Հոկտեմբերի 7։ Ադրբեջանական զինուժը շարունակել է թիրախավորել Ստեփանակերտը, Շուշին և Արցախի/ԼՂ այլ բնակավայրեր․ տուժածների մասին տվյալները ճշտվում են
October 7, 2020
Գիշերվա ընթացքում և հոկտեմբերի 7-ին ադրբեջանական կողմը շարունակել է հրթիռակոծել Ստեփանակերտը։ Օրվա ընթացքում թիրախավորվել են նաև Շուշին, Հադրութը և Արցախի/ԼՂ այլ բնակավայրեր։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։ Տուժածների մասին տվյալները դեռևս ամփոփված չեն։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի տարածքից հայկական բնակչության դեմ զինված հարձակումներին մասնակցում են վարձկաններ, ահաբեկչական խմբավորումների անդամներ:
Շուշի, Արցախ/ԼՂ
Իրավիճակի մասին հայտարարություններ են արել միջազգային կառույցներ ու նախաձեռնություններ։
🔴Ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցումը բխում է յուրաքանչյուր երեխայի լավագույն շահից․ UNICEF
🔴Քաղաքացիական համերաշխության պլատֆորմի hայտարարություն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում բռնությունների վերսկսման վերաբերյալ.
🔴Հայաստան/Ադրբեջան. քաղաքացիական անձինք պետք է պաշտպանված լինեն արգելված կլաստերային ռումբերի օգտագործումից․ Amnesty International

October 7. Azerbaijani armed forces continued targeting Stepanakert, Shushi and other settlements in Artsakh/NK: information on those affected is being clarified
Throughout the night and on October 7, the Azerbaijani side continued sending missile strikes on Stepanakert. During the day, Shushi, Hadrut and other settlements in Artsakh/NK were also targeted. RA MoD representative Artsrun Hovhannisyan reported about this on his Facebook page. Data on those affected by the missile strikes have not been summed up yet.
RA Human Rights Defender Arman Tatoyan announced that mercenaries and members of terror groups are involved in military attacks from Azerbaijan against the Armenian population.
Shushi, Artsakh/NK
ArmenianUnifiedInfoCenter
International organizations and initiatives made statements regarding the situation.
https://hcav.am/en/english-unicef-statement-on-the-nagorno-karabakh-conflict/
Statement on re-emergence of violence in the Nagorny Karabakh conflict context․ Civic Solidarity Platform
https://hcav.am/en/english-statement-on-re-emergence-of-violence-in-the-nagorny-karabakh-conflict-context/
Armenia/Azerbaijan: Civilians must be protected from use of banned cluster bombs․ Amnesty International
https://hcav.am/en/english-armenia-azerbaijan-civilians-must-be-protected-from-use-of-banned-cluster-bombs/