Ովքեր են ենթակա սեպտեմբերի 27-ին հայտարարված զորահավաքային զորակոչի
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հրապարակումներ | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Տեղեկատվական արշավ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Հաշվի առնելով ՀՔԱՎ դիմած քաղաքացիների բազմաթիվ հարցերը՝ իրազեկման նպատակով տեղեկատվություն ենք պատրաստել այն մասին, թե ովքեր են ենթակա սեպտեմբերի 27-ին հայտարարված զորահավաքային զորակոչի․
✅Զինվորական ծառայության  ներգրավումն իրականացվում է` զորահավաքային զորակոչի միջոցով` պահեստազորում հաշվառված քաղաքացիների համար – «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 4-րդ հոդվածի 2-րդ կետ՝  https://www.arlis.am/DocumentView.aspx?docid=144466:
✅Պահեստազորում քաղաքացիների հաշվառումն իրականացվում է ըստ զինվորական ծառայության կազմերի՝ տարիքային երկու խմբով:
✅Պահեստազորի առաջին խմբում հաշվառվում են՝
1) շարքային, կրտսեր ենթասպայական և ավագ ենթասպայական կազմերի պահեստազորայինները՝ մինչև 48 տարեկանը.
2) կրտսեր սպայական կազմի պահեստազորայինները՝ մինչև 50 տարեկանը.
3) ավագ սպայական կազմի «մայոր» և «փոխգնդապետ» զինվորական կոչումներ ունեցող պահեստազորայինները՝ մինչև 55 տարեկանը.
4) ավագ սպայական կազմի «գնդապետ» զինվորական կոչում ունեցող պահեստազորայինները՝ մինչև 58 տարեկանը.
5) բարձրագույն սպայական կազմի «գեներալ-մայոր» և «գեներալ-լեյտենանտ» զինվորական կոչումներ ունեցող պահեստազորայինները՝ մինչև 65 տարեկանը.
6) բարձրագույն սպայական կազմի «գեներալ-գնդապետ» և «բանակի գեներալ» զինվորական կոչումներ ունեցող պահեստազորայինները՝ մինչև 70 տարեկանը: («Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 57-րդ հոդված՝   https://www.arlis.am/DocumentView.aspx?docid=144466):
✅Զորահավաքային զորակոչի ենթակա չէ այն քաղաքացին, որը`
1) ամրագրվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով.
2) առողջական վիճակի պատճառով ճանաչվել է զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի.
3) ունի չորս և ավելի երեխա.
4) Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր է: («Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի 29-րդ հոդվածի 2-րդ կետ՝ https://www.arlis.am/documentview.aspx?docid=144772
✅Զորահավաքի դեպքում եւս զինվորական ծառայության մեջ ներգրավվելու համար պիտանիության աստիճանը որոշող հիվանդությունների ցանկը սահմանված է ՀՀ կառավարության 2018թ․-ի ապրիլի 12-ի N 404 – Ն որոշմամբ:  ՀՀ կառավարության N 404 – Ն որոշում՝  https://www.arlis.am/documentview.aspx?docid=132970։
✅Քաղաքացիների առողջական վիճակի հետազոտումը և բժշկական փորձաքննությունը․
Քաղաքացիներին զինվորական հաշվառման վերցնելու, պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի, ներառյալ` զորահավաքային զորակոչի,պայմանագրային զինվորական ծառայության և վարժական հավաքի ներգրավելու ժամանակ իրականացվում են նրանց առողջական վիճակի հետազոտում և բժշկական փորձաքննություն:Սույն մասում նշված դեպքերում քաղաքացիների հետազոտումը, փորձաքննությունը և բուժումը կատարվում են առաջնահերթ ու անվճար` պետության երաշխավորած բժշկական օգնության և սպասարկման շրջանակներում: («Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդված՝ https://www.arlis.am/DocumentView.aspx?docid=144466 ):
✅Զորահավաքային զորակոչից խուսափելը ենթադրում է պատիժ՝ կալանքի ձեւով՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով: ՀՀ քրեական օրենսգրքի հոդված 327՝ https://www.arlis.am/documentView.aspx?docid=145843։
✅Պաշտպանությանը քաղաքացիների մասնակցությունը և նրանց պարտականությունները.
Քաղաքացիները պարտավոր են օրենքով սահմանված կարգով զորահավաք հայտարարվելու դեպքում առանց համապատասխան զինվորական կոմիսարիատի թույլտվության` չբացակայել իրենց բնակության վայրից: («Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի 14-րդ հոդված՝ https://www.arlis.am/documentview.aspx?docid=144772

Who is subject to the mobilization call-up announced on September 27
Taking into account numerous questions of the citizens who applied to HCA Vanadzor, we have prepared information to raise awareness about who is subject to the mobilization call-up announced on September 27.
✅The involvement in military service is implemented by the mobilization call-up for citizens enlisted in the reserve according to Article 4 clause 2 of the RA Law “On military service and the status of servicemen”: https://www.arlis.am/DocumentView.aspx?docid=144466.
✅In the reserve, the enlistment of citizens is made according to the military service staff, by two age groups.
✅In the first group of the reserve, the following persons are enlisted:
1) private, junior non-commissioned and senior non-commissioned reservists up to 48 years old,
2) junior officer reservists up to 50 years old,
3) senior officer staff reservists with military ranks of “major” and “lieutenant colonel”  up to 55 years old,
4) senior officer staff reservists with the military rank of “colonel” up to 58 years old,
5) supreme staff of officer reservists with the military ranks of “major general” and “lieutenant general” up to 65 years old,
6) supreme staff of officer reservists with the military ranks of “colonel-general” and “general of the army” up to 70 years old. (Article 57 of the RA Law On Military Service and the Status of the Serviceman   https://www.arlis.am/DocumentView.aspx?docid=144466).
✅The following citizens are not subject to the mobilization call-up:
1) the citizens enshrined in a manner prescribed by the Government of the Republic of Armenia,
2) the citizens recognized unfit for military service due to their health state,
3) the citizens who have four and more children,
4) the citizens who are MPs of the RA National Assembly. (Article 29 part 2 of the RA Law On Defense  https://www.arlis.am/documentview.aspx?docid=144772 ).
✅In case of mobilization, too, the list of diseases defining the degree of fitness for military service is established by the RA Government’s decision N 404-N of 12 April 2018, which is available at  https://www.arlis.am/documentview.aspx?docid=132970.
✅Examination and medical expertise of citizens’ health state.
Examination and medical expertise of citizens’ health state are conducted when doing their military enlistment, including their involvement in mobilization call-up, contract military service and gathering-training. For cases mentioned in this part, citizens’ examination, expertise and treatment are conducted as a priority and free of charge in the frame of medical aid and service guaranteed by the state. (Article 17 of the RA Law on Military Service and the Status of the Serviceman” https://www.arlis.am/DocumentView.aspx?docid=144466 ).
✅Evasion from a mobilization call-up presupposes a punishment in the form of arrest for a term of up to two months or imprisonment for a term of up to three years. Article 327 of the RA Criminal Code https://www.arlis.am/documentView.aspx?docid=145843.
✅The citizens’ participation in the defense and their obligations.
Citizens are obliged not to be absent from their residence place without the permission of the relevant military commissariat in case mobilization has been announced in a manner prescribed by law. (Article 14 of the RA Law “On Defense” https://www.arlis.am/documentview.aspx?docid=144772 ).