Հոկտեմբերի 12: Խաղաղ բնակչության թիրախավորման արդյունքում Հայաստանում և Արցախում/ԼՂ կա առնվազն 34 զոհ
Արցախի/ԼՂ մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հայտարարել է, որ քաղաքացիական բնակչությանը թիրախավորելու հետևանքով հոկտեմբերի 12-ի դրությամբ Արցախում արձանագրվել է 31 զոհ: Կա առնվազն 102 վիրավոր։ Ադրբեջանական կողմի զինված հարձակման հետևանքով մինչ օրս խաղաղ բնակչության շրջանում ևս 3 զոհ է գրանցվել ՀՀ տարածքում։ Ընդհանուր՝ Արցախում/ԼՂ և Հայաստանում խաղաղ բնակիչների շրջանում զոհերի թիվը հասավ 34-ի։
Հոկտեմբերի 12-ին Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը տեղեկացրել է, որ Հադրութի հատվածում լայնածավալ մարտական գործողությունները շարունակվում են:
Ավելի վաղ կենտրոնը տեղեկացրել էր, որ ԱՀ /ԼՂ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը կրկին թիրախավորվել է։
ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ԱՀ/ԼՂ-ի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ոտնձգությունների կապակցությամբ նամակ է հղել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ղեբրեյեսուսին: Նախարարը, մասնավորապես մտահոգություն է հայտնել ԼՂ-ի և Ադրբեջանի շփման գծի ողջ երկայնքով՝ քաղաքացիական բնակավայրերի, ենթակառուցվածքների ու դպրոցների թիրախավորման վերաբերյալ, ներառյալ՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում, ինչի արդյունքում կան բազմաթիվ զոհեր խաղաղ բնակիչների շրջանում և ավերածություններ:
Հոկտեմբերի 11-ին, արդեն իսկ հայտարարված հրադադարի պայմաններում, Ադրբեջանը թիրախավորել է վիրավոր տեղափոխող շտապօգնության մեքենան: Նախարարն ընդգծել է նաև, որ Ադրբեջանի ագրեսիան տեղի է ունենում համաշխարհային առողջապահական ճգնաժամի ֆոնին, ինչը մեծապես խոչընդոտում է կորոնավիրուսային հիվանդության ազգային, տարածաշրջանային և համաշխարհային արձագանքման ջանքերին և նպաստում վիրուսի տարածմանը:
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին տեղեկացրել է, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն չի սկսելու ներգրավվել որևէ մարդասիրական գործողության մեջ, մինչև Արցախի/ԼՂ և Ադրբեջանի շփման գծում հումանիտար հրադադարն ամբողջությամբ չպահպանվի:

Artsakh/NK Ombudsman Artak Beglaryan announced that as a result of targeting the civilian population, 31 victims were recorded in Artsakh as of October 12. At least 102 civilians have been injured. As a result of the Azerbaijani side’s armed attack, 3 more victims have been recorded so far among the civilian population in the territory of the Republic of Armenia. In total, the number of victims among the civilian population in Artsakh/NK and Armenia has reached 34.
Earlier, the Center had reported that RA/NK capital city Stepanakert had again been targeted.
RA Minister of Health Arsen Torosyan addressed a letter to Director-General of the World Health Organization Tedros Ghebreyesus regarding Azerbaijan’s military atrocities against Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh. In particular, the Minister expressed his concern regarding the targeting of civilian settlements, infrastructure, and schools along the entire line of contact between NK and Azerbaijan, including in the capital city of Stepanakert, resulting in numerous civilian casualties and destructions. On October 11, in the conditions of the already established ceasefire, Azerbaijan targeted the emergency medical aid car, which was transporting an injured person. The Minister also stressed that the aggression of Azerbaijan is happening in the midst of the global health crisis, which is severely hampering the national, regional and global Covid-19 response efforts and facilitating the spread of the virus.
Zara Amatuni, Head of Communication Programs of the International Committee of the Red Cross Office in Armenia, informed that the International Committee of the Red Cross would not start being involved in any humanitarian action until the humanitarian ceasefire was fully observed on the line of contact between Artsakh/NK and Azerbaijan.