«Ռուսական ռազմական ներկայությունը Հայաստանում և դրա ազդեցությունը մարդու իրավունքների վիճակի վրա» ՀՔԱՎ-ի զեկույցի վերաբերյալ պաշտոնական անդրադարձը
2019 թ. հոկտեմբերի 31-ին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը ներկայացրեց «Ռուսական ռազմական ներկայությունը Հայաստանում և դրա ազդեցությունը մարդու իրավունքների վիճակի վրա», ինչպես նաև  «Ռուսական ռազմական ներկայությունը Հայաստանում, Մոլդովայում և Ուկրաինայում և դրա ազդեցությունը մարդու իրավունքների վիճակի վրա» զեկույցները։
Զեկույցներն անդրադառնում են ԱլԳ երկրներում՝ Հայաստան, Մոլդովա, Ուկրաինա, ռուսական ռազմական ներկայությանը, դրա հետեւանքով մարդու իրավունքների խախտումներին, միջպետական փաստաթղթերին:
Հայաստանին վերաբերող զեկույցում ներկայացված են ՀՀ և ՌԴ միջև կնքված միջպետական փաստաթղթերով կարգավորվող հարաբերությունների վերաբերյալ մտահոգությունները, ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողների մասնակցությամբ Հայաստանում տեղի ունեցած միջադեպերը, Հայաստանում մարդու իրավունքների վիճակի վրա ռուսական ռազմաբազայի ներկայության ազդեցությանն առնչվող խնդիրները, այդ թվում՝ ՀՀ Սահմանադրությանը միջպետական փաստաթղթերի անհամապատասխանության վերաբերյալ խնդիրները։
Ակնկալելով պատասխանատու պետական կառույցների կարծիքը և մեկնաբանությունները Հայաստանին վերաբերող զեկույցում ներկայացված հարցերի և խնդիրների շուրջ՝ 2020 թ. հունվարի 10-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը նշված զեկույցներն ուղարկել է․
• ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին,
• ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին,
• ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանին,
• ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանին,
• ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին:
2020 թ. մայիսի դրությամբ նշված 5 կառույցներից պատասխան է ստացվել միայն 3-ից:
1. ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը Հայաստանին վերաբերող զեկույցի վերաբերյալ մեկնաբանություններ է ներկայացրել 2020 թ. հունվարի 24-ին:
Մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել Սահմանադրության և միջպետական փաստաթղթերի անհամապատասխանության մասին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի դիտարկմանը՝ նշելով, որ ՀՀ վավերացրած միջազգային պայմանագրերի և օրենքների նորմերի միջև հակասության դեպքում կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողների մասնակցությամբ տեղի ունեցած դեպքերին, որոնք ներկայացված են զեկույցում, ապա Հանձնաժողովի նախագահը, որակելով դրանք ողբերգական և մտահոգիչ, պատրաստակամություն է հայտնել աշխատել ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի հետ՝ հավելելով, որ զեկույցը տրամադրելու է ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ ՀՀ-ում ՌԴ ռազմաբազայի զինծառայողների մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպերի և ՀՀ-ում մարդու իրավունքների վրա ռուսական ռազմաբազայի ազդեցությանն առնչվող խնդիրների ուսումնասիության նպատակով:
1. ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, 2020 թ. փետրվարի 19-ին անդրադառնալով ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի գրությամբ բարձրացված հարցերին, հայտնել է, որ այժմ հանձնաժողովն իր վերահսկողական գործառույթների սահմաններում իրականացնում է մի շարք միջոցառումներ, որոնք ուղղված են նաև Կազմակերպության կողմից բարձրացված հարցերի պարզաբանմանը:
Հանձնաժողովի նախագահը նպատակահարմար է համարել անդրադառնալ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի արձանագրած խնդիրների քննարկմանը՝ իրենց կողմից իրականացվող միջոցառումների արդյունքների ամփոփումից հետո: Այնուամենայնիվ պատասխան գրությամբ Հանձնաժողովի նախագահըց հստակ չի նշել տվյալ միջոցառումների բնույթն ու դրանց ամփոփման համար նախատեսվող ժամանակահատվածը:
1. ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավոր քարտուղար Արթուր Սարգսյանը, 2020 թ. մարտի 4-ի պատասխան գրությամբ անդրադառնալով Հայաստանին վերաբերող զեկույցին, ՀՀ-ում ՌԴ ռազմաբազայի կարևորությունը ներկայացրել է նշված երկրների միջև կնքված պայմանագրերով ամրագրված պարտականությունների համատեքստում:
Մասնավորապես՝ ՊՆ-ը տեղեկացրել է, որ  ՀՀ տարածքում ռուսական ռազմաբազայի առկայությունը բխում է ՀՀ շահերից՝ հաշվի առնելով հետևյալ հանգամանքները.
• ՀՀ և ՌԴ միջև ՀՀ տարածքում ռուսական ռազմաբազայի մասին 1996 թ.-ի պայմանագրի 5-րդ արձանագրությամբ սահմանված է, որ ՀՀ տարածքում ռուսական ռազմաբազան ապահովում է ՀՀ անվտանգությունը ՀՀ սահմաններին:
• ռուսական կողմը պարտավոր է Հայաստանին ապահովել ժամանակակից սպառազինությամբ: Այս առումով ՊՆ-ը տեղեկացրել է, որ ՀՀ զինված ուժերը տարիներ շարունակ համալրվել են գերճշգրիտ հեռահար հրթիռային, հրետանային խոցման, հակաօդային պաշտպանության և ժամանակակից զինատեսակներով, առաջնահերթ բազմաֆունկցիոնալ ավիացիայով և ՀՀ ռազմական կարիքներից բխող բազմաթիվ այլ սպառազինությամբ և ռազմատեխնիկական միջոցներով: Հավելվել է, որ Հայաստանը շարունակում է սպառազինումն իր ռազմական կարիքներին համապատասխան:
• ՊՆ-ը նաև նշվել է, որ ռուսական ռազմաբազայի՝ ՀՀ տարածքում տեղակայմամբ ռուսական կողմը կատարում է 1997 թ.-ին ստորագրված «ՀՀ և ՌԴ միջև բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին» պայմանագրից բխող իր պարտավորությունները, այդ թվում՝ ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության և անվտանգության ապահովումը, ՀՀ վրա զինված հարձակման սպառնալիք առաջանալու պարագայում՝ համատեղ պաշտպանության ապահովումը և խաղաղության ու փոխադարձ անվտանգության պահպանումը:
ՀՀ ՊՆ գրությամբ նաև հղում է կատարվել ՀՀ և ՌԴ միջև կնքված այլ համաձայնագրերի: Մասնավորապես՝ ՊՆ-ը  արձանագրել է, որ 2015 թ.-ին ստորագրված «ՀՀ և ՌԴ միջև Հավաքական անվտանգութհան Կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին» համաձայնագրով ստեղծվում է հակաօդային պաշտպանության համակարգ, որը հնարավորություն է ընձեռում կազմակերպել նշված տարածաշրջանում ՀՕՊ միավորված համակարգի զորքերի համատեղ կիրառման պլանավորումը, ՀՕՊ ուղղությամբ փոխգործակցությունը, համատեղ օպերատիվ և մարտական պատրաստությունը՝ պահպանելով խաղաղ ժամանակ ՀՀ ՀՕՊ զորքերի կիրառման համար որոշումների կայացման իրավունքը:
Վկայակոչելով 2016 թ.-ին ստորագրված «ՀՀ և ՌԴ միջև ՀՀ զինված ուժերի և ՌԴ զինված ուժերի զորքերի միացյալ խմբավորման մասին» համաձայնագիրը և  կանոնակարգը՝ նշել են, որ ձևավորվել է ՀՀ զինված ուժերի և ՌԴ զինված ուժերի զորքերի միացյալ խմբավորում, որի նպատակը զինված հարձակմանը կամ ագրեսիային, ինչպես նաև համատեղ անվտանգության դեմ սպառնալիքներին և այլ մարտահրավերներին համարժեք արձագանքումն է:
Անդրադառնալով  զեկույցում ներկայացված ռուսական ռազմաբազային և սահմանապահ զորքերին առնչվող հարցերին՝ ՊՆ-ը արձանագրել է, որ դրանք չպետք է ներկայացվեն համադրության մեջ, քանի որ դրանց հարաբերությունները կարգավորվում են առանձին միջազգային պայմանագրերով, ունեն տարբեր խնդիրներ, նպատակներ, կարգավիճակ և ենթակայություն: Մասնավորապես՝ ռազմաբազան գտնվում է ՌԴ պաշտպանության նախարարության, իսկ սահմանապահ զորքերը՝ ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության ենթակայության տակ: ՊՆ-ը առաջարկվել է սահմանապահ զորքերին առնչվող հարցերի քննարկման համար դիմել լիազոր մարմնին՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը:
ՊՆ-ը նաև նշել է, որ ելնելով այն փաստից, որ բացի զեկույցում նշված իրավական փաստաթղթերից, գործում են նաև այլ՝ պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկությունների հետ կապված հարաբերությունները կարգավորող ՀՀ միջազգային պայմանագրեր և դրանցից բխող նորմատիվ ակտեր՝ այդ պատճառով զեկույցի հեղինակների կողմից հնարավոր չէ տալ օբյեկտիվ, ամբողջական և համապարփակ եզրակացություն՝ զեկուցման առարկա հանդիսացող թեմայի վերաբերյալ:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կողմից զեկույցում նշված ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողների կողմից կատարվող խախտումներին, նրանց նկատմամբ հսկողության բացակայությանն առնչվող խնդիրների մասով ՀՀ ՊՆ-ն միայն վկայակոչել է «ՀՀ և ՌԴ միջև ՀՀ տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի կազմում ՌԴ զինված ուժերի ռազմական ոստիկանության մարմինների մասին» համաձայնագրի նախագիծը, որը նախատեսում է դրույթներ ՌԴ զինված ուժերի զինվորական կազմավորումներում օրինականության, կարգուկանոնի, զինվորական կարգապահության ապահովման, ՌԴ ռազմաբազային զինծառայողների կարգապահական իրավախախտումների գործերով իրավասությանը համապատասխան քննության անցկացման, կատարման և այլ հնարավոր խնդրահարույց հարցերի վերաբերյալ:
ՀՀ ՊՆ-ն զեկույցի այս հատվածը մեկնաբանելիս կարծիք է հայտնել, որ ՀՔԱՎ զեկույցում բացակայում են ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողների մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպերի և ՀՀ-ում մարդու իրավունքների միջև կապի վերաբերյալ օբյեկտիվ հիմնավորումները:
Հավելվել է, որ զեկույցում ներկայացված եզրահանգումներում և գնահատականներում բացակայում են նաև օբյեկտիվ հիմնավորումները՝ մարդու իրավունքների խախտումների և ռուսական ռազմաբազային առնչվող ռազմաքաղաքական հարցերի միջև:
Հարկ է նշել, որ ՀՀ-ում ՌԴ ռազմաբազայի զինծառայողների կարգապահական իրավախախտումների գործերով համապատասխան քննության անցկացման վերաբերյալ որոշակի պատկեր ունենալու նպատակով 2019 թ. հոկտեմբերի 29-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը հարցում է ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ պահանջելով տեղեկատվություն այն մասին, թե ինչ քայլեր են ձեռնարկվել 2018 թ.-ին Գյումրիում տեղակայված ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայողների կողմից՝ առանց ՀՀ իրավասու մարմիններին նախապես տեղեկացնելու, Շիրակի մարզի Փանիկ գյուղում իրականացված զորավարժությունների ընթացքում զենք և պայթուցիկ նյութեր օգտագործելու դեպքերի առթիվ ձեռնարկված քայլերի, քրեական գործ հարուցելու ուղղությամբ: Կազմակերպության հարցմանն ի պատասխան՝ ՀՀ դատախազության Շիրակի մարզի դատախազությունից 2019 թ. նոյեմբերի 11-ին հայտնել են, որ դեպքի առթիվ նախապատրաստված նյութերն ուղարկվել են ՌԴ իրավասու մարմնին։ Նշված պատասխանից ելնելով՝ 2019 թ. նոյեմբերի 21-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը կրկնակի տեղեկատվության հարցմամբ ՀՀ գխավոր դատախազից ահանջել է պարզաբանել, թե նշված նյութերն ուղարկելուց հետո ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ինչ տեղեկություններ ունի այդ գործի շրջանակներում իրականացված քայլերի և արդյունքների մասին, որին ի պատասխան, կրկին ստացվել է ՀՀ դատախազության Շիրակի մարզի դատախազության 2019 թ. նոյեմբերի 29-ի պատասխան գրությունը, որով տեղեկացրել են, որ «ՀՀ և ՌԴ միջև ՀՀ տարածքում ռուսական ռազմական բազայի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավասոության և փոխադարձ իրավական օգնության հարցերի վերաբերյալ» 1997 թ.-ին կնքված համաձայնագրով նախատեսված չէ ընդունված որոշման մասին համաձայնագրի մյուս կողմին տեղեկացնելու պարտականություն:

Official structures touch upon HCA Vanadzor report “Russian Military Presence in Armenia and its Impact on Human Rights Situation”
May 18, 2020
On 31 October 2019, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor presented the reports “Russian Military Presence in Armenia and its Impact on Human Rights Situation” and “Russian Military presence in Armenia, Moldova and Ukraine and its Impact on Human Rights Situation”.
The reports touch upon the Russian military presence in EaP countries, i.e. Armenia, Moldova and Ukraine, human rights violation resulting from it and interstate documents.
The report on Armenia presents concerns in regard to the relations regulated by interstate documents signed between the Republic of Armenia and the Russian Federation, incidents that occured in Armenia with the involvement of Russian military base servicemen, problems related to the impact of the presence of the Russian military base on the human rights situation in Armenia, including issues related to the noncompliance of interstate documents with the RA Constitution.
Expecting the opinions and observations of the responsible state structures in regard to the questions and issues presented in the report on Armenia, on 10 January 2020, HCA Vanadzor sent the above-mentioned reports to:
• RA Prime Minister Nikol Pashinyan,
• RA Minister of Defense Davit Tonoyan,
• Chairman of the Standing Committee on Defense and Security Issues of the National Assembly Andranik Kocharyan,
• Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Naira Zohrabyan,
• RA Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan.
As of May 2020, only 3 of the mentioned 5 structures had answered.
1.Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Naira Zohrabyan presented observations in regard to the report on Armenia on 24 January 2020.
In particular, Naira Zohrabyan touched upon HCA Vanadzor observation on the noncompliance of the Constitution and interstate documents. She mentioned that in case of contradiction between the international treaties ratified by the RA and norms of the law, the norms of international treaties are applied.
In regard to the incidents presented in the report that happened in Armenia with the involvement of the Russian military base servicemen, the Chair of the Committee qualified them as tragic and concerning and expressed willingness to work with HCA Vanadzor. She also added that she would give the report to the RA Prosecutor General in order to study the incidents that happened in the RA with the involvement of the RF military base servicemen and the issues related to the impact of the Russian military base on the human rights situation in the RA.
2.On 19 February 2020, Chairman of the Standing Committee on Defense and Security Issues of the National Assembly Andranik Kocharyan touched upon the matters raised in the note by HCA Vanadzor. He stated that currently, in the frame of its control functions, the Committee conducted a number of measures aimed at the clarification of the issues raised by the Organization.
The Chairman of the Committee found it expedient to touch upon the discussion of the problems recorded by HCA Vanadzor after summing up the results of the measures implemented by them. However, in the response letter, the Chairman of the Committee  did not specify the nature of the measures and the timeframe envisaged to sum them up.
3.General Secretary of RA MoD Artur Sargsyan touched upon the report on Armenia in his letter of 4 March 2020. He presented the importance of the RF military base in the Republic of Armenia in the context of obligations enshrined in the agreements signed between the mentioned countries.
In particular, MoD stated that the presence of the Russian military base in the RA territory is in the interests of the Republic of Armenia, taking into account the following conditions:
• Protocol 5 of 1996 agreement signed between the Republic of Armenia and the Russian Federation on the Russian military base in the RA establishes that the Russian military base in the territory of the Republic of Armenia ensures RA security on the RA borders.
• The Russian side has an obligation to provide Armenia with modern armament. In this sense, MoD informed that for years on end, the RA Armed Forces have been replenished with high-precision long-range missile, artillery concertation, anti-aircraft defense and modern armament, priority multifunctional aviation and a lot of other armament and military technical means in accordance with the RA military needs. It was also stated that Armenia continues armament in accordance with the military needs.
• MoD also noted that by the deployment of the Russian military base in the RA territory, the Russian side fulfills its obligations stemming from the Treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Assistance signed in 1997. These obligations include protection and provision of security of the RA sovereignty and territorial integrity, and in case there is a threat of armed attack on the Republic of Armenia, provision of joint protection, as well as maintenance of peace and mutual security.
In the letter, the RA MoD also made a reference to other treaties signed between the RA and the RF. In particular, the MoD recorded that the “Agreement on establishment of a Joint Regional Air Defense System of Collective Security in Caucasus” signed in 2015 establishes an air defense system, which creates an opportunity to organize the planning of using air defense unified system troops in the mentioned region, cooperation in the frame of air defense and unified operative and military preparation by maintaining the right to make decisions on the use of RA air defense troops in peaceful times.
Invoking the “Agreement between the Russian Federation and the Republic of Armenia on a Joint Group of Armed Forces of the Russian Federation and the Republic of Armenia” signed in 2016, as well as its regulation, they mentioned that a joint group of the troops of the RA armed forces and the RF armed forces was established, whose aim is to give a proportionate response to armed attacks or aggression, as well as mutual security threats and other challenges.
Touching upon the issues on the Russian military base and border guard troops presented in the report, MoD recorded that they should not be presented in combination, since their relations are regulated by separate international agreements, they have different problems, goals, states and subordination. In particular, the military base is under the RF Ministry of Defense, while the border guard troops are under Russian Federal Security Service. The MoD suggested applying to the competent body, i.e. RA National Security Service, to discuss the issues concerning the border guard troops.
The MoD also mentioned that based on the fact that besides the legal documents mentioned in the report, there are also other RA international treaties  regulating the relations connected with state and service secret, as well as normative acts stemming from them, it is not possible for the authors of the report to give an objective, full and comprehensive conclusion on the topic of the report.
In regard to the violations made by the Russian military base servicemen and the problems of the lack of control over them as mentioned by HCA Vanadzor in the report, the RA MoD only invoked the Draft Agreement  “Between the RA and the RF on military police bodies of the RF armed forces in the Russian military station in the RA territory”. The draft envisages provisions on  the legality, order and provision of military discipline in military formations of the RF armed forces, conduction of investigation of RF military base servicemen’s disciplinary offences according to the competence, and other possible problematic issues.
When making comments on this part of the report, the RA MoD expressed an opinion that in HCA Vanadzor report there were no objective substantiations in regard to the incidents that occurred with the involvement of the Russian military base servicemen and the human rights in the RA.
Besides, it was stated that in the conclusions and assessments presented in the report there were also no objective substantiations in regard to human rights violations and military-political issues related to the Russian military base.
It should be mentioned that in order to have a certain picture of the conduction of investigation into disciplinary violations by the RF military base servicemen, on 29 October 2019, HCA Vanadzor sent an inquiry to the RA Prosecutor General. The inquiry claimed information on the initiation of a criminal case and the steps taken in regard to the use of weapon and explosives by the RF 102 military base servicemen during the military exercises conducted in Shirak region Panik village in 2018 without informing the RA competent bodies in advance. In response to the Organization’s inquiry, on 11 November 2019, RA Shirak region Prosecutor’s Office informed that the materials prepared on the incident had been sent to the RF competent bodies.  Based on the answer, on 21 November 2019, HCA Vanadzor sent another information inquiry claiming from the RA Prosecutor General to clarify what information the RA Prosecutor General’s Office had on the steps taken and the results in the frame of the case after sending the above-mentioned materials. RA Prosecutor’s Office Shirak region Prosecutor’s Office sent a response on 29 November 2019. According to it, “the Agreement on the issues of jurisdiction and mutual legal assistance in legal matters related to the positioning of the Russian military base in the territory of the Republic of Armenia signed between the Republic of Armenia and the Russian Federation in 1997 does not define any obligation to inform the other party of the decision taken”.