Հոկտեմբերի 28։ Չնայած հումանիտար հրադադարի պայմանավորվածությանը՝ ադրբեջանական զինուժը հրթիռակոծել է ԱՀ/ԼՂ մայրաքաղաք Ստեփանակերտի ծննդատունը
Խաղաղասիրություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2020 | Կոնֆլիկտների խաղաղ կարգավորում | Նորություններ
ԱՀ/ԼՂ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը տեղեկացրել է, որ «Սմերչ»  համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգով հրետակոծվել է Շուշին։ Խաղաղ բնակչության շրջանում կա 1 զոհ և 2 վիրավոր։ «Սմերչ» կայանքից 1 հարված հասցվել է մայրաքաղաք Ստեփանակերտին։ Տուժածներ չկան։
Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը տեղեկացրել է, որ ադրբեջանական զինուժն օրվա ընթացքում շարունակել է կրակի տակ պահել ԱՀ/ԼՂ-ի խաղաղ բնակավայրերը: Մասնավորապես՝ ադրբեջանական զինուժի կողմից համազարկային կրակի «Սմերչ» համալիրների կիրառմամբ հրթիռակոծության են ենթարկվել Շուշին և Ստեփանակերտը, ինչի հետևանքով մեծ վնաս է հասցվել մայրաքաղաքի ծննդատանը, 2 քաղաքների քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին:
Մայրաքաղաքում մի ողջ թաղամաս է վնասվել: Այստեղ կիրառվել է ռազմական ավիացիա: Ռմբակոծության հետևանքով վնասվել կամ ամբողջությամբ ավերվել են բնակելի տներ, ավտոմեքենաներ:
ԱՀ/ԼՂ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը տեղեկացրել է, որ  Շուշիում հրթիռակոծությունից հետո մարդասիրական առաքելություն իրականացնելիս վիրավորվել են ծառայության Շուշիի շրջանային բաժնի 3 փրկարարներ։ Բժիշկներից ստացված տեղեկության համաձայն՝ նրանց առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության։
ԱՀ/ԼՂ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը տեսանյութ է հրապարակել Ստեփանակերտի մոր և մանկան առողջության կենտրոնի տարածքից, որը հոկտեմբերի 28-ին հրթիռակոծվել է ադրբեջանական զինուժի կողմից: «Ադրբեջանը շարունակում է պատերազմական հանցագործություններն՝ ընդդեմ  Արցախի խաղաղ բնակչության»,-ասել է Արտակ Բեգլարյանը:
ԱՀ/ԼՂ-ի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը հայտնել է, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շարունակում է բացահայտ և դիտավորյալ կերպով պատերազմական հանցագործություններ իրականացնել՝ տարբեր զինատեսակներից թիրախավորելով Արցախի հիվանդանոցներն ու դպրոցները, բնակելի տներն ու հանրային նշանակության այլ օբյեկտներ՝ սպանելով կամ մարմնական վնասվածքներ պատճառելով խաղաղ բնակչությանը: Եվ աշխարհն իր հանրահայտ լրատվամիջոցների ներկայությամբ շարունակում է այս ամենը լուռ արձանագրել, լավագույն դեպքում՝ ափսոսանք հայտնել մարդկային կորուստների համար:
Կարմիր Խաչի միջազգային կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակը տեղեկություն է տարածել COVID-19-ից  պաշտպանվելու վերաբերյալ, երբ սեփական տունն անգամ անվտանգ չէ։ Ղարաբաղյան հակամարտության սրացումը կարող է հանգեցնել COVID-19-ի դեպքերի աճին։ Հազարավոր տներ վնասվել կամ ավերվել են՝ հարկադրելով ընտանիքներին ապաստանել մարդաշատ նկուղներում։ Ավելի վաղ գրասենյակը մտահոգություն էր հայտնել, որ ավիրվում են տներ, դպրոցներ, հիվանդանոցներ։ Ղարաբաղյան հակամարտության սրացումը կործանում է կյանքեր։ Տասնյակ հազարավոր մարդիկ հայտնվել են ակտիվ մարտական գործողությունների գոտում։
Մինչ օրս  ադրբեջանական ագրեսիային զոհ է գնացել ընդհանուր թվով 42 խաղաղ բնակիչ. 40-ը՝ ԱՀ/ԼՂ-ում,  2-ը՝ ՀՀ-ում:

October 28. Despite the agreement on a humanitarian truce, the Azerbaijani armed forces rocketed the Maternity Hospital of Stepanakert, capital city of the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh
Peacebuilding | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2020 | Peaceful Regulation of Conflicts | News
The State Service of Emergency Situations of the Republic of Artsakh/NK reported that Shushi had been shelled by Smerch multiple-launch rocket system. 1 civilian was killed and 2 civilians were injured. Capital city Stepanakert was struck once by Smerch multiple-launch rocket system. There are no casualties.
The Armenian Unified Infocenter reported that during the day the adversary kept peaceful settlements in Artsakh/NK under fire. Particularly, Shushi and Stepanakert were attacked by Smerch multiple rocket launchers, as a consequence of which the maternity hospital of the capital city and civilian infrastructure in both cities were damaged.
An entire district was damaged in the capital city. Military aviation was deployed here. As a result of the bombardment, residential houses, cars were damaged or completely destroyed.
The State Service of Emergency Situations of the Republic of Artsakh/NK reported that after Shushi was rocketed, 3 rescuers of Shushi regional department were injured while conducting humanitarian mission. According to the information provided by doctors, their health state is assessed as moderately severe.
The Republic of Artsakh/NK Ombudsman Artak Beglaryan posted a video of the territory of Maternity and Child Health Center in Stepanakert, which was rocketed by the Azerbaijani armed forces on October 28. Artak Beglaryan said, “Azerbaijan continues war crimes against the Artsakh people”.
Vahram Poghosyan, spokesperson of the President of the Republic of Artsakh/NK, reported that the Azerbaijani military political leadership continues its blatant and intended war crimes by using various weapons to target  Artsakh/NK hospitals and schools, residential houses and other objects of public importance, killing or inflicting body injuries to the civilian population. Moreover, in the presence of its popular mass media, the world continues recording all this silently, and in the best case, expresses regret for human losses.
International Committee of the Red Cross in Armenia made a post, “How can you stay safe from COVID-19, when home is not safe? The escalation of the Nagorno-Karabakh conflict could lead to a spike in COVID-19 cases. Thousands of homes have been damaged or destroyed, forcing families to move and seek shelter in crowded basements”. Earlier, the organization expressed its concern that “Homes, schools, hospitals are all being destroyed. The escalation of the Nagorno-Karabakh conflict is devastating lives. Tens of thousands of people are caught in intense fighting”.
So far, the Azerbaijani aggression killed overall 42 civilians: 40 in the Republic of Artsakh/NK and 2 in the Republic of Armenia.