Ադրբեջանական զինուժը հրթիռակոծել է Արցախի/ԼՂ մի շարք քաղաքներ, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփականակերտը
Այլ | Գործունեություն | Խաղաղասիրություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2020 | Կոնֆլիկտների խաղաղ կարգավորում | Հրապարակումներ | Նորություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
ՀՔԱՎ գրասենյակը ներկայացնում է ադրբեջանական հրթիռահրետանային հարձակման հետևանքով խաղաղ բնակիչների մահվան դեպքերի և բնակավայրերի վրա հարձակումների ամփոփ տեղեկագիրը:
Հոկտեմբերի 2
2020 թ․հոկտեմբերի 1-ի  լույս 2-ի գիշերն ադրբեջանական զինուժի 4 անօդաչու թռչող սարքեր  հայտնվել են նաև ՀՀ Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի օդային տարածքում և ոչնչացվել  Հայաստանի հակաօդային պաշտպանության ուժերի կողմից: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Հոկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 14:00-ին մոտ, իր ֆեյսբուքյան էջում ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ ադրբեջանական զինուժը թիրախավորել է Արցախի մայրաքաղաք  Ստեփանակերտը, որի հրթիռակոծման հետևանքով մեծապես վնասվել են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները: Խաղաղ բնակչության շրջանում կան վիրավորներ։
Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնի տեղեկացմամբ՝ տուժել է նաև Արցախի փրկարար ծառայությունը:  Շենքը մասնակի ավերվել է, փշրվել են ապակիներ, քանդվել  պատեր, վնասվել կայանված մեքենաներ, վիրավորվել է 10 քաղաքացիական անձ: Նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Ստեփանակերտի հրթիռակոծման հետևանքով թիրախավորված քաղաքացիական օբյեկտների մասին և հրթիռակոծումից վիրավորվածների մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է նաև Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը՝ նշելով, որ Ստեփանակերտի վրա 3 հարված է եղել, զոհերի մասին դեռևս տեղեկություններ չկան:
Դրանից ավելի վաղ՝ սկզբում ժամը 12:00-ին, ապա 14:00-ին  ադրբեջանական զինուժը հարվածներ էր հասցրել Արցախի/ԼՂ Հադրութ քաղաքին «Սմերչ» զինատեսակով ու կասետային ռումբերով,  քաղաքացիական անձանց շրջանում կան վիրավորներ, որոնց թիվը  հայտնի չէ։ Այս մասին տեղեկացրել էր ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հոկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 18:00-ին, ՊՆ-ի ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը նաև տեղեկացրեց, որ քաղաքացիական օբյեկտները թիրախավորվում են նաև բալիստիկ հրթիռներով։ Հավանաբար նաև՝ LORA հրթիռներով:
Ժամը 18:00-ին Հայկական միասնական տեղեկատվական  կենտրոնը  տեղեկություն տարածեց, որ Արցախում կրկին լրագրողներ են թիրախավորվել: Մարտակերտում միջազգային և տեղացի լրագրողներին տեղափոխող միկրոավտոբուսը հրետակոծության հետևանքով վնասվել է, վիրավորներ չկան:
Հոկտեմբերի 1
Խաղաղ բնակչությունը կրկին Ադրբեջանի հարձակումների թիրախում էր․ տուժել են նաև հայաստանյան և արտասահմանյան լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ
Ադրբեջանական զինված ուժերը հարվածել են Հադրութի (ԱՀ/ԼՂ) խաղաղ բնակչությանը հրետանիով[1]:
Ադրբեջանական հրետակոծությունից տուժել են նաև լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, ընդ որում՝ վիրավորների թվում են ինպես հայաստանցի, այնպես էլ արտասահմանյան լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:
Մարտունիում (ԱՀ/ԼՂ) Ադրբեջանի ռմբակոծությունից վիրավորվել են Le Monde-ի 2 լրագրող (Ֆրանսիայի քաղաքացիներ): Նրանց տեղափոխում են Մարտունու հիվանդանոց[2]:
«Дождь» հեռուստաընկերության տնօրենի տեղակալ Դմիտրի Ելովսկին նույնպես հրետակոծության տակ է հայտնվել: Նրան տեղափոխել են ռմբապաստարան[3]։
Մարտունում ռմբակոծության պահին գտնվել է նաև «ՍիվիլՆեթի» 5-հոգանոց նկարահանող խումբը, որը «Գրադի» հրետակոծության տակ է ընկել։ Լրագրող Թաթուլ Հակոբյանը հաղորդել է, որ իրենք չեն տուժել։ Վերջինիս փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանական կողմը հարվածում է քաղաքացիական օբյեկտներին[4]։
Մարտական գործողությունները լուսաբանելու ժամանակ ադրբեջանական հրետակոծությունից վիրավորում է ստացել նաև Արմենիա հեռուստաընկերության «Ժամը» լրատվականի օպերատոր Արամ Գրիգորյանը: Վնասվածքը թեթև է[5]:
Մարտունիում (ԱՀ/ԼՂ) ադրբեջանական զինուժի թիրախային կրակի տակ հայտնված լրագրողների խմբում է եղել նաև 24News-ի լրագրող Սևակ Վարդումյանը։ Նա մեջքի շրջանում վիրավորում է ստացել, այս պահին գտնվում է հիվանդանոցի ճանապարհին[6]։
[1] https://www.azatutyun.am/a/30868119.html
[2] https://www.azatutyun.am/a/30868088.html
[3] https://www.24news.am/index.php/news/125541
[4] https://www.24news.am/news/125520
[5] https://www.24news.am/news/125540
[6]https://www.24news.am/news/125551?__cf_chl_jschl_tk__=73bf4e644875623390637f377199e003e358129d-1601554694-0-Aaxa7klb_hnqVmz0L9ukAQcomZdsSYwUf4HwAQXjEkf-8Bn1MrIVoLp7kR2glpOmPHZVRVkASZG5CQO87Bf6Wdsizt8pZVjxIaHHXo9-4ww1ZAn9h9hJFFnfMGyo91JflEdy0mKRzcnY6xDdOMkdqe-n7vU5Eu7Hy1DDh0CshtoUsaHgNd6clNV801CBHp2rnzxPFRBXSk4_53LLFnEoNm4rlX5qw49zBJtAX8J9wVn1SWYK19zoe8vIwxpVXnebt0h9FNfimSUEmXza7cjRv2lK3mdWWnOBULHS5T8LSHgF
Սեպտեմբերի 30
Սեպտեմբերի 30-ին Արցախում ադրբեջանական ագրեսիային զոհ  են գնացել 3 քաղաքացիական անձ, կա ավելի քան 200 վիրավոր
Ադրբեջանի ռազմական ինքնաթիռը ռմբակոծել է Մարտակերտ քաղաքը, որի հետևանքով զոհվել է 3 խաղաղ բնակիչ է, կան նաև վիրավորներ[1]:
Ներկայում քաղաքացիական բնակչության կա առնվազն 8 զոհ[2]:
Գիշերվա ընթացքում Ստեփանակերտի երկնքում նկատվել է  հակառակորդի 2 ԱԹՍ, որոնք խոցվել են[3]։
ԱՀ ՄԻՊ-ի գրասենյակի փաստահավաք առաքելության տվյալներով՝ ռազմական գործողությունների արդյունքում լուրջ մարմնական վնասվածքներ ստացածների թիվը 30 է, որից՝ 23-ը արական, 7-ը` իգական սեռի։ Նրանցից 22-ը վիրավորում են ստացել իրենց տանը կամ տան մոտակայքում՝ արկի պայթյունից։ Ընդ որում՝ 2 դեպքում արկը պայթել է բազմաբնակարան շենքի բակում։
6 քաղաքացի վիրավորում է ստացել համեմատաբար անվտանգ վայր տեղափոխվելիս` մարդատար ավտոմեքենայի թիրախավորման և խոցման հետևանքով, 2-ը` հասարակական այլ վայրում: Տուժածները հիմնականում վիրավորում են ստացել ձեռքերի, ոտքերի հատվածում ու դեմքին` բեկորային հարվածների ձևով:
Նրանցից 10-ը վիրավորվել են Ստեփանակերտ քաղաքում կամ դրան հարակից հատվածներում, 1-ը` Հադրութի շրջկենտրոն Հադրութ քաղաքում, 3-ը` Թաղասեռ համայնքում, 1-ը` նույն շրջանի Վարդաշատ համայնքում, 5-ը` Մարտունու շրջկենտրոն Մարտունի քաղաքում, 1-ը` Սպիտակաշեն համայնքում, 4-ը` Մարտակերտի շրջանի Մաղավուզ համայնքին հարակից հատվածում, 2-ը` Ներքին Հոռաթաղ համայնքում, 1-ը` նույն շրջանի Մադաղիս համայնքում, 2-ը` Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ համայնքում։
Ընդհանուր առմամբ այս պահին վիրավորների թիվը ավելի քան 200 է։
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը խստորեն դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակչության ու օբյեկտների նպատակային ու շարունակական թիրախավորումը, ինչը քաղաքացիական բնակչության շրջանում հանգեցնում է մարդկային ու գույքային լրջագույն կորուստների: Պաշտպանն արձանագրում է, որ Ադրբեջանը կոպտագույն կերպով խախտում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը՝ ոչ խտրական ու միտումնավոր կերպով կրակ վարելով քաղաքացիական բնակավայրերի ուղղությամբ:
Նա իր ֆեյսբուքի էջում հրապարակել է սեպտեմբերի 27-30-ն ադրբեջանական թիրախավորմանը զոհ գնացած անձանց տվյալները՝ ներառյալ Մարտակերտի:
«Ցավակցություններս բոլոր մահացածների հարազատներին, իսկ ադրբեջանական հանցագործությունները պետք է իրենց համապատասխան գնահատականը ստանան, հանցագործներն էլ՝ պատժվեն:Արցախն ու հայությունը ամուր են մեր հայրենի հողի վրա:
ԱՀ-ի ՄԻՊ-ը կոչ է արել միջազգային հանրությանն ու իրավապաշտպան կազմակերպություններին համապատասխան գնահատական տալ ադրբեջանական զինված ուժերի գործողություններին և կիրառել իրենց ողջ գործիքակազմը Արցախի Հանրապետության բնակչության իրավունքների լայնամասշտաբ ու վայրագ ոտնահարումները կանխելու նպատակով:
[1] https://www.armtimes.com/hy/article/197252?__cf_chl_jschl_tk__=33e86eb50618ec674d2d06cc969cf55e5824067b-1601468458-0-Ac_nAKU9OXucmhVPlfm2XjwrdFrw9pcm4PwjUFP5P9L5hfubyMDbVk8ZlrgFPhJJXAr7a2Riv1isfjgD_g3bW4OBmWppEn3jqX1Yc4yS6eHla8K-3ZY1ShHjV-kCLDna_LczlZFxxXCNNVWF-2ZK1Mg2EJghI92gHwE7KCcxJyVeUkkhtHK8zgLXH4a5_yXzCZ5dvN8bhM_Z2d0zmMtQ8i15jCHKgeJY6B-1vrNJYiHRsqbKLbdPo9aekBwDx47CC7ZmPy9Np8cGLVZXXDsEAC9FQMpPQu1gjSIoRfWHO0sx
[2] https://www.azatutyun.am/a/30866291.html
[3] https://www.facebook.com/shushanstepanyan/posts/3285370441499093
Սեպտեմբերի 27-29
Սեպտեմբերի 27-29-ը սահմանին ադրբեջանական օդային ու հրթիռահրետանային հարձակումներին զոհ  են գնացել 5 քաղաքացիական անձ. 4-ը Արցախում, 1-ը՝ ՀՀ-ում
Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Վահրամ Պողոսյանի և Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանի տեղեկացմամբ՝ 2020 թ.-ի սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանը լայնածավալ օդային ու հրթիռահրետանային հարձակում է սկսել արցախաադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով՝ թիրախավորելով նաև բազմաթիվ քաղաքացիական բնակավայրեր ու ենթակառուցվածքներ, ներառյալ՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը[1]:
Հրետակոծությունների հետևանքով քաղաքացիական բնակչության շրջանում կան զոհեր ու վիրավորներ. Մարտունի քաղաքում 2 խաղաղ բնակիչ է զոհվել՝ 1 կին ու 1 երեխա:
Նույն օրն՝ ավելի ուշ, Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանը հրետակոծել և հարվածային ԱԹՍ-ներով հարվածել է բոլոր խոշոր քաղաքներին՝ Ստեփանակերտին, Ասկերանին, Մարտակերտին, Մարտունուն, Հադրութին և Շուշիին, ինչպես նաև բազմաթիվ փոքր բնակավայրերի։
Քաղաքացիական բնակչության շրջանում, բացի հաստատված 2 զոհը, կան տասնյակ վիրավորներ։
Բնակելի տների հետ մեկտեղ հրետակոծվել են նաև դպրոցներ և մանկապարտեզ Ստեփանակերտում: Քաղաքացիական ենթակառուցվածքների մեծամասշտաբ վնասներ կան բազմաթիվ բնակավայրերում[2]։ Արցախում ուսումնական հաստատություններն անորոշ ժամանակով փակվել են[3]։
Սեպտեմբերի 28
Ըստ ՀՀ ՊՆ-ի ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանի՝ Մարտակերտ քաղաքը և շրջակա բնակավայրերը շարունակում են մնալ հարվածի տակ[4]։
Հադրութի շրջանի տարբեր գյուղերում կան ավերածություններ։Գրանցվել է 1 զոհ և 4 վիրավոր[5]:
ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը դատարան է ուղարկել ադրբեջանական զինուժի կողմից բնակավայրերը, քաղաքացիական օբյեկտները և բնակչությանը թիրախավորելու վերաբերյալ փաստեր։ Հայաստանը դատարանից խնդրում է միջանկյալ միջոց կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ, որը սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտից զինված հարձակում է գործել Արցախի վրա[6]։
Սեպտեմբերի 29
Ըստ ՀՀ ԱԳՆ-ի հայտարարության՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Վարդենիսի շրջանի զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ՝ թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը, որի արդյունքում զոհվել է 1 քաղաքացիական անձ:
Վարդենիսում ադրբեջանական ԱԹՍ-ի հարվածից քաղաքացիական ավտոբուս է այրվել[7]։
ԱՀ-ի Մարդու իրավունքների պաշտպանի նախաձեռնած փաստահավաք առաքելության շրջանակներում հրապարակվել են 4 քաղաքացիական անձանց անուններ, որոնք զոհվել են սեպտեմբերի 27-29-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ ադրբեջանական հրետակոծությունների ու ԱԹՍ-ների հարվածների հետևանքով՝ քաղաքացիական բնակավայրերում:
• Վիկտորիա Գևորգյան, քաղաք Մարտունի, ծնվ. 2011թ.-ին, սպանվել է հրետակոծության հետևանքով՝ իրենց տան բակում: Միաժամանակ վիրավորումներ են ստացել նաև Վ. Գևորգյանի մայրն ու եղբայրը:
• Էլլադա Բալայան, քաղաք Մարտունի, ծնվ. 1961թ.-ին, սպանվել է հրետակոծության հետևանքով՝ իր տան բակում:
• Լեսմոնիա Ստեփանյան, քաղաք Հադրութ, ծնվ. 1941թ.-ին, սպանվել է անօդաչու թռչող սարքի հարվածից՝ իր բնակարանում: Դեռ 1992թ.-ին, դարձյալ իր տան բակում, ականի պայթյունից Լ. Ստեփանյանը կորցրել էր ձեռքը ։
• Էրիկ Գրիգորյան, քաղաք Ստեփանակերտ, ծնվ. 1996թ.-ին, սպանվել է հրետակոծության հետևանքով՝ Մարտակերտի շրջանի Մեծ Շեն գյուղի մոտակայքում:(դեպքի մասին հայտնի է դարձել միայն նշված հաղորդագրությունից):
Սեպտեմբերի 28-ին, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս տարածել է լուսանկարներ և հաղորդագրություն, որում անդրադարձել է 2020 թ.-ի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի էթնիկ հայ բնակիչների նկատմամբ ռազմաօդային և հրթիռային ագրեսիվ հարձակումներին, որոնք ուղեկցվում են ատելության խոսքով: ՄԻՊ-ի հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասվում էր.
Զանգվածային լրատվության միջոցների ու հատկապես սոցիալական ցանցերի մշտադիտարկումը վկայում է, որ կա թուրքական ու ադրբեջանական աղբյուրներից տարածվող համակարգված ատելություն, բռնության, այդ թվում՝ սպանության կոչեր: Ընդ որում, գործում են մեծ ծավալի էջեր ու խմբեր, որոնցով տարածվում են հայերի նկատմամբ ատելություն սերմանող, բռնության, այդ թվում՝ սպանությունների ու ավերածությունների տեսարաններ ու կոչեր պարունակող տեսանյութեր ու տեքստեր: Առկա են նաև զգալի թվով հայկական անուն-ազգանուններով կեղծ էջեր, որոնցից նաև հայերենով սպառնալիք պարունակող ու ահաբեկող հաղորդագրություններ են տարածվում իրական հայ օգտատերերին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի սեպտեմբերի 27-ի և 28-ի մշտադիտարկումը վկայում է, որ նշված նյութերը տարածվում են Ֆեյսբուք, Թվիթեր, ՏիկՏոկ և այլ սոցիալական ցանցերով: Նշված նյութերով թիրախավորվում են հայ օգտատերեր, այդ թվում՝ անչափահասներ: Ընդ որում, առավել ագրեսիվ նյութեր են տարածվում ՏիկՏոկ սոցիալական ցանցով: Մասնագետների հետ ՄԻՊ-ի քննարկումները վկայում են, որ սոցիալական այդ ցանցն առավել վտանգավոր է, քանի որ այն վերահսկելը շատ հարցերում հնարավոր չէ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը կոչ է արել ծնողներին և երեխաներին սոցիալական ցանցերի հարցում ցուցաբերել զգուշավորություն ու այս օրերին բացառել հատկապես ՏիկՏոկ սոցիալական ցանցից օգտվելը:
Սեպտեմբերի 29-ի ասուլիսում նա անդրադարձել է Հայաստանի, մասնավորապես՝ Վարդենիսի շրջանի գյուղերի խաղաղ բնակչության նկատմամբ (դիտել 4:33-ից) Ադրբեջանի ռազմաօդային և հրթիռային հարձակումներին, որոնց հետևանքով կան զոհեր:
Այս մշտադիտարկման արդյունքները Մարդու իրավունքների պաշտպանն ուղարկել է նաև ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին, ինչպես նաև մյուս միջազգային կառույցներին:
Այսպիսով՝ սեպտեմբերի 27-29-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախաադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով ադրբեջանական օդային ու հրթիռահրետանային հարձակումներին զոհ  են գնացել 5 քաղաքացիական անձ, որոնցից 4-ը՝ Արցախում, 1-ը՝ ՀՀ-ում։
Արցախում զոհվածներից 2-ը Մարտունի քաղաքից էին, 1-ը՝ Հադրութից, 1-ը՝ Ստեփանակերտից։ Հայաստանում զոհված 1 քաղաքացիական անձի անունը, տարիքը և սեռը դեռևս հայտնի չեն: Նա Վարդենիս քաղաքից է։

Other | Activities | Peacebuilding | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2020 | Peaceful Regulation of Conflicts | Publications | News | Civilian Oversight and Monitoring
HCA Vanadzor presents a summary information paper on Azerbaijani attacks on settlements and deaths of civilians caused by Azerbaijani missile artillery attacks.
October 2
During the night of 2 October 2020, 4 UAVs of Azerbaijani armed forces appeared also in the air territory of Kotayk and Gegharkunik regions of the Republic of Armenia. The UAVs weredestroyed by the Armenian air defense forces. RA Prime Minister NikolPashinyan informed about this on his Facebook page.
On October 2, at around 14:00, RA MoD representative ArtsrunHovhannisyan informed on his Facebook pagethat Azerbaijani armed forces targeted Stepanakert, the capital city of Artsakh, and as a result of missile strikes launched on the city, civilian infrastructures were greatly damaged. There are injured persons among the civilian population.
As the Armenian Unified Infocenter informs, Artsakh Rescue Service was also damaged. The Rescue Service building was partially destroyed with broken windows, collapsed walls and damaged cars strewn throughout the parking lot. 10 civilians were wounded. Their life is not in danger.
Artsakh Human Rights Defender ArtakBeglaryan also made a post in his Facebook page concerning the civilian objects targeted and those wounded as a result of missile strikes launched on Stepanakert. He mentioned that there had been three strikes on Stepaanakert and that there was no information regarding the victims yet.
Earlier, at12:00, then at14:00 ,Azerbaijani armed forces struckHadrut town of Artsakh/Nagorno-Karabakh with Smerch weapon and cluster bombs, there are wounded persons among the civilian population, whose number is not known yet. RA MoD representative ArtsrunHovhannisyan informed about this.
On October 2, at 18:00, MoD representative ArtsrunHovhannisyan also informed that civilian objects were also being targeted by ballistic missiles and probably LORA missiles.
At 18:00, Armenian Unified Infocenter disseminated information that journalists were again targeted in Artsakh. A minibus transporting international and local journalists was damaged as a result of shelling in Martakert, no one was wounded.
October 1 - updated
According to the information published in the evening if October 1 in the frame of fact collection mission of the Republic of Artsakh Human Rights Defender, 4 civilians were killed and 11 civilians were wounded as a result of Azerbaijani armed forces targeting the civilian population in the town of Martuni in the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh. Among those wounded there are also reporters, two of whom, as already known, are journalists of Le Monde newspaper: Yaghobzaden Rafael Charles and Alan Cavall. The latter’s state is assessed as serious and he was operated on in Stepanakert. The other reporter was operated on in the hospital of Martuni, as his state was not severe. [1]
The car transporting the reporters was also damaged. The driver has a slight injury on his abdomen.
According to the data of “Hetq”, a young resident of Martuni is also among the victims of October 1. He had joined the group of reporters to accompany them, as he was familiar with the territory.[2]
Later, an Azerbaijani strike UAV fired a missile in the direction of Shatvan village of Gegharkunik region of the Republic of Armenia, on Mets Masrik settlement. As a result of the shelling, Gevorg Vardanyan, born in 1967, was killed, 2 civilians got injuries of different degrees. [3]
At this moment, there are 13 victims among the civilian population. 11 of them were killed in the territory of the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh, 2 of them were killed in the territory of the Republic of Armenia (Gegharkunik region).
[1]https://factor.am/289574.html
[2]https://hetq.am/hy/article/122325?fbclid=IwAR1hsILhPgx_KuvcdlRHz0TT6Mjr5MCXr7Y4afQ1cqa7InYgaWW2rF3pZzE#.X3XWoIeUxUk.facebook , https://armenpress.am/arm/news/1029846.html
[3]https://armeniasputnik.am/armenia/20201001/24713253/gexarquniqum-hakarakordy-hretanie-kirarel-zoh-viravorner-unenq.html
October 1
Civilian population was again in the target of Azerbaijani attacks. Armenian and foreign media representatives were also injured.
Azerbaijani armed forces hit the civilian population of Hadrut (Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh) with artillery fire.[1]
Azerbaijani shelling left media representatives injured. Moreover, among the injured, there are representatives from both the Armenian and foreign media.
2 reporters (citizens of France) of Le Monde were injured as a result of Azerbaijan’s bombardment in Martuni (Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh). They are being taken to hospital in Martuni.[2]
Dmitri Yelovski, deputy director of “Dozhd” TV company, was also under shelling. He was transferred to a bomb shelter[3].
At the moment of bombing, CivilNet’s group of 5 cameramen was also in Martuni and appeared under “Grad” shelling. Journalist Tatul Hakobyan reported that they had not been injured. As the journalist informs, Azerbaijani side hits civilian objects[4].
Azerbaijani shelling also injured Aram Grigoryan, Armenia TV company’s “Zham” newscast operator, when he was covering military actions. The injury is slight.[5]
24News reporter Sevak Vardumyan was also in the group of journalists who appeared under the targeted fire of Azerbaijani armed forces in Martuni (Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh). He got an injury on his back and is on the way to hospital at the moment[6].
[1]https://www.azatutyun.am/a/30868119.html
[2]https://www.azatutyun.am/a/30868088.html
[3]https://www.24news.am/index.php/news/125541
[4]https://www.24news.am/news/125520
[5]https://www.24news.am/news/125540
[6]https://www.24news.am/news/125551?__cf_chl_jschl_tk__=73bf4e644875623390637f377199e003e358129d-1601554694-0-Aaxa7klb_hnqVmz0L9ukAQcomZdsSYwUf4HwAQXjEkf-8Bn1MrIVoLp7kR2glpOmPHZVRVkASZG5CQO87Bf6Wdsizt8pZVjxIaHHXo9-4ww1ZAn9h9hJFFnfMGyo91JflEdy0mKRzcnY6xDdOMkdqe-n7vU5Eu7Hy1DDh0CshtoUsaHgNd6clNV801CBHp2rnzxPFRBXSk4_53LLFnEoNm4rlX5qw49zBJtAX8J9wVn1SWYK19zoe8vIwxpVXnebt0h9FNfimSUEmXza7cjRv2lK3mdWWnOBULHS5T8LSHgF
September 30
Azerbaijan’s military jet bombarded the city of Martakert (Artsakh/Nagorno-Karabakh), leaving three civilians dead and some others wounded.
At this moment, there are 8 victims among the civilian population.
It should be mentioned that during the night two UAVs of the adversary were noticed in the sky in Stepanakert. The two UAVs were downed.
According to the data presented in the frame of fact collection mission by the Republic of Artsakh Human Rights Defender’s Office, there are 30 persons with serious body injuries as a result of military actions, 23 of which are male and 7 of which are female. 22 of them were wounded at their houses or near their house as a result of projectile explosion. Moreover, in two cases, the projectile exploded in the yard of a multiple apartment building.
6 citizens were wounded while being transferred to a relatively safer place, as a result of the targeting and striking of a passenger car, 2 citizens were wounded in other public places.
Those injured mainly got their injuries on arms, legs and face in the form of fragment strikes.
10 of them were injured in the city of Stepanakert or nearby areas, 1 in Hadrut regional center Hadrut city, 3 in Taghaser community, 1 in Vardashat community of the same region, 5 in Martuni regional center Martuni city, 1 in Spitakashen community, 4 in Martakert region Maghavuz community’s nearby area, 2 in N. Horatagh community, 1 in Madaghis community of the same region, 2 in Shahumyan region Karavajar community.
In total, there are more than 200 injured civilians at the moment.
September 27-29
September 27
As Vahram Poghosyan, Press Secretary of Artsakh, and Artak Beglaryan, Human Rights Defender of the Republic of Artsakh, inform, in the early morning of 27 September 2020, Azerbaijan launched a large-scale air and missile artillery attack along the entire Artsakh-Azerbaijani contact line, targeting also numerous civilian settlements and infrastructure, including the Artsakh capital Stepanakert[1].
Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh), c. Stepanakert
As a result of the shelling, there are victims and casualties among the civilian population. 2 civilians, i.e. 1 woman and 1 child were killed in Martuni.
Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh), c. Martuni
Later on the same day, Artak Beglaryan, the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh, informed that Azerbaijan shelled and used combat UAVs to strike all the major cities, namely, Stepanakert, Askeran, Martakert, Martuni, Hadrut and Shushi, as well as a number of small settlements.
Besides the 2 confirmed victims, there are dozens injured among the civilian population.
Along with residential houses, schools and kindergartens were also shelled in Stepanakert. There is large-scale damage to civilian infrastructures in numerous settlements[2]. Educational institutions are closed in Artsakh for an indefinite period of time. [3]
September 28
According to RA MoD representative Artsrun Hovhannisyan, Martakert and the nearby settlements continue to remain under attack.[4]
There are destructions in various villages of Hadrut region. 1 person died and 4 were injured.[5]
Yeghishe Kirakosyan, representative of the Republic of Armenia before the European Court of Human Rights, presented to the court facts on Azerbaijani armed forces targeting settlements, civilian objects and population. Armenia requests the Court to use an interim measure against Azerbaijan, which has made an armed attack on Artsakh since early morning of September 27.[6]
September 29
According to the statement of RA Ministry of Foreign Affairs, Azerbaijani armed forces struck at Vardenis region military and civilian infrastructure by targeting civilian population, as a result of which 1 civilian died.
A civilian bus in Vardenis was destroyed by fire as a result of being struck by an Azerbaijani UAV.[7]
Republic of Armenia, c. Vardenis
In the frame of fact collection mission initiated by the Republic of Artsakh Human Rights Defender, the names of 4 civilians were published, who died during 27-29 September in civilian settlements as a result of Azerbaijani shelling and UAV strikes.
📌Victoria Gevorgyan, c. Martuni, born in 2011, killed as a result of shelling in the yard of her house. At the same time, V. Gevorgyan’s mother and brother got injuries.
📌Ellada Balayan, c. Martuni, born in 1961, killed as a result of shelling in the yard of her house.
📌Lesmonia Stepanyan, c. Hadrut, born in 1941, killed by a UAV strike in the yard of her house. Back in 1992, L. Stepanyan lost her arm as a result of mine explosion in her yard.
📌Erik Grigoryan, c. Stepanakert, born in 1996, killed as a result of shelling near Mets Shen village in Martakert region. (The case became known only as a result of he mentioned report).
On September 28, RA Human Rights Defender also disseminated photos and a report, where he touched upon the aggressive air and missile attacks of 27 September 2020 on ethnic Armenian residents of Artsakh, which were accompanied by hate speech. In the report of the Human Rights Defender, it was particularly mentioned,
“Monitoring of mass media and especially social networks has revealed hatred and incitement to hatred and calls for violence, including calls for killings spread from Turkish and Azerbaijani sources. At the same time, extensive number of social network individual and group pages spread videos and texts containing hatred towards Armenians, scenes of violence and calls for killing and destruction. Significant number of fake profiles is with Armenian names and surnames, which also send messages to real Armenian accounts with threats and intimidations”.
The Human Rights Defender’s monitoring of September 27 and 28 indicates that the mentioned materials are disseminated on Facebook, Twitter, TikTok and other social networks. The Human Rights Defender’s discussions with the relevant specialists show that the social network is more dangerous, as it is not possible to control it in many matters.
The Human Rights Defender called on parents and children to be cautious regarding social networks and exclude using especially the TikTok social network.
On September 29, during the press conference, he spoke about Azerbaijani air and missile attacks on Armenia, particularly peaceful population of Vardenis region villages (watch from 4:33), as a result of which there are victims.
The Human Rights Defender sent these monitoring results to UN Human Rights Council and other international organizations.
Thus, during September 27-29, 5 civilians (4 in Artsakh and 1 in the Republic of Armenia) were killed as a result of air and missile artillery attacks on the entire Artsakh-Azerbaijan line of contact.
2 of those who died in Artsakh were from Martuni, 1 was from Hadrut, 1 was from Stepanakert. The name, age and gender of 1 person who was killed in Armenia are not known yet. The person was from Vardenis city.