Հոկտեմբերի 4: Ադրբեջանի ԶՈՒ հրթիռակոծության հետևանքով Ստեփանակերտում և Շուշիում կան քաղաքացիական զոհեր
October 4, 2020
Առավոտյան ժամը մոտ 7:30-ից Ադրբեջանի բանակը շարունակել է թիրախավորել ԱՀ/ԼՂ մայրաքաղաք Ստեփանակերտի խաղաղ բնակչությանը՝ օգտագործելով «Պոլոնեզ» և «Սմերչ» համակարգեր[1]:
Լսվել է շուրջ քսան պայթյուն: 3 ժամ գրեթե անդադար հնչել է օդային տագնապի ազդանշանը։ Քաղաքի մի մասը հոսանքազրկվել է, սակայն մոտ 40 րոպե անց հոսանքի մատակարարումը վերականգնվել է։
Սեպտեմբվերի 27-ից ի վեր սա Ստեփանակերտի ամենաերկարատև հրետակոծումն է եղել[2]։
Վնասվել են շրջակա խանութների ապակիները, արկն ամբողջությամբ գետնին է հավասարեցրել շինանյութի խանութներից մեկը, վնասել ԱԻՆ կայանը, բազմաթիվ ավտոմեքենաներ կա՛մ այրվել են, կա՛մ պայթած արկի այս ու այն կողմ շպրտված բեկորներից մետաղաջարդոնի վերածվել[3]։
Ավելի ուշ՝ ժամը 17:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանը սկսել է հրթիռակոծել նաև Շուշին: Ռազմական գործողությունների սկսման պահից սա առաջին դեպքն է, երբ հրթիռակոծվում է նաև Շուշի քաղաքը: Շարունակվում է նաև Ստեփանակերտի հրթիռակոծությունը:

October 4. As a result of missile strikes by Azerbaijani armed forces, there are civilians killed in Stepanakert and Shushi
October 4, 2020
Since around 7:30 a.m., the Azerbaijani army continued targeting the civilian population of Stepanakert, capital city of the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh, by using “Polonez” and “Smerch” systems.[1]
Around twenty explosions were heard. For almost three hours on end, the air alarm was on. A part of the city was out of electricity, but in about 40 minutes, the power supply was restored.
Since September 27, this has been the longest shelling of Stepanakert so far.[2]
The windows of the nearby shops were damaged, the projectile completely destroyed one of the construction supply stores and damaged the MES station, many cars were either burnt or turned into metal scrap as a result of the projectile fragments strewn all over[3].
Later, at around 17:00, Azerbaijan also started to send missile strikes on Shushi. Since the start of military actions, this is the first time that missile strikes have also been launched on Shushi. Missile striking of Stepanakert is also continuing.
In both cities, there are victims and wounded persons among the civilian population. However, their number is not known yet.[6]