Հոկտեմբերի 6։ Ստեփանակերտը կրկին հրետակոծվել և հրթիռակոծվել է․ խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերի և վիրավորների մասին հստակ տվյալներ դեռ չկան
ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը 2020 թ․ հոկտեմբերի 6-ին մամուլի ասուլիսին, ներկայացնելով իրավիճակը, նշել է, որ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով բազմաթիվ են զոհերն ու վիրավորները՝ թե՛ զինծառայողների, թե՛ խաղաղ բնակիչների շրջանում: Նա ցույց է տվել հրթիռի բեկորը՝ դատապարտելով արգելված զինատեսակներով Ստեփանակերտի ռմբակոծումը: Նախարարը մտահոգություն է հայտնել Ստեփանակերտի հիվանդանոցի հնարավոր թիրախավորման կապակցությամբ, ինչը համարվում է պատերազմական հանցագործություն խաղաղ բնակչության նկատմամբ և ասել, որ հաճախ շտապօգնության մեքենաների բնականոն աշխատանքը խաթարվում է հրթիռակոծման հետևանքով:
ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը, ապա նաև ԱՀ/ԼՂ նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը տեղեկացրել են, որ Ադրբեջանական զինուժը վերսկսել է հրետակոծել և հրթիռակոծել մայրաքաղաք Ստեփանակերտը՝ նորից թիրախավորելով խաղաղ բնակչությանը: Զոհերի և վիրավորների մասին առայժմ  հստակ տվյալներ չկան։
Հոկտեմբերի 6-ի երեկոյան հայտնի դարձավ նաև, որ ՄԻԵԴ-ը բավարարել է ՀՀ Կառավարության պահանջը և կիրառել միջանկյալ միջոց: Որոշման մեջ մասնավորապես ասված է, որ Դատարանը վերահաստատում է միջանյալ միջոց կիրառելու մասին սեպտեմբերի 29-ի որոշումը և կոչ անում ուղղակի կամ անուղղակի ներգրավված բոլոր երկրներին, այդ թվում՝ Թուրքիային, զերծ մնալ քաղաքացիական բնակչության՝ Կոնվենցիայով պաշտպանվող իրավունքները խախտելուց։

October 6. Stepanakert again under missile and artillery strikes. There is no exact data regarding victims and wounded persons among the civilian population yet.
October 6, 2020
On 6 October 2020, Arsen Torosyan, RA Minister of Health, presented the situation and mentioned that as a result of Azerbaijani aggression, there are numerous victims and wounded persons both among servicemen and civilian population. He showed a fragment of a missile, condemning the bombardment of Stepanakert with banned weapons. The Minister expressed his concern regarding the possible targeting of the hospital of Stepanakert, which is considered a war crime against the civilian population. He also noted that the normal work of emergency medical aid cars is often disrupted due to missile strikes.
The RA MoD spokesperson Shushan Stepanyan and later also Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh  President’s spokesperson Vahram Poghosyan informed that Azerbaijani armed forces resumed artillery and missile attacks on the capital city Stepanakert, again targeting the civilian population. There is no exact data regarding victims and wounded persons yet.
In the evening of October 6, it became known that the European Court of Human Rights upheld the request of the RA Government and applied an interim measure. Particularly, it is stated in the decision that the Court reinstates its decision of September 29 to use an interim measure and now calls on all States directly or indirectly involved in the conflict, including Turkey, to refrain from actions that contribute to breaches of the Convention rights of civilians.