Արտակարգ դրության պատճառով երկիր վերադառնալ չկարողացող քաղաքացիների՝ կենսաթոշակների նշանակման դիմումները ներկայացնելու ժամկետը կրկին երկարացնելու հարցը քննարկման փուլում է
COVID-19 | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2020 | Հաճախ տրվող հարցեր | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքներն արտակարգ դրության պայմաններում | Նորություններ | Սոցիալական ապահովության իրավունք
2020 թվականի հունիսի 2-ին ՀՔԱՎ գրասենյակը գրությամբ դիմել էր ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանին: Գրության բովանդակությունը վերաբերում էր կենսաթոշակային տարիքի հասած քաղաքացու մտահոգությանը:
Մայիսի 26-ին ՀՔԱՎ գրասենյակ դիմած Ն.Ղ.-ը տեղեկացրել էր, որ արտագնա աշխատանքի է մեկնել Ռուսաստանի Դաշնություն Հայաստանում աշխատանք չգտնելու պատճառով։ 2020 թ. փետրվարին լրացել է կենսաթոշակի տարիքը: Հայաստանում կենսաթոշակի անցնելու նպատակով որոշել է ետ վերադառնալ: Պայմանավորված կորոնավիրուսային վարակի տարածման իրավիճակով՝ Ն. Ղ.-ը չի կարողանում վերադառնալ։
ՀՔԱՎ գրասենյակին ուղղված դիմումի մեջ նա մտավախություն էր հայտնել, որ սահմանված ժամկետները չպահպանելու պարագայում, իրեն թոշակ կնշանակվի ոչ թե կենսաթոշակային տարիքը լրանալու, այլ թոշակի դիմելու օրից: Արդյունքում, ոչ իր պատճառով ստեղծված իրավիճակում, կարող է զրկվել օրենքով նախատեսված ժամկետներում կենսաթոշակի իր իրավունքն իրացնելու հնարավորությունից և կկորցնի հասանելիք թոշակի գումարը։
Գրասենյակը, սոցապ նախարարին ուղղված գրության մեջ որոշակի պարզաբանումներ էր խնդրել` ի պատասխան քաղաքացու խնդրին:
Մեջբերելով «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի մի շարք հոդվածներ,  ներկայացվել էին օրենքից  բխող բոլոր այն իրավիճակները, որոնք վերաբերում են քաղաքացու  բարձրացրած խնդրին:
Ստացվում է, որ արտակարգ իրավիճակի ու փակ սահմանների պատճառով, կենսաթոշակի իրավունք տվող տարիքը լրանալու օրից 3 ամսվա ընթացքում դիմում չներկայացնելը քաղաքացուն կզրկի  այդ ամիսների համար նախատեսված կենսաթոշակից։
Ելնելով իրավիճակից՝ ՀՔԱՎ գրասենյակը խնդրել էր նախարարին ձեռնարկել միջոցներ՝ ապահովելու Հայաստանից դուրս գտնվող և համավարակով պայմանավորված հայրենիք վերադառնալ չկարողացող անձանց կենսաթոշակի իրավունքի պատշաճ իրացումը՝ հարգելի համարելով օրենքով նախատեսված ժամկետների բացթողումը:
Պատասխան գրությամբ սոցապնախարարությունը ներկայացրել էր այդ առթիվ նախարարի  2020 թ. մարտի  25-ի հանձնարարականը՝  համաձայն պարետատան ցուցումների:
Այն դեպքերում, երբ «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքի 34-րդ հոդվածով նախատեսված եռամսյա կամ վեցամսյա ժամկետները լրանում են 2020 թվականի մարտ, ապրիլ կամ մայիս ամիսներին, բայց կենսաթոշակի նշանակման դիմումը ներկայացվում է մինչև 2020 թվականի հունիսի 25-ը, այն դիտարկվում է օրենքով նախատեսված ժամկետում ներկայացված:
Ելնելով սրանից, եթե քաղաքացին կենսաթոշակ նշանակելու համար դիմում ներկայացնի մինչև 2020 թվականի հունիսի 25-ը, նրան կենսաթոշակ կնշանակվի կենսաթոշակային իրավունքի ձեռքբերման օրվանից։
Նախարարությունը միաժամանակ տեղեկացրել էր, որ քննարկման փուլում է կենսաթոշակի նշանակման դիմումները ներկայացնելու ժամկետը կրկին երկարացնելու հարցը:

The matter of reextending the terms for presenting applications on appointing pensions of citizens who cannot return to the country due to the state of emergency is in the discussion stage
COVID-19 | Activities | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2020 | FAQ | Publications | Human Rights in the State of Emergency | News | Right to Social Security
On 2 June 2020, HCA Vanadzor applied to Zaruhi Batoyan, Minister of the RA Labor and Social Affairs by sending a letter. The letter was about the concern of a citizen of retirement age.
N.Gh. applied to HCA Vanadzor on May 26 and informed that he had left for the Russian Federation to work there as he did not manage to find a job in Armenia. In February 2020 he reached his pension age.
He decided to return to Armenia to organize his pension matters. Due to the coronavirus situation, N.Gh. cannot return.
In his application addressed to HCA Vanadzor he mentioned that in case of not keeping the established terms, he would be assigned a pension not when he reached the relevant age, but when he applied to be appointed a pension. As a result, due to the situation which was created not by his fault, he could be deprived of the opportunity to implement his right to pension within the timeframe provided for by law and would lose the amount of money to be paid to him as pension.
In the letter addressed to the Minister of Labor and Social Affairs, the Organization asked for certain clarifications in response to the citizen’s problem.
Referring to a number of Articles of the RA Law “On state pensions”, the Organization presented all the situations stemming from the law that concern the problem raised by the citizen.
It turns out that due to the state of emergency and closed borders, not presenting an application within 3 months after reaching the age of pension will deprive the citizen from the pensions envisaged for these months.
Based on the situation, HCA Vanadzor asked the Minister to take measures to ensure the implementation of the right to pension of persons who were outside Armenia and could not return to their motherland due to the pandemic, by considering respectable not meeting the envisaged deadline.
In the response letter, the Ministry of Labor and Social Affairs presented the Minister’s recommendation of 25 March 2020 based on the instructions of the Commandant’s Office.
In case the three-month or six-month timeframes envisaged under Article 34 of the RA Law on “State pensions” expire in March, April or May 2020, but the pension appointment application is presented on 25 June 2020, it is considered as presented within the timeframe provided for by law.
Thus, if the citizen presents an application on the appointment of pension by 25 June 2020, he will be appointed pension starting from the day when he obtained the right to pension.
At the same time, the Ministry informed that the matter of reextending the timeframe for presenting pension appointment applications is in the discussion phase.