Ղազախստանում ՀՀ դեսպանատունը, ըստ ահազանգած քաղաքացու, անգործության է մատնված
COVID-19 | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2020 | Հաճախ տրվող հարցեր | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքներն արտակարգ դրության պայմաններում | Նորություններ
ՀՔԱՎ-ը ահազանգ է ստացել Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուրսուլթանից։ Է․ Ս․-ի հաղորդմամբ՝ փետրվարին գնել է տոմս, որ մայիսի 2-ին ընդմիշտ վերադառնա Հայաստան։ Փակել է ոսկերչական մեծ արհեստանոցը, իրերի մի մասը հավաքել ուղարկել է Հայաստան։ Բնակարանի վարձակալության ժամկետը լրանում է, և գումար չունեն հետագա վարձակալման համար։ Անելանելի վիճակում են։
Չվերթի չեղարկման մասին ավիաընկերությունը տեղեկացրել է մարտի 20-ին։ Է․ Ս․-ը ասում է, որ իր նման շատերն են, որ ՀՀ քաղաքացի են կամ Ղազաստանի քաղաքացի հայեր են, որոնց երեխաները Հայաստանի քաղաքացի են և ցանկանում են հետ վերադառնալ, բոլոր գործերը փակել են, վաճառել են, իրերը ուղարկել և հիմա չեն կարողանում վերադառնալ։
Դիմել են դեսպանատուն, բայց՝ անօգուտ։
Մայիսի հինգին կազմակերպված միակ չվերթով չի կարողացել վերադառնալ, որովհետև նախ տոմսերի գներն են անհասկանալի ու տարբեր եղել, հետո էլ՝ կորոնավիրուսի թեստի պատասխանը պարտադիր պայման է եղել՝ օդանավակայան մուտք գործելու համար։ Նա դրա մասին տեղեկացել է ուշ և չի հասցրել այդ չվերթին։
«Դեսպանատուն դիմել եմ, պասիվ վիճակ է»,-հուսահատված ասում է Է․ Ս․-ը,-«Դեսպանատունը չի աշխատում։ Դիմել ենք Արտգործնախարարություն, ստանդարտ պատասխան են տալիս՝ դիմեք դեսպանատուն»։
Մինչև հուլիս չեն կարող սպասել, երբ չվերթները կվերականգնվեն, որովհետև աշխատանք չունեն, և տների վարձակալության ժամկետը մայիսի վերջին լրանում է։
Ղազաստանի տարբեր քաղաքներում գտնվող հայաստանցիները պատրաստ են կենտրոնանալ մի քաղաքում, որտեղից չվերթ կկազմակերպվի, միայն թե կարողանան վերադառնալ Հայաստան։
«Ֆեյսբուքով գրել եմ պարոն Նիկոլ Փաշինյանին, Ալեն Սիմոնյանին, Էդմոն Մարուքյանին, ոչ մեկը չի պատասխանել»։

According to the alarming citizen, the RA Embassy in Kazakhstan is inactive
COVID-19 | Activities | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2020 | FAQ | Publications | Human Rights in the State of Emergency | News
HCA Vanadzor received an alarm from Nur-Sultan, capital city of Kazakhstan. As E.S. informed, in February he had brought tickets to return to Armenia on May 2 and stay there forever. He had closed  his big gold jewelry workshop, packed the majority of his belongings and sent it to Armenia. The apartment rental term was expiring and they would not give money to rent the apartment any further. They were in an inextricable situation.
The aircompany informed about the cancellation of the flight on March 20. S. says that there are many others like him, who are either RA citizens or Armenians, who are citizens of Kazakhstan and whose children are RA citizens, and they want to return, all the jobs were closed, they have sold or sent their belongings and now they cannot return.
They applied to the embassy, but in vain.
He did not manage to return by the only flight organized on May 5, since, first of all, ticket prices were incomprehensible and different, and besides, coronavirus test result was an obligatory condition to be able to enter the airport. He was informed about it late and did not manage to get on that flight.
“I applied to the embassy, but they are inactive”, says E.S., frustrated, “The embassy does not work. We also applied to the Ministry of Foreign Affairs and they give a standard answer: apply to the Embassy”.
They cannot wait until July for the flights to recommence, since they are unemployed and their apartment rental term expires at the end of May.
Armenians in different cities of Kazakhstan are ready to centralize in one city so that the flight be organized there and they be able to return to Armenia.
“On Facebook, I sent messages to Nikol Pashinyan, Alen Simonyan, Edmon Marukyan, but none of them has answered me”.