Ուկրաինայի քաղաքացի Բոգդան Կալիուսսկիի գործով 4 ամիս շարունակ իրավապահները որևէ գործողություն չեն կատարել, բայց քրեական գործն էլ հրաժարվում են կարճել (Տեսանյութ)
Ուկրաինայի քաղաքացի Բոգդան Կալիուսսկին, որը 2018 թ. մայիսի 24-ին գրավի դիմաց ազատ արձակվեց, իսկ հունիսի 4-ին նրան առաջադրված մեղադրանքը փոփոխվեց, այնուամենայնիվ շարունակում է քրեական հետապնդման ենթարկվել Հայաստանի Հանրապետությունում:
Նախապես նրան առաջադրված՝ փաստաթղթեր կեղծելու և պետական սահմանն ապօրինի հատելու մեղադրանքը փոփոխվելուց հետո նա այժմ մեղադրվում է միայն ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարք կատարելու՝ փաստաթղթերի կեղծման համար: Մեղադրանքի փոփոխումից հետո 4 ամիս է անցել, բայց նրա մասնակցությամբ որևէ քննչական ու դատավարական գործողություն վարույթն իրականացնող մարմինը չի կատարել:
ՀՀ-ում Ուկրաինայի դեսպանատունն էլ փաստել է, որ Բ. Կալիուսսկին անունն ու անձնագիրը փոխել է օրինական ճանապարհով, և տրամադրել է դրա վերաբերյալ փաստաթուղթ, որն ավելի վաղ հրապարակել ենք:
Բ. Կալիուսսկիի նկատմամբ ՀՀ իրավապահները քրեական հետապնդում են իրականացնում այս տարվա ապրիլից: Ավելի քան 6 ամիս քննություն է ընթանում, բայց դեռևս ՀՀ Քննչական կոմիտեին չի հաջողվել ապացուցել նրա մեղքը: Բ. Կալիուսսկիի նկատմամբ քրեական հետապնդում է իրականացվում մի արարքի համար, որում, մեր գնահատմամբ, հանցակազմ չկա և վերջինիս նկատմամբ իրականացվում է ապօրինի քրեական հետապնդում:
Նրա պաշտպաններ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբաններ Արայիկ Զալյանն ու Անի Չատինյանը քրեական գործի վարույթը կարճելու և քրեական հետապնդումը դադարեցնելու հարցով 2018թ. սեպտեմբերի 28-ին հերթական անգամ դիմել են ՀՀ Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության քննիչ Ռ. Ավագյանին:

For 4 months on end, law enforcement bodies have not taken any action on the case of Bogdan Kaliusskyi, but refuse to close the criminal case (Video)
Ukrainian citizen Bogdan Kaliusskyi was released on bail on May 24, 2018, and the accusation filed against him changed. However, he continues to be criminally prosecuted in the Republic of Armenia.
His preliminary accusation of falsifying documents and illegally crossing the state border changed and now he is only accused of falsifying documents - an act envisaged under Article 325 Point 1 of the RA Criminal Code. 4 months have passed after the change of the accusation but the body conducting his proceedings has not taken any investigative or court procedural action.
The Embassy of Ukraine in Armenia stated that B. Kaliusskyi has changed his name and passport in a legal way and presented a document on it which we have previously publicized.
B. Kaliusskyi has been criminally prosecuted by the RA law enforcement bodies since April, 2018. The case has been examined for more than 6 months, but so far the RA Investigative Committee has not been able to prove his guilt. B. Kaliusskyi is criminally prosecuted for an action, in which, according to our estimation, there is no element of crime and  B. Kaliusskyi’s criminal prosecution is illegal.
On September 28, 2018, his advocates – HCA Vanadzor lawyers Arayik Zalyan and Ani Chatinyan -once again applied to the RA Investigative Committee General Department of Particularly Important Cases investigator R. Avagyan with the question of closing the proceedings of the criminal case and stopping the criminal prosecution.