provide services to citizens, there is an agreement with the territorial outpatient polyclinic institutions to conduct medical examination of conscripts since April 1, in accordance with the daily patient throughput capacity.
We already receive alarms that conscripts are being called for medical examination in large groups. In Abovyan military commissariat, though face coverings and gloves are provided, a few dozens of conscripts gather in a  very small area.
As a matter of fact, at least the rule of keeping physical distance is not kept.
Besides, the principle of confidentiality of personal data is not kept, as simultaneously 3 conscripts  enter the same room to visit different doctors.
Once again we call on to strictly adhere to all the safety rules, provide physical distance during the organization of medical examination both in office rooms and in the waiting room.
Conscripts, who witness violation of safety rules established to prevent the spread of coronavirus in the doctor’s room or in queue to undergo a medical examination, may apply to HCA Vanadzor with contacts presented below.