Հոկտեմբերի 13: Ադրբեջանը շարունակել է ռմբակոծել Արցախի բնակավայրերը և թիրախավորել քաղաքացիական օբյեկտներ
October 13, 2020
Հոկտեմբերի 13-ին Միասնական տեղեկատվական կենտրոնը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է կոպտորեն խախտել հումանիտար հրադադարի ռեժիմը և վաղ առավոտից կրկին լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ է սկսել առաջնագծի ամբողջ երկայնքով: Հրետանային զինատեսակներից գնդակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը:
Ավելի վաղ հայտնվել էր, որ գիշերն անհանգիստ է եղել Ասկերան, Մարտունի և Մարտակերտ քաղաքներում։ Ադրբեջանը շարունակել է ռմբակոծել Արցախի բնակավայրերը` խախտելով մարդասիրական նպատակով հոկտեմբերի 10 -ին հայտարարված հրադադարի պահպանման ռեժիմը։ Գիշերը թիրախավորվել են քաղաքացիական օբյեկտներ։ Մարտակերտում այրվել է 1 բնակարան։ Զոհեր ու վիրավորներ չկան։
Հայաստանում Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն տեղեկացրել է, որ չնայած ռազմական գործողությունների պատճառով դեռ չեն կարող այցելել հակամարտությունից տուժած համայնքներ, կանոնավոր կապի մեջ են համապատասխան կառույցների և մարդկանց հետ՝ կարիքները հասկանալու համար։ Լեռնային Ղարաբաղում ԿԽՄԿ առաքելության գործընկերները սնունդ և հիգիենայի պարագաներ են հանձնել այս օրերին՝ նախատեսված ապաստարաններում ապրող մոտ 1000 մարդու։
Ընդհանուր առմամբ ԱՀ/ԼՂ-ի և ՀՀ-ի քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի թիվը հոկտեմբերի 13-ի դրությամբ 34 է, որից 3-ը՝ ՀՀ-ում:

On October 13, the Unified Infocenter reported that Azerbaijan continued to grossly violate the humanitarian ceasefire and had resumed large-scale military operations along the entire front line since early morning. Peaceful settlements were also being bombed by artillery.
Earlier it was reported that it had been a tense night in the cities of Askeran, Martuni and Martakert. Azerbaijan continued to bomb civilian areas in Artsakh, violating the humanitarian ceasefire declared on October 10. Civilian objects were targeted during the night. One apartment was burnt in Martakert. There were no deaths or injuries.
The International Committee of the Red Cross in Armenia reported that though they cannot travel to conflict-affected communities because of the intensity of the fighting, they are in contact with relevant structures and people to understand the needs. Their colleagues from the ICRC mission in Nagorno-Karabakh have delivered some food and hygiene items intended for around 1000 civilians living in collective shelters these days.
As of October 13, among the civilian population of the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh and Republic of Armenia, there are 34 victims in total, 3 of whom were in the Republic of Armenia.